Maria Anna Wiktoria Bawarska (1660-1690)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Anna Wiktoria Bawarska
Marie-Anne Christine Victoire de Bavière.jpg
Arms of Marie Anne Victoire of Bavaria as Dauphine of France.png
delfina Francji
Okres panowania od 7 marca 1680
do 20 kwietnia 1690
Jako żona Ludwika Burbona
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Urodzona 28 listopada 1660
Monachium
Zmarła 20 kwietnia 1690
Wersal
Ojciec Ferdynand Maria Bawarski
Matka Henrietta Adelajda Sabaudzka
Mąż Ludwik Burbon
Dzieci Ludwik, książę Burgundii,
Filip V Hiszpański,
Karol, książę de Berry

Maria Anna Wiktoria Wittelsbach, franc. Marie Anne Christine Victoire Josèphe Bénédicte Rosalie Pétronille de Bavière (ur. 28 listopada 1660 w Monachium, zm. 20 kwietnia 1690 w Wersalu) – księżniczka bawarska, delfina Francji.

Była najstarszą córką Ferdynanda Marii, elektora bawarskiego, i jego żony Adelajdy Henrietty Sabaudzkiej oraz prawnuczką króla Henryka IV i Marii Medycejskiej (poprzez swoją babcię Krystynę Marię Burbon). W 1668, w wieku ośmiu lat, została zaręczona z Ludwikiem Burbonem, delfinem Francji. Jako przyszła delfina odebrała staranną edukację i potrafiła posługiwać się kilkoma językami. Kiedy przybyła do Francji - w Strasburgu została zapowiedziana po niemiecku, ale sama przerwała prezentację wyjaśniając, że mówi po francusku. Jej francuski wywarł wrażenie na zebranych. Jej ślub z delfinem odbył się 7 marca 1680 w Châlons-sur-Marne.

Maria Anna z mężem i dziećmi

Po śmierci królowej Marii Teresy Hiszpańskiej w 1683, Maria Anna została pierwszą damą na dworze królewskim, ale jej słabe zdrowie nie pozwoliło jej na wypełnianie obowiązków związanych z tym zaszczytem. Straciła sympatię króla Ludwika XIV, a jej mąż zaczął ją zdradzać. Zamknęła się w swoich apartamentach i tam wśród przyjaciół mówiła po niemiecku - jej mąż nie rozumiał tego języka. Nie była piękna - jej mąż określił ją jako "okropnie brzydką" (franc. horriblement laide) - przez to ciężko jej było żyć na dworze, gdzie piękno bardzo się liczyło, a król Francji otaczał się pięknymi kobietami. Maria Anna popadła w depresję i zmarła w wieku 29 lat.

Potomstwo[edytuj]