Marek Tomaszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marek Tomaszewski (ur. 20 listopada 1943) – polski pianista, współtwórca duetu fortepianowego Marek i Wacek.

Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski poznali się mając 18 lat, obaj studiowali w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie[1]. Zaczęli koncertować w Polskim Radio w 1963 roku. Rok potem grali pierwsze koncerty w Polsce. W 1966 roku obaj z Wacławem Kisielewskim skończyli pierwszy etap studiów muzycznych u profesora Zbigniewa Drzewieckiego.

Po studiach na Akademii grał z Wackiem koncerty m.in. z Ewą Demarczyk, Violettą Villas i Anną German, a także z Marlene Dietrich w jej koncertach w Polsce.

Potem nastąpił wyjazd do USA i Kanady, a także występy w paryskiej Olimpii. W 1967 z Wackiem na Festiwalu Variette w Rennes otrzymali nagrodę “Złotego Gronostaja”. W Paryżu Marek Tomaszewski spotkał pianistę Artura Rubinsteina. Rozmowa z nim przekonała Marka, że “nie ma gorszej czy lepszej muzyki. Musi być tylko dobrze zagrana." W 1970 w Radio Wolna Europa nagrali kolędy, kiedy dotarła do nich informacja o dramacie stoczniowców.

Rok 1973 przyniósł szereg artystycznych sukcesów, koncertowli w licznych krajach Europy, wliczając kraje skandynawskie.

W połowie lat siedemdziesiątych Marek Tomaszewski osiada na stałe we Francji. Spotyka się z Wacławem Kisielewskim w Paryżu oraz w Warszawie, gdzie wspólnie pracują nad programem. Ciągle koncertują, a ich tournée po NRD na początku lat 80. kończy się wydaleniem ich stamtąd z powodu znaczków Solidarności w klapie.

W 1986 roku ginie w wypadku samochodowym Kisielewski. Duet przestaje istnieć, Marek Tomaszewski ogranicza publiczne występy. Wraz z Michelem Prezmanem koncertuje w duecie "Marek & Michel" i nagrywa płytę "America" (1988). Nagrywa też płytę solową "Premiere" w studiu Polskiego Radia.

Obecnie Marek Tomaszewski mieszka w Parmain pod Paryżem. Zajmuje się głównie nauką gry na fortepianie w swojej szkole improwizacji i jazzu, publicznie występuje bardzo rzadko.

Członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Przypisy