Maria Franciszka Wittelsbach (Pfalz-Sulzbach)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Franciszka Wittelsbach
Ilustracja
ilustracja herbu
księżna Palatynatu-Birkenfeld-Bischweiler
Okres od 6 lutego 1746
do 15 sierpnia 1767
Jako żona Fryderyka Michała
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1724
Schwetzingen
Data i miejsce śmierci 15 listopada 1794
Sulzbach-Rosenberg
Ojciec Józef Karol Wittelsbach (Pfalz-Sulzbach)
Matka Elżbieta Augusta Wittelsbach
Mąż Fryderyk Michał Wittelsbach (Pfalz-Birkenfeld)
Dzieci Karol August,
Klemens August,
Maria Amalia,
Maria Anna,
Maksymilian Józef

Maria Franciszka Dorota Wittelsbach (ur. 15 czerwca 1724 Schwetzingen, zm. 15 listopada 1794 Sulzbach-Rosenberg) - księżniczka Palatynatu-Sulzbach, księżna Palatynatu-Birkenfeld.

Córka księcia Józefa Karola hrabiego Palatynatu-Sulzbach i Elżbiety Augusty. Jej dziadkami byli: Teodor książę Palatynatu-Sulzbach i Eleonora Maria księżniczka Hesji-Rheinfels oraz elektor Palatynatu Reńskiego Karol III Filip Wittelsbach i Ludwika Karolina Radziwiłł. Jej siostra Elżbieta została w 1742 roku żoną elektora Bawarii i Palatynatu-Reńskiego Karola IV Teodora Wittelsbacha.

6 lutego 1746 roku wyszła za mąż za księcia Fryderyka Michała księcia Palatynatu-Zweibrücken-Birkenfeld. Para miała piątkę dzieci:

Po narodzinach ostatniego syna małżonkowie odsunęli się od siebie. Maria Franciszka spotykała się z aktorem, zaszła z nim w ciążę. Aktor musiał opuścić kraj, zaś Maria została wysłana do Strasburga, gdzie urodziła syna. Następnie była więziona w klasztorach w Metz i Luksemburgu. Po śmierci męża w 1767 roku wróciła do Sulzbach.