Marek Turek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Turek
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1970
Zabrze

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

komiks, grafika

Ważne dzieła
  • Fastnachtspiel
  • Bajabongo
  • NeST
Strona internetowa

Marek Turek (ur. 15 lutego 1970 w Zabrzu) – polski twórca komiksów undergroundowych. Publikował swoje prace w m.in.: AQQ, Komiks Forum, KKK, Czas Komiksu, Krakers, Katastrofa, Ziniol, KGB, Zeszyty Komiksowe. Tworzył także komiks „Orlęta” dla wydawnictwa IPN[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Marek Turek jest też autorem artykułów, dotyczących komiksów, publikowanych np. w „Zeszytach Komiksowych” (np. Między podajnikiem papieru a wałkiem tonera – o antybohaterach w komiksach undergroundowych – w numerze 1.; W poszukiwaniu utraconej normalności – o polskim komiksie obyczajowym – w numerze 2.; Baby, babcie, babuleńki. Panie w podeszłym wieku w polskich komiksach w numerze 3.). W latach 2018–2020 opublikował w odcinkach w piśmie Fenix Antologia cykl komiksów s-f Archiwum ekspansji[2].

Fastnachtspiel[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym jego dziełem jest czteroczęściowy zbiór powiązanych ze sobą opowiadań Fastnachtspiel, których akcja rozgrywa się w niezwykłym mieście stworzonym po końcu świata. Dzieło to cechuje ekspresjonistyczna czarno-biała grafika, celowo zniekształcone postacie, jak i elementy postaci oraz senna fabuła w stylu dzieł Franza Kafki czy Borisa Viana.

Na całość cyklu składają się cztery tomy:

  1. Koniec początku
  2. Zadziwiający Pan Burmistrz
  3. Bezsensowny Styks
  4. Infinitum

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://alejakomiksu.com/komiks/23803/Orleta-Stracency-Lwow-1918/
  2. Archiwum ekspansji, [w:] encyklopediafantastyki.pl [online] [dostęp 2020-05-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]