Margaret Brown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Margaret Tobin − Brown
Niezatapialna Molly Brown
Ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia Margaret Tobin
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1867
Hannibal
Data i miejsce śmierci 26 października 1932
Nowy Jork
Miejsce spoczynku Cemetery of the Holy Rood, Nowy Jork
Narodowość irlandzka
Wyznanie katolickie
Rodzice John Tobin (1820–1899)

Johanna Collins (1825–1905)

Małżeństwo James Joseph Brown
Dzieci Lawrence Palmer Brown (1887–1949)

Catherine Ellen „Helen” Brown (1889–1969)

Margaret "Maggie" Brown z domu Tobin (ur. 18 lipca 1867 w Hannibal, zm. 26 października 1932 w Nowym Jorku) – jedna z najsłynniejszych pasażerek RMS „Titanic”, znana również jako Niezatapialna Molly Brown.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Margaret urodziła się w 1867 roku w rodzinie irlandzkich emigrantów Johna Tobina (1820-1899) i Johanny Collins (1825-1905) jako druga z sześciorga dzieci małżeństwa, w mieście Hannibal w stanie Missouri.
W wieku 18 lat przeprowadziła się do Leadville w stanie Kolorado razem z siostrą, gdzie poznała Jamesa Josepha Browna, za którego wyszła za mąż 1 września 1886. Margaret nie zaprzeczała nigdy, iż ślub wzięła dla pieniędzy. Mówiła: Chciałam bogatego męża, a znalazłam miłość mojego życia. Margaret zdobyła uznanie jako feministka, walcząca o prawa kobiet w Kolorado.
W roku 1894 państwo Brown wyprowadzili się do Denver, w tym samym stanie. W tym mieście Margaret zapoczątkowała Damski Klub Spotkań, gdzie kobiety mogły się uczyć czytać, pisać, a także uczyły się gry aktorskiej. W roku 1901 Margaret wyjechała do Nowego Jorku studiować. Nauczyła się trzech języków – francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego. W roku 1909 i 1914 startowała w wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyła również w zbieraniu funduszy na budowę katedry w Denver. Państwo Brown mieli dwoje dzieci – Lawrence'a i Catherin Ellen („Helen”). Od 1909 żyli w separacji, lecz pozostali przyjaciółmi. James zmarł w roku 1922, zostawiając żonie cały majątek. Margaret Brown zmarła 10 lat później z powodu guza mózgu.

Rejs na „Titanicu”[edytuj | edytuj kod]

Margaret Brown znana jest głównie ze swojej przygody na legendarnym „Titanicu”. Margaret podróżowała po Europie i Egipcie ze swoją córką Helen, studentką Sorbony, gdy dowiedziała się, że jej pierwszy wnuk (syn Lawrence'a) jest chory. Natychmiast postanowiła wracać do USA i zarezerwowała bilet na najbliższy rejs – na „Titanicu”. Córka zdecydowała się pozostać w Londynie. 10 kwietnia 1912 Margaret wyruszyła w podróż. Gdy statek tonął (15 kwietnia), pomagała pasażerom wsiadać do łodzi ratunkowej. Gdy omyłkowo posadzono ją do łodzi ratunkowej nr 6, Molly powstrzymała wodowanie łodzi, gdyż uważała, iż nie była w pełni załadowana pasażerami. Gdy „Titanic” zatonął, Molly chciała popłynąć ku rozbitkom, by móc ich więcej uratować, lecz sprzeciw obecnych na szalupie uniemożliwił jej to. Już na pokładzie statku „Carpathia”, który uratował ponad siedmiuset rozbitków z „Titanica”, Margaret pomogła zorganizować Komitet Rozbitków i została wybrana na jego przewodniczącą. Zanim statek dotarł do Nowego Jorku Brown uzbierała prawie 10 tysięcy dolarów na rzecz najuboższych pasażerów „Titanica”, którzy stracili cały swój majątek. Zeszła z pokładu „Carpathii” dopiero po tym, jak wszyscy ocaleni pasażerowie spotkali się z rodzinami, przyjaciółmi bądź uzyskali pomoc medyczną.

29 maja 1912 jako przewodnicząca Komitetu Rozbitków wręczyła srebrny puchar kapitanowi „Carpathii” oraz medale każdemu z członków załogi statku. W późniejszych latach przyczyniła się do powstania pomnika ofiar „Titanica” w Waszyngtonie. Odwiedziła również cmentarz w Halifaxie w Nowej Szkocji, by złożyć wieńce na grobach ofiar. Szczególnie martwiło ją to, że jako kobieta nie może zeznawać w przesłuchaniach w sprawie katastrofy. Spisała więc własną wersję wydarzeń, która została opublikowana w gazetach w Denver, Nowym Jorku i Paryżu.

Z czasem jej historia była wyolbrzymiana i przypisywano jej coraz to nowsze i śmielsze czyny, jakoby Margaret miała wyławiać z wody tonących pasażerów, lecz nie są one prawdą. Już po jej śmierci zaczęto nazywać ją niezatapialną Molly, mimo że za życia mówiono na nią Maggie, a nie Molly.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Loty kosmiczne[edytuj | edytuj kod]

Drugi amerykański astronauta Virgil Grissom, który w lipcu 1961 omal nie utonął podczas wodowania w swojej pierwszej kapsule Liberty Bell, przed kolejnym lotem w kosmos w 1965, humorystycznie nadał swojej kapsule Gemini 3 imię „Molly Brown” na pamiątkę tego wydarzenia. Nie spodobało się to kierownictwu NASA, które od tej pory odebrało astronautom możliwość nadawania nazw swoim statkom, co było wcześniejszą tradycją w trakcie programów Mercury i Gemini. Nazwy statków kosmicznych przywrócono dopiero w 1969 w ramach programu Apollo.

Kultura i sztuka[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie przeżyć "Molly" Richard Morris napisał książkę, która w 1960 roku stała się kanwą musicalu Mereditha Willsona, granego 532 razy na Broadwayu. W 1964 roku powstała ekranizacja musicalu - film muzyczny Niezatapialna Molly Brown z Debbie Reynolds w głównej roli dostał 6 nominacji do Oscara.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]