Marek Krajewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy filologa i pisarza. Zobacz też: Marek Krajewski - socjolog.
Marek Krajewski
Marek Krajewski (2005)
Marek Krajewski (2005)
Data i miejsce urodzenia 4 września 1966
Wrocław
Narodowość polska
Język polski
Alma Mater Uniwersytet Wrocławski
Gatunki kryminał
Ważne dzieła seria o Eberhardzie Mocku
Strona internetowa

Marek Krajewski (ur. 4 września 1966 we Wrocławiu) – filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Marka Krajewskiego pochodzi z ziemi lwowskiej, jego matka urodziła się we wsi Strzelczyska pod Mościskami. W 1985 ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu[1], a w latach 1985–1991 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 uzyskał magisterium, a w 1999 obronił rozprawę doktorską pt. Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta. Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, a od 1992 jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 zawodowo trudni się pisarstwem.

Powieści kryminalne[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Postacie z utworów Marka Krajewskiego.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau oraz Głowa Minotaura. W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem rozpoczął nowy cykl kryminału, którego akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski[2].

W opublikowanej w 2009 Głowie Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, którego drugą pozycją jest powieść Erynie[3], trzecią Liczby Charona, czwartą Rzeki Hadesu, piątą W otchłani mroku oraz najnowsza Władca liczb.

Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przed i powojennego Wrocławia (Breslau)[4], a także Trójmiasta i Lwowa. W najnowszej książce, Arenie szczurów, umieścił akcję w nadmorskim Darłowie[5].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zdobył Paszport „Polityki” (2005), Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005 oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003. Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia[6].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Powieści Marka Krajewskiego.

Cykl o Eberhardzie Mocku[edytuj | edytuj kod]

Cykl o Jarosławie Paterze[edytuj | edytuj kod]

Cykl o Edwardzie Popielskim[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Umarli mają głos (współautor Jerzy Kawecki), Znak, maj 2015.

Przypisy

  1. Absolwenci, Nauczyciele i Olimpijczycy. IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu 1954-2004, Wrocław 2004, s. 170.
  2. Marek Krajewski
  3. http://www.newsweek.pl/artykuly/kulturalny-rok-2010--literatura,50861,1
  4. Mariusz Czubaj: Miasto ukryte. Polityka, 26-08-2006. [dostęp 11 października 2008].
  5. http://www.gk24.pl. Serwis Głosu Koszalińskiego. [dostęp 2015-07-11].
  6. Agnieszka Kołodyńska: Marek Krajewski został Ambasadorem Wrocławia. Gazeta Wyborcza Wrocław, 2008-06-05. [dostęp 2008-06-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]