Margita Stefanović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Margita Stefanović
ilustracja
Pseudonim

Magi

Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1959
Belgrad

Data i miejsce śmierci

18 września 2002
Belgrad

Instrumenty

instrumenty klawiszowe

Gatunki

rock, rock alternatywny, post punk, nowa fala, techno

Zawód

aktorka, kompozytorka, wokalistka

Aktywność

19822002

Zespoły
Katarina II / Ekatarina Velika
Kurajberi
EQV

Margita Stefanović, cyr. Маргита "Маги" Стефановић (ur. 1 kwietnia 1959 w Belgradzie, zm. 18 września 2002 tamże) – serbska wokalistka i instrumentalistka klawiszowiec jugosłowiańskiego zespołu Ekatarina Velika[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Belgradzie jako jedyne dziecko znanego dyrektora teatru i telewizji Slavoljuba Stefanovicia-Ravassi i Desanki Nikolić. Uczęszczała do pierwszorzędnej szkoły muzycznej im. Josipa Slavenskiego w Belgradzie. Sukcesy i wyniki w szkole muzycznej otworzyły młodej pianistce drogę do Konserwatorium Moskiewskiego. Ze względów rodzinnych oferta została odrzucona. Zamiast tego Stefanović rozpoczęła studia architektoniczne na Uniwersytecie w Belgradzie. Przez cały okres studiów kontynuowała grę na fortepianie.

Po ukończeniu uczelni w 1982 roku, wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem Srđanem Vejvodą, zaczęła interesować się belgradzką podziemną sceną muzyczną. W lecie 1982 roku poznała dzięki swojemu kuzynowi Dragomirowi Mihajloviciowi Milana Mladenovicia. Pod koniec 1982 roku, po zakończeniu trzymiesięcznej podróży po Ameryce Południowej, przyjęła ofertę grania w zespole Katarina II przemianowanym w 1985 roku na Ekatarina Velika.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Od końca 1982 do 1994 roku Stefanović grała na keyboardzie w zespole Ekatarina Velika. W międzyczasie współpracowała również z innymi jugosłowiańskimi zespołami m.in. Karlovy Vary, Elvis J. Kurtović & His Meteors, Van Gogh oraz Babe.

Artystka komponowała również muzykę do filmów: Vera Hofmanova z 1991 roku, Prvi put s ocem na jutrenje z 1992, Povratak Vuka Alimpića z 1992 roku oraz sztuk teatralnych: Klasni neprijatelj, Tri sestre.

W 1985 roku zagrała rolę Dragany w filmie Tajvanska kanasta, w 1986 roku zagrała dalszą bezimienną rolę w filmie Crna Marija, w 2009 roku archiwalne zdjęcia wokalistki użyto w filmie dokumentalnym EKV: As It Once Was (EKV: jak to było kiedyś) opowiadającym o historii zespołu EKV – Ekatarina Velika[2].

Po śmierci lidera EKV Milana Mladenovicia w 1994 roku, Magi kontynuowała karierę muzyczną. Jej zainteresowania wyewoluowały w kierunku muzyki techno. Na przełomie lat 1994–1995 grała w zespole Kurajberi. W 1995 roku współzałożyła z muzykiem Vladimirem Stojiciem zespół EQV[3] i wydała album Ti si sav moj bol.

Pod koniec lat 90. XX wieku działalność wokalistki na scenie muzycznej zaczęła słabnąć. Od początku 1996 roku zmagała się z długoletnim uzależnieniem i osłabieniem fizycznym będącym wynikiem zażywania heroiny. W tym czasie, mimo pomocy rodziny, pozostawała w permanentnym ubóstwie, niejednokrotnie nie mając pieniędzy na jedzenie. Przez pewien czas, po sprzedaniu mieszkań, mieszkała w garażu na przedmieściach Borča.

Ostatnie lata swojego życia spędziła w schronisku dla bezdomnych w belgradzkiej dzielnicy Voždovac. Rozpoznano u wokalistki wirus HIV będący skutkiem zakażenia przez dożylne podawanie narkotyków. Stefanović zmarła 18 września w belgradzkim szpitalu zakaźnym, w którym przebywała od sierpnia 2002 roku. Przyczyna śmierci nie została jednoznacznie wyjaśniona. Przypuszcza się, że zgon spowodowało wieloletnie zażywanie narkotyków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. academic.com Na stronie Academic dictionaries and encyclopedias. [Ostatni dostęp 01-09-2010]
  2. IMDB Na stronie The Internet Movie Database. [Ostatni dostęp 01-09-2010]
  3. discogs.com Na stronie Bio, CDs and Vinyl at Discogs. [Ostatni dostęp 01-09-2010]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksandar Žikić: Mesto u mećavi (Belgrad, 1997)
  • Petar Janjatović: Ilustrovana Yu-Rock enciklopedija (Belgrad, 1998)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]