Marek Rezler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Rezler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 lipca 1948
Gorzów Wielkopolski

Zawód, zajęcie

historyk

Narodowość

polska

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Marek Rezler (ur. 31 lipca 1948 w Gorzowie Wielkopolskim) – polski historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1971. W 1983 obronił doktorat z nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Współpracował m.in. z „Głosem Wielkopolskim”, „Kroniką Wielkopolski” i „Naszą Wielkopolską”. Publikuje też artykuły w prasie o zasięgu ogólnopolskim oraz teksty na stronach oświatowych w internecie (w portalu Eduseek-Interklasa). Zajmuje się też popularyzacją dziejów Poznania i regionu w telewizji WTK, RTK, Radiu Poznań (d. Radiu Merkury), a także prowadzi na ten temat prelekcje i wykłady publiczne.

Członkostwo w stowarzyszeniach[edytuj | edytuj kod]

Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania[1], Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenia Miłośników dawnej Broni i Barwy, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Autor i współautor publikacji poświęconych m.in. dziejom Wielkopolski i Poznania, m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]