Margaret Keane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Margaret Keane
Imię i nazwisko Peggy Doris Hawkins
Data i miejsce urodzenia 15 września 1927 Nashville, stan Tennessee
Stany Zjednoczone
Dziedzina sztuki malarstwo
Strona internetowa

Margaret Keane, właśc. Peggy Doris Hawkins (ur. 15 września 1927 w Nashville) – amerykańska artystka malarka. Zyskała światową sławę malując portrety ludzi (głównie dzieci) z charakterystycznymi „wielkimi oczami”. Maluje głównie dzieci, kobiety i zwierzęta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Margaret Keane urodziła się w Nashville w stanie Tennessee. Swoje pierwsze lekcje sztuki rozpoczęła w wieku 10 lat. Studiowała w Watkins Art Institute w Nashville oraz Traphagen School Of Design w Nowym Jorku.

Pierwszym mężem Keane był Frank Richard Ulbrich, z którym ma jedną córkę. W 1955 roku wyszła ponownie za mąż za Waltera Keane. W 1964 zostawiła go i przeprowadziła się z San Francisco na Hawaje, by w 1965 roku się z nim rozwieść. Na Hawajach poznała Dana McGuira, z którym wzięła ślub w 1970 roku. 5 sierpnia 1972 roku Margaret Keane razem z córką zostały Świadkami Jehowy, przyjmując chrzest na kongresie pod hasłem „Panowanie Boskie”[1][2]. Od 2015 roku Keane mieszka w Kalifornii.

W 2014 roku powstał fabularny film biograficzny w reżyserii Tima Burtona pod tytułem Wielkie oczy, opowiadający o życiu malarki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]