Marek Zając (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marek Zając
Data i miejsce urodzenia 1979
Kraków
Rodzaj działalności dziennikarz, publicysta
Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej
Okres urzędowania od 2006
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Marek Zając (ur. 27 lipca 1979 w Krakowie) – polski dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej.

Kariera dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

Od 2000 roku był członkiem redakcji Tygodnika Powszechnego, a od stycznia 2005 kierował działem religijnym tego czasopisma[1], które opuścił w 2007 roku[2]. Obecnie współpracuje z Tygodnikiem jako felietonista i publicysta.

Prowadzi program religijny Między ziemią a niebem w TVP1 oraz magazyn historyczny Spór o historię w TVP Historia. Wraz z Odetą Moro-Figurską prowadził poranny magazyn Kawa czy herbata?[3]. Wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera[4]. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Przekrój[5][6] Na antenie Radia Plus prowadzi program Kościół według Marka. Prowadził program Polonia 24 w TVP Polonia obecnie prowadzi program Halo! Polonia!.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 członek Zarządu, a od 2010 Członek Prezydium Zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej[7]. Od roku 2006 jest sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej[8] . Członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau[9].

Laureat dziennikarskiej nagrody Ślad imienia Bp. Jana Chrapka[1]. 17 czerwca 2013 został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi[10].

Przypisy