Marguerite Durand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marguerite Durand
Ilustracja
Marguerite Durand (1910)
Data urodzenia 24 stycznia 1864
Data śmierci 16 marca 1936
Narodowość francuska
Małżeństwo Georges Laguerre

Marguerite Durand (ur. 24 stycznia 1864, zm. 16 marca 1936) – francuska aktorka, dziennikarka i feministka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona jako nieślubna córka generała i pisarki. Została wychowywana przez dziadków ze strony matki. Marguerite Durand uczęszczała do rzymskokatolickiej pensji. W wieku 17 lat usamodzielniła się, rozpoczęła studia aktorskie w Comédie-Française i wkrótce stała się aktorką tej sceny. W roku 1886 porzuciła scenę i wyszła za mąż za młodego adwokata i działacza politycznego Georges'a Laguerre'a. Jej salon stał się miejscem spotkań członków ugrupowania „Bulanżystów”. Małżeństwo przetrwało tylko do roku 1891 roku. Marguerite Durand została dziennikarką dziennika „Le Figaro“.

W roku 1896 miała napisać krytyczny, kpiący artykuł o Międzynarodowym Kongresie Feministycznym (Congrès Féministe International), ale zetknięcie się z ruchem emancypacji kobiet przyczyniło się do radykalnej zmiany jej poglądów. 9 grudnia 1897 ukazał się pierwszy numer założonego przez nią feministycznego dziennika „La Fronde”[1].

Marguerite Durand

Cała redakcja dziennika składała się wyłącznie z kobiet. „La Fronde” domagała się dopuszczenia kobiet do zawodu adwokata, do studiów na Akademii Sztuk Pięknych, do służby wojskowej kobiet i do udziału w obradach Parlamentu. Po „La Fronde” Marguerite Durand utworzyła jeszcze dwa dzienniki: „L’Action” (1905) i „Les Nouvelles” (1909).

Podczas Wystawy Światowej 1910 zorganizowała kongres w obronie praw kobiet. Pomagała w tworzeniu związków zawodowych. W roku 1910 próbowała zorganizować kobiety do kandydowania w wyborach.

Mimo zaangażowania społecznego, Marguerite Durand pozostała atrakcyjną, elegancką kobietą. Przechadzała się po ulicach Paryża z oswojonym lwem o imieniu „Tiger”. Wywalczyła stworzenie cmentarza dla zwierząt w Asnières-sur-Seine.

W roku 1931 roku po przekazaniu zbiorów przezDurand miastu została otwarta w Paryżu Bibliothèque Marguerite Durand, gromadząca publikacje o równouprawnieniu kobiet[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oliver O’Hanlon, The world’s first newspaper for women – An Irishman’s Diary on Marguerite Durand and La Fronde, The Irish Times [dostęp 2021-01-26] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean Rabaut: Marguerite Durand (1864–1936). „La Fronde“ féministe, ou, „Le Temps“ en jupons.(Feministyczna „La Fronde” czyli „Le Temps” w spódnicach), L'Harmattan, Paris 1996, ​ISBN 2-7384-4338-9
  • Mary Louise Roberts: Disruptive Acts. The New Woman in Fin-de-Siècle France. (Niszczycielskie akcje. Nowa Kobieta we Francji końca [XIX] stulecia), The University of Chicago Press, Chicago 2002, ​ISBN 0-226-72124-8