Maria Cedro-Biskupowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Cedro-Biskupowa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 października 1912
Wilków

Data i miejsce śmierci

15 stycznia 2013
Wilków

Zawód, zajęcie

poetka ludowa

Maria Cedro-Biskupowa (ur. 21 października 1912 w Wilkowie[1], zm. 15 stycznia 2013 tamże)[2]polska poetka ludowa, pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tworzyła od najmłodszych lat[3]. Jest autorką setek wierszy, na temat Gór Świętokrzyskich, ludowych zwyczajów i mieszkańców Doliny Wilkowskiej[4]. Należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych[3]. Jej wiersze, drukowane m.in. w czasopismach "Rolnik Polski" i "Gromada"[5], weszły także w skład tomów Wsi Tworzącej oraz Antologii współczesnej poezji ludowej Jana Szczawieja[4]. Jest również współautorką świętokrzyskiej szopki Idzie Polska Nowina[6] wystawianej przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz na scenach teatrów amatorskich[1]. W 1984 ukazał się tomik jej poezji wydany nakładem WDK w Kielcach[1]. Maria Cedro-Biskupowa uczyła się początkowo w trzyklasowej szkole powszechnej w Wilkowie, a następnie w przyklasztornej szkole dla dziewcząt w Świętej Katarzynie, gdzie opanowała posługiwanie się językiem literackim[1]. Pierwsze, okolicznościowe wiersze zaczęła pisać już w szkole powszechnej[1]. W 1956 jej twórczość została odkryta przez pracowników Polskiej Akademii Nauk, prowadzących badania nad gwarą[1].

W inicjatywy kustoszki Działu Etnograficznego Muzeum Świętokrzyskiego Aleksandry Dobrowolskiej, zaczęły się spotkania autorskie z Cedro-Biskupową[1]. Łącznie odbyło się ich kilkaset[1]. Jej twórczość była tematem artykułów w prasie codziennej, audycji radiowych i telewizyjnych[1].

Maria Cedro-Biskupowa wraz z bratem Janem Cedro, Katarzyną Zaborowską oraz Rozalią i Wojciechem Grzegorczykami zaliczana jest do patronów Szkoły im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie[4]. Otrzymywała wielokrotnie nagrody w dowód uznania dorobku literackiego i zasług dla kultury regionu[3]. Została m.in. odznaczona nagrodą świętokrzyskiego samorządu w dziedzinie kultury z rok 2007[3]. Wręczenie nagrody miało miejsce w szkole w Świętej Katarzynie[3].

Była wdową, z czworga dzieci pozostał jej tylko najmłodszy syn Stanisław[1] i jego dzieci: Leszek, Renata, Grażyna, Janusz, Tomasz i Anna. Maria Cedro-Biskup w chwili śmierci była jedną z najstarszych mieszkanek Wilkowa (woj. świętokrzyskie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Centrum Edukacji Obywatelskiej: Szkoła Podstawowa im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie
  2. PAP, Zmarła poetka ludowa Maria Cedro-Biskupowa [online], kultura.wp.pl, 17 stycznia 2013 [dostęp 2013-01-17] (pol.).
  3. a b c d e Radio Plus Kielce: Nagroda dla poetki z Wilkowa
  4. a b c TVP3 Kielce: Nagroda za wiersze
  5. Marian Pokropek: Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1978, s. 333
  6. Gazeta.pl Kielce: Nagroda dla poetki spod Łysicy