Maria Berny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Berny
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1932
Trościanka
Senator V kadencji
Okres od 19 października 2001
do 18 października 2005
Przynależność polityczna Socjaldemokracja Polska
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Maria Berny z domu Waćkowska (ur. 7 sierpnia 1932 w Trościance w rejonie rożyszczeńskim) – polska działaczka kulturalna i polityk, senator III i V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła liceum pedagogiczne w Krzeszowicach i przez kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka. W 1970 ukończyła pedagogikę na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Animatorka kultury, kierowała Klubem Miłośników Prasy i Książki we Wrocławiu, następnie zajmowała się kulturą w Zespole Uzdrowisk Kłodzkich (m.in. organizowała festiwale poświęcone Fryderykowi Chopinowi i Stanisławowi Moniuszce) i pracowała w Biurze Wystaw Artystycznych. W 2000 należała do grona współtwórców Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Obywateli, została członkinią Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Twórczych we Wrocławiu.

Należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, następnie do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, w 1999 przystąpiła do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1993–1997 była senatorem reprezentującym województwo wrocławskie. Od 1998 do 2001 pełniła funkcję radnej sejmiku dolnośląskiego. Ponownie uzyskała mandat senatorski w 2001 z okręgu wrocławskiego[1]. W marcu 2004 przeszła do Socjaldemokracji Polskiej. W 2005 nie została ponownie wybrana.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 1998 została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]