Maria Grossek-Korycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Grossek-Korycka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 grudnia 1864
Kraków

Data i miejsce śmierci

15 kwietnia 1926
Warszawa

Maria Grossek-Korycka[1], z domu Nowicka (ur. 8 grudnia 1864[2] w Krakowie; zm. 15 kwietnia 1926 w Warszawie) – polska poetka, tłumaczka i publicystka.

Zarys biograficzny[edytuj | edytuj kod]

Wszechstronnie uzdolniona, studiowała kolejno medycynę i matematykę w Petersburgu oraz filologię w Krakowie.

Po studiach osiadła na Ukrainie, gdzie pracowała jako nauczycielka.

Po śmierci pierwszego męża, w 1908 roku przeprowadziła się z Kijowa nad Wisłę (mieszkała m.in. w Warszawie, Jędrzejowie) i zaczęła zajmować się publicystyką.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Portret kobiety w czerwieni - Maria Grossek-Korycka na portrecie pędzla Konrada Krzyżanowskiego, 1916.

W twórczości lirycznej była przedstawicielką ekspresjonizmu, w jej przypadku wyrastającego z pnia polskiej tradycji romantycznej (np. poemat Hafciarka z tomu Niedziela palm, nast. wersja pt. Wieszczka, wyd. 1928).

W późniejszej twórczości zwraca uwagę nurt bergsonizmu oraz wpływy pism mistyków (por. Orzeł oślepły, niektóre utwory z pośmiertnego tomu Pamiętnik liryczny). W Medytacjach z 1913 ujęła swoje poglądy etyczne, podejmując krytykę filozofii Nietzschego i łącząc myśl Henri Bergsona z wątkami chrześcijańskimi.

Tom Z krainy piękna obejmuje reportaże z Włoch oraz artykuły dotyczące problemu nowatorstwa w sztuce oraz estetyki ekspresjonizmu (Dialogi i Italiana). Natomiast w tomie Świat kobiecy zebrano felietony społeczno-obyczajowe.

Korycka jest także autorką powieści Serce (początkowo, w 1902 r. wyd. pt. Prawda) oraz tłumaczką poezji Émile Verhaerena (Jasne godziny).

Jej zapomniana dziś twórczość jest niejednorodna i nierówna artystycznie, niemniej jednak należy ją uznać za ciekawy przykład początków ekspresjonizmu w literaturze polskiej.

Ważniejsze prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W starej pisowni także: Marja Grossek-Korycka.
  2. Notka biograficzna na wstępie książki podaje rok urodzenia: 1868, patrz: Maria Grossek-Korycka - Z krainy piękna, 1929
  3. Maria Grossek-Korycka, Niedziela palem : [poezje], wyd. 1919., polona.pl [dostęp 2018-09-12].
  4. Maria Grossek-Korycka, Z krainy piękna, wyd. 1929., polona.pl [dostęp 2018-09-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Uwaga: Tekst tego artykułu zawiera znaczne fragmenty notki biograficznej dotyczącej Marii Grossek-Koryckiej zamieszczonej w serwisie Wolne Lektury, który (podobnie jak Wikipedia) jest publikowany na licencji Creative Common CC-BY-SA 3.0