Margaret Murray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Margaret Alice Murray
Ilustracja
Margaret Murray, 1938
Data i miejsce urodzenia 13 lipca 1863
Kalkuta
Data i miejsce śmierci 13 listopada 1963
Welwyn
Zawód, zajęcie Egiptolog, archeolog, antropolog, folklorystka
Alma Mater University College London

Margaret Alice Murray (ur. 13 lipca 1863 w Kalkucie, zm. 13 listopada 1963 w Welwyn) – brytyjska egiptolog, archeolog i antropolog. Jedna z pionierek folklorystyki[1]. Autorka teorii dotyczącej wiedźmiego kultu leżącej u podstaw religii wicca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Margaret urodziła się w rodzinie brytyjskich kolonizatorów. Jej ojcem był przedsiębiorca James Murray, a matką Margaret z domu Carr[2]. Miała starszą siostrę Mary. Uczyła się w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Po powrocie do Indii pracowała przez parę miesięcy w Calcutta General Hospital[3]. W roku 1894 rozpoczęła studia egiptologiczne na University College w Londynie. Zachęcona przez profesora Williana Flinders Petrie napisała swój pierwszy artykuł The descent of property in the early periods of Egyptian History i rozpoczęła prowadzenie zajęć z podstaw języka egipskiego oraz hieroglifów[3]. Funkcję młodszego wykładowcy pełniła od 1898 r. W roku 1922 została starszym wykładowcą[4]. Dwa lata później otrzymała posadę adiunkta (Assistant Professor), a w 1931 r. honorowy doktorat (Doctor of Letters)[4]. W latach 1953-1955 była prezesem „Folklore Society”.

Egiptologia[edytuj | edytuj kod]

Murray uczestniczyła w badaniach wykopaliskowych w Abydos i Sakkarze. Pracowała także na Malcie, na Minorce, w Petrze i Tell el-Ajjul w Palestynie[5].

Była pierwszą kobietą-wykładowcą egiptologii w Wielkiej Brytanii[6]. Brała udział w organizacji studiów na University College w Londynie, m.in. w roku 1911 opracowała program dwuletnich studiów egiptologicznych[5]. Murray była autorką licznych artykułów i publikacji naukowych dotyczących archeologii Egiptu, prowadziła także popularyzatorskie wykłady otwarte z dziedziny egiptologii.

Wiedźmi kult[edytuj | edytuj kod]

Margaret Murray twierdziła, że europejskie czarownictwo wywodziło się ze starożytnej, przedchrześcijańskiej, religii płodności opartej na kulcie rogatego boga - Dianosa[7] albo Janusa[8]. Religia ta miała przetrwać do początków średniowiecza i zostać niewłaściwie zinterpretowana przez duchownych jako praktyki satanistyczne[9]. Pod wpływem poglądów Frazera jako terminu synonimicznego do „wiedźmiego kultu”, używała także określenia „kult dianiczny”[8].

Współczesna nauka odrzuciła tezy Murray. Według badaczy Dianos nigdy nie istniał i został wymyślony przez Murray na podstawie różnorodnych wierzeń obejmujących tereny Europy i Azji Mniejszej[7]. Nie znaleziono również dowodów na istnienie w średniowieczu sformalizowanego pogańskiego kultu, w którym czarownice gromadziłyby się w wielkiej liczbie, czy to w celach satanistycznych czy jakichkolwiek innych[9]. Z drugiej strony, teza Murray znalazła jednak poparcie - w jednej ze swoich prac Carlo Ginzburg ustalił, że we włoskiej prowincji Friuli rzeczywiście uprawiano na przełomie XVI-XVII wieku zbiorowy kult płodności[9].

Pod wpływem tez Murray pozostawał Gerald Gardner, inicjator ruchu wicca, autor książki Współczesne czarownictwo[10].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Murray była autorką hasła Czarownice (Witches) w Encyklopedii Britannica (1929)[1].

 • The Witch-Cult in Western Europe, Oxford 1921
 • The God of The Witches, London 1931
 • The Splendour That Was Egypt: A General Survey of Egyptian Culture and Civilisation, London 1949
 • The Divine King in England: A Study in Anthropology, London 1954
 • My First Hundred Years, London 1963

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Murray opisano w powieści Angusa Wilsona Anglosaskie pozy (bohaterka Rose Lorimer)[7].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • M. A. Murray, My First Hundred Years, London 1963
 • K. L. Sheppard, The Life of Margaret Alice Murray: A Woman's Work in Archeology, Plymouth 2013
 • M. A. Murray, Wiedźmi kult w Europie Zachodniej: Studium antropologiczne, Katowice 2016

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 58.
 2. Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 51.
 3. a b Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 52.
 4. a b Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 55.
 5. a b Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 53.
 6. Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 50.
 7. a b c Jeffrey B. Russell, Krótka historia czarownictwa, Wrocław 2003, s. 48-49
 8. a b Adam Anczyk, Kobieta-legenda na tropie legend. Życie i dziedzictwo Margaret Alice Murray (1863-1963), [w:] Czarownice. Studia z kulturowej historii fenomenu, red. A. Anczyk, J. Doroszewska, K.M. Hess, Katowice 2017, s. 57.
 9. a b c B. P. Levack, Polowanie na czarownice w Europie wczesnonowożytnej, Wrocław-Warszawa-Kraków 1991, s. 29.
 10. Susan Greenwood, The Encyclopedia of Magic & Witchcraft. An Illustrated Historical Reference To Spiritual Worlds, London 2004, s. 188.