Maria Franciszka Wittelsbach (Pfalz-Sulzbach)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Franciszka Wittelsbach (Pfalz-Sulzbach)

Maria Franciszka Dorota Wittelsbach ( ur. 15 czerwca 1724 Schwetzingen - zm. 15 listopada 1794 Sulzbach-Rosenberg ) - księżniczka Palatynatu-Sulzbach, księżna Palatynatu-Birkenfeld.

Córka księcia Józefa Karola hrabiego Palatynatu-Sulzbach i Elżbiety Augusty. Jej dziadkami byli: Teodor książę Palatynatu-Sulzbach i Eleonora Maria księżniczka Hesji-Rheinfels oraz elektor Palatynatu Reńskiego Karol III Filip Wittelsbach i Ludwika Karolina Radziwiłł. Jej siostra Elżbieta została w 1742 roku żoną elektora Bawarii i Palatynatu-Reńskiego Karola IV Teodora Wittelsbacha.

6 lutego 1746 roku wyszła za mąż za księcia Fryderyka Michała księcia Palatynatu-Zweibrücken-Birkenfeld. Para miała piątkę dzieci:

Po narodzinach ostatniego syna małżonkowie odsuneli się od siebie. Maria Franciszka spotykała się z aktorem, zaszła z nim w ciążę. Aktor musiał opuścić kraj, zaś Maria została wysłana do Strasburga gdzie urodziła syna. Następnie była więziona w klasztorach w Metz i Luksemburgu . Po śmierci męża w 1767 roku wróciła do Sulzbach.