Marek Różycki (1922–1995)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Marek Różycki (1922-1995))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Różycki
Andrzej Poleski, Andrzej Monkiewicz
Ilustracja
fot. (1994) Marek Różycki jr.
Imię i nazwisko urodzenia Marek Jan Różycki
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1922
Biłgoraj
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 1995
Warszawa
Zawód, zajęcie dziennikarz
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Marek Różycki senior (ur. 22 sierpnia 1922 w Biłgoraju, zm. 25 kwietnia 1995 w Warszawie) – polski dziennikarz, publicysta, reporter, komentator, felietonista, autor nowel i opowiadań. Wykładowca gościnny na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Społecznik, przyjaciel górali. Był ojcem Marka Różyckiego juniora.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Antoniego Rola Różyckiego i Wandy Różyckiej z domu Monkiewicz. W 1945 roku rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie zakończone obroną pracy dyplomowej. Jan Marek Różycki nie używał swojego pierwszego imienia w późniejszej pracy dziennikarskiej.

Kariera dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

Marek Różycki senior przez 44 lata był dziennikarzem „Życia Warszawy” (1947-1991) i jednym z założycieli tego tytułu. W latach 1955–1968 był korespondentem Życia Warszawy w Zakopanem oraz południowej Polsce; następnie kierował działem społecznym oraz działem ekspertów Dziś telefon – jutro odpowiedź; przez wiele lat – do 1990r – pełnił także funkcję sekretarza redakcji.

Zakładał mutację „Życia Warszawy” – „Życie Radomskie”. Był wydawcą niemieckiej edycji "Życia Warszawy" w Berlinie Wschodnim w latach 1976-1978. Przez wiele lat współpracował z „Muzyką i Aktualnościami” programu I Polskiego Radia, gdzie prowadził dział „Kartka z Zakopanego od Marka Różyckiego”. Współpracował z m.in. „Echem Krakowa”, „Gazetą Krakowską”, „Życiem Literackim”, „Przekrojem”, „Przygodą” – dodatkiem „Życia Warszawy” – gdzie m.in. pisał opowiadania oraz z chicagowskim Magazynem „Relax”, na którego to łamach pisał przez wiele lat felietony Zapiski reemigranta pod pseudonimem Andrzej Monkiewicz, a także francuskim „L’Équipe”.

Jako dziennikarz posługiwał się pseudonimami: Andrzej Poleski, Andrzej Monkiewicz; teksty, felietony podpisywał także skrótem: marr, emer.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Marek Różycki senior był pomysłodawcą ogólnopolskich akcji na łamach „Życia Warszawy”, które podchwyciła TVP m.in.: „Bank Doświadczeń oraz Inicjatyw Miast”, "Turniej Miast", „Zwyczajni niezwyczajni”, „Żyjmy zgodniej”.

Marek Różycki senior był też gościnnym wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego w latach 80. XX w.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich a od 1982 r. również Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]