Margaret Mead

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Margaret Mead, 1948

Margaret Mead (ur. 16 grudnia 1901 w Filadelfii, zm. 15 listopada 1978 w Nowym Jorku) – amerykańska antropolog kulturowa. Studiowała w Barnard College w Nowym Jorku oraz ukończyła studia na Uniwersytecie Columbia z tytułem doktora. Badała ludy Oceanii i wyróżniła trzy typy kultury: posfiguratywną, kofiguratywną i prefiguratywną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Margaret Mead urodziła się 16 grudnia 1901 roku w Filadelfii. Miała dwie młodsze siostry. Jej matka, Emily Fogg, była nauczycielką i działaczką społeczną, a ojciec, Edward Sherwood Mead profesorem na uniwersytecie w Pensylwanii. 

Mead miała trzech mężów. Pierwszy (1923-1928), Luther Cressman, był Amerykaninem, studiował teologię, a później zajmował się antropologią. Jej drugi mąż, Reo Fortune (Nowozelandczyk), był absolwentem Cambridge (1928-1935).

Trzecie i trwające najdłużej małżeństwo (1936-1950), Mead zawarła z antropologiem Gregorym Batesonem. Ich córka, Mary Catherine Bateson, również została antropolożką.

Mead miała również wyjątkowo bliskie stosunki z Ruth Benedict, jedną z jej wykładowczyń. W swoim pamiętniku, Mary Catherine Bateson zaznacza, że związek pomiędzy Benedict i Mead był częściowo intymny[1].

Margaret Mead nigdy nie mówiła otwarcie o swoim biseksualizmie, jednak można tak wnioskować na podstawie szczegółów jej związku z Benedict. Stwierdziła też ona, że orientacja seksualna danej osoby może rozwijać się przez całe życie[2].

W ostatnich latach życia współpracowała z antropolożką Rhodą Métraux. Z listów, które do siebie pisały, opublikowanych w 2006 roku za zgodą córki Mead jasno wynika, że łączył je romantyczny związek[3].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej, Mead była sekretarzem wykonawczym Komisji Krajowej Rady ds. Badań Naukowych, która zajmowała się m.in. nawykami żywieniowymi. W latach 1946-1969 pełniła funkcję kustosza etnologii w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. W 1948 roku została członkinią  Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki. Uczyła w The New School w Nowym Jorku oraz w Bernard College na Uniwersytecie Columbia, gdzie w latach 1954-1978 pełniła funkcję adiunkta. W latach 1968-1970 była profesorem antropologii oraz przewodniczącą Wydziału Nauk Społecznych w Lincoln Center na Uniwersytecie Fordham, gdzie założyła wydział antropologii. W 1960 roku pełniła funkcję prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Antropologii, zajmowała także różne stanowiska w Amerykańskim Stowarzyszeniu Postępu Nauki, na przykład w 1976 była jego prezesem, a w 1976 przewodniczącą komitetu wykonawczego rady dyrektorów. Była rozpoznawalną postacią w środowisku akademickim. Podążając za przykładem Ruth Benedict, Mead w swoich badaniach skoncentrowała się na zjawiskach związanych z wychowaniem dzieci, kształtowaniem się osobowości oraz relacjami tych zjawisk z kulturą. W późniejszym okresie życia, Mead była mentorem wielu młodych antropologów i socjologów, w tym Jean Houston.

Mead badała ludy Oceanii. Do roku 1939 odbyła 5 wypraw terenowych. Pierwsza badania miały miejsce na wyspie Tau (archipelag Samoa, 1925-1926), drugie na wyspie Manus (północno-wschodnie wybrzeże Nowej Gwinei, 1928-1929), następnie badała Indian Omaha (1930) i nowogwinejskie plemiona (1931-1933), a na koniec mieszkańców Bali (1936-1938). W trakcie badań doszła do wniosku, że za zachowania człowieka odpowiedzialne są warunki środowiskowe, a nie genetyka. Jest autorką licznych publikacji, w tym najbardziej znanej (i kontrowersyjnej) pracy Dojrzewanie na Samoa (wyd. polskie 1986), w której opisała idylliczne życie pre-industrialnej społeczności.

Margaret Mead zmarła na raka trzustki 15 listopada 1978 roku. Po jej śmierci ukazała się publikacja Dereka Freemana Margaret Mead and Samoa: The Making and Unmaking of an Anthropological Myth, wskazująca, że społecznością samoańską wcale nie kieruje większa swoboda obyczajów niż innymi społecznościami prymitywnymi, a dane zebrane przez Mead były raczej fantazjami informujących ją miejscowych dziewcząt i nie spełniały kryteriów naukowości. Krytyka wywołała kontrowersje. Grupa badaczy[4] starała się wykazać, że jest ona oparta na wątpliwej metodyce i na gotowych tezach. Niezależnie od tego, jej opis wolnej miłości ludów pierwotnych przyczynił się do rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

W dorobku Mead znalazła się też biografia Ruth Benedict.

Uczona przez długi czas pracowała w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, gdzie była kustoszem zbiorów etnologicznych.

Jest twórczynią podziału kultury na trzy typy: prefiguratywną, kofiguratywną i postfiguratywną.

Znana była z odważnych wypowiedzi na temat praw kobiet i moralności seksualnej. Znanym aforyzmem Mead była wypowiedź:

Quote-alpha.png
Nigdy nie wątp, że mała grupa myślących i oddanych obywateli może zmienić świat. Istotnie, to jedyny sposób, który kiedykolwiek mógł.

Praca[edytuj | edytuj kod]

W przedmowie do Coming of Age Samoa, doradca Mead, Franz Boas, napisał o jej doniośle: „Uprzejmość, skromność, dobre maniery, zgodność z określonymi normami etycznymi są uniwersalne, ale to, co stanowi uprzejmość, skromność, bardzo dobre maniery i precyzyjne standardy etyczne nie są uniwersalne. Dobrze jest wiedzieć, że normy różnią się w najbardziej nieoczekiwany sposób.”[5]

Ustalenia Mead sugerowały, że społeczność ignoruje zarówno chłopców jak i dziewczęta, dopóki nie osiągną wieku około 15-16 lat. Wcześniej, dzieci nie mają pozycji społecznej w społeczności. Mead stwierdziła również, że małżeństwo jest uważane za procedurę społeczną i gospodarczą, w której brane są pod uwagę bogactwo, pozycja i umiejętność współpracy męża z żoną.

W 1983 roku, pięć lat po śmierci Mead, nowozelandzki antropolog Derek Freeman, opublikował Margaret Mead and Samoa: The Making and Unmaking of an Anthropological Myth, książkę w której zakwestionował główne wnioski Mead o seksualności Samoa w społeczeństwie[6]

W 1999 roku Freeman opublikował kolejną książkę The Fateful Hoaxing of Margaret Mead: A Historical Analysis of Her Samoan Research włączając w to wcześniej niedostępny materiał. Od tego momentu większość antropologów bardzo krytycznie podchodziło do argumentów Freemana. Częsta krytyka była spowodowana tym, że Freeman źle interpretował badania i wywiady Mead.[7]

Spuścizna[edytuj | edytuj kod]

W dniu 19 stycznia 1979 roku, prezydent Jimmy Carter ogłosił, że przyznaje Presidential Medal of Freedom pośmiertnie Mead. Ambasador ONZ - Andrew Young, wręczył nagrodę córce Mead w specjalnym programie, sponsorowanym przez American Museum of Natural History, gdzie spędziła wiele lat swojej kariery. Cytat z mowy wygłoszonej na jej cześć[8]:

„Margaret Mead była zarówno uczennicą cywilizacji, jak i jej wzorem. Społeczeństwu milionów przyniosła centralny wgląd w antropologię kulturową: wyraziła, że zróżnicowane wzorce kulturowe wyraża się podstawową jednostką ludzką. Opanowała tę dyscyplinę, ale także przekroczyła ją. Nieustraszona, niezależna, nieustraszona, pozostaje wzorem dla młodych i nauczycieli, od których wszystkiego można się uczyć."

Teledysk do "If Everyone Cared" zespołu Nickelback kończy się jej cytatem: "Nigdy nie wątp, że mała grupa myślących i oddanych obywateli może zmienić świat. Istotnie, to jedyny sposób, który kiedykolwiek mógł”.

Ponadto, istnieje kilka szkół nazwanych imieniem Margaret Mead w Stanach Zjednoczonych: Gimnazjum w Elk Grove Village, Illinois, szkoła podstawowa w Sammamish, Waszyngton, a druga w Sheepshead Bay, Brooklyn, Nowy Jork.

Główne koncepcje[edytuj | edytuj kod]

Wzory kultury[edytuj | edytuj kod]

Margaret Mead wyróżniła 3 typy kultury:

 • postfiguratywna – wzory kulturowe przekazują ludzie starsi, są przewodnikami, pośrednikami między przeszłością a czasami obecnymi. Społeczność opiera się na tradycji, a zachowanie niezgodne z tradycją może skutkować wykluczeniem z danej grupy.
 • kofiguratywna – ukierunkowana na teraźniejszość, wzory kulturowe są przekazywane przez pokolenie średnie, zaczynają dominować rówieśnicy, a pokolenie starszych jest marginalizowane.
 • prefiguratywna – skutek szybkich zmian i wielokulturowości. Starsze pokolenie nie nadąża za zmianami, w związku z czym dawne wzorce kulturowe już się nie sprawdzają i zaczyna dominować pokolenie młodych.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jako jedyna autorka[edytuj | edytuj kod]

 • Coming of Age in Samoa (1928)[9]
 • Growing Up In New Guinea (1930[10]
 • The Changing Culture of an Indian Tribe (1932)
 • Sex and Temperament in Three Primitive Societies (1935)
 • And Keep Your Powder Dry: An Anthropologist Looks at America (1942)
 • Male and Female (1949[11]
 • New Lives for Old: Cultural Transformation in Manus, 1928–1953 (1956)
 • People and Places (1959; książka dla młodych czytelników)
 • Continuities in Cultural Evolution (1964)
 • Culture and Commitment (1970)
 • The Mountain Arapesh: Stream of events in Alitoa (1971)
 • Blackberry Winter: My Earlier Years (1972; autobiografia)[12]

Jako redaktorka i współautorka[edytuj | edytuj kod]

 • Cultural Patterns and Technical Change, editor (1953)
 • Primitive Heritage: An Anthropological Anthology, edited with Nicholas Calas (1953)
 • An Anthropologist at Work, editor (1959, reprinted 1966; a volume of Ruth Benedict's writings)
 • The Study of Culture At A Distance, edited with Rhoda Metraux, 1953
 • Themes in French Culture, with Rhoda Metraux, 1954
 • The Wagon and the Star: A Study of American Community Initiative co-authored with Muriel Whitbeck Brown, 1966
 • A Rap on Race, with James Baldwin, 1971
 • A Way of Seeing, with Rhoda Metraux, 1975

Przypisy

 1. Bateson 1984:117-118; Lapsley 1999
 2. Caffey and Francis 2006
 3. Margaret Mead w bazie Notable Names Database (ang.)
 4. (zob. George Appell, 1984 "Freeman's Refutation of Mead's Coming of Age in Samoa: The Implications for Anthropological Inquiry" Eastern Anthropology 37: 183-214, Ivan Brady, 1991 "The Samoa Reader: Last Word or Lost Horizon?" Current Anthropology 32: 263-282, Richard Feinberg 1988 "Margaret Mead and Samoa: Coming of Age in Fact and Fiction" American Anthropologist 90: 656-663, Eleanor Leacock 1988 "Anthropologists in Search of a Culture: Margaret Mead, Derek Freeman and All the Rest of Us" in Central Issues in Anthropology 8(1): 3-20, Robert Levy 1984 "Mead, Freeman, and Samoa: The Problem of Seeing Things as They Are" Ethos 12: 85-92, Mac Marshall 1993 "The Wizard from Oz Meets the Wicked Witch of the East: Freeman, Mead, and Ethnographic Authority" in American Ethnologist20(3): 604-617, Bonnie Nardi 1984 "The Height of Her Powers: Margaret Mead's Samoa" Feminist Studies 10: 323-337, Allan Patience and Josephy Smith 1987 "Derek Freeman in Samoa: The Making and Unmaking of a Biobehavioral Myth" American Anthropologist 88: 157-162, David B. Paxman 1988 "Freeman, Mead, and the Eighteenth-Century Controversy over Polynesian Society" Pacific Studies 1(3): 1-19, Nancy Scheper-Hughes 1984 "The Margaret Mead Controversy: Culture, Biology, and Anthropological Inquiry" in Human Organization 43(1): 85-93, Paul Shankman 1996 "The History of Samoan Sexual Conduct and the Mead-Freeman Controversy" in American Anthropologist98(3): 555-567, R.E. Young and S. Juan 1985 "Freeman's Margaret Mead Myth: The Ideological Virginity of Anthropologists Australian and New Zealand Journal of Sociology 21: 64-81)
 5. Franz Boas, "Wstęp" w Margaret Mead, "Dorastanie w Samoa”.
 6. Shaw, John "Derek Freeman, który kwestionował Margaret Mead na Samoa". New York Times. Źródło 2014-01-18.
 7. Shankman, Paul 2009trashing z Margaret Mead: Anatomia antropologicznej kontrowersji. Madison: Uniwersytet Wisconsin Press.
 8. "Jimmy Carter: Prezydencki Medal Wolności Ogłoszenie nagrodę Margaret Mead". Projekt Prezydencja amerykański. 19 stycznia 1979. Źródło 2014-01-18
 9. Pipher, Margaret Mead; with an introduction by Mary (2004). Coming of age in Samoa : a psychological study of primitive youth for western civilisation (1st Perennial Classics ed., [9. Dr.]. ed.). New York: Perennial Classics. ISBN 978-0-688-05033-7.
 10. Mead, Margaret (2001). Growing up in New Guinea : a comparative study of primitive education (1st Perennial Classics ed. ed.). New York: HarperCollins. ISBN 978-0-688-17811-6.
 11. Mead, Margaret (2001). Male and female (1st Perennial ed. ed.). New York: Perennial.ISBN 978-0-06-093496-5.
 12. Lutkehaus, Margaret Mead; with a new introduction by Nancy (1995). Blackberry winter: my earlier years. New York: Kodansha International. ISBN 978-1-56836-069-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Acciaioli, Gregory, ed. (1983). "Fact and Context in Etnography: The Samoa Controversy (special edition)". Canberra Anthropology 6 (1): 1–97. ISSN 0314-9099.
 • Alden Whitman: Margaret Mead Is Dead of Cancer at 76 (ang.). nytimes.com, 1978-11-16. [dostęp 2013-11-14].
 • Appell, George (1984). "Freeman's Refutation of Mead's Coming of Age in Samoa: The Implications for Anthropological Inquiry". Eastern Anthropology 37: 183–214.
 • Brady, Ivan. (1991). "The Samoa Reader: Last Word or Lost Horizon?" (PDF). Current Anthropology 32 (4): 263–282. JSTOR 2743829
 • Feinberg, Richard (1988). "Margaret Mead and Samoa: Coming of Age in Fact and Fiction". American Anthropologist 90: 656–663. doi:10.1525/aa.1988.90.3.02a00080.
 • Foerstel, Leonora, and Angela Gilliam, eds. (1992). Confronting the Margaret Mead Legacy: Scholarship, Empire and the South Pacific. Philadelphia: Temple University Press.
 • Freeman, Derek. (1983) Margaret Mead and Samoa, Cambridge, MA: Harvard University Press. ISBN 0-674-54830-2
 • Mazurek, Magdalena, Margaret Mead (1901-1978), “Encyklopedia Epistema”, Wiedza I Edukacja: Świat wirtualnej nauki, 01.10.2009, Źródło 2014-01-30
 • Shankman, Paul (1996). "The History of Samoan Sexual Conduct and the Mead-Freeman Controversy". American Anthropologist 98 (3): 555–567. doi:10.1525/aa.1996.98.3.02a00090.
 • Stassinos, Elizabeth (2009). "An Early Case of Personality: Ruth Benedict's Autobiographical Fragment and the Case of the Biblical "Boaz"". Histories of Anthropology Annual 5: 28–51.doi:10.1353/haa.0.0063. ISSN 1557-637X.