Maria Koterbska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Koterbska
Maria koterbska.jpg
Maria Koterbska w latach 50.
Imię i nazwisko Maria Koterbska
Data i miejsce urodzenia 13 lipca 1924
Bielsko
Gatunek jazz, piosenka aktorska
Zawód piosenkarka
Aktywność od 1949
Powiązania Lidia Wysocka, Jacek Fedorowicz, Mieczysław Wojnicki, Bogumił Kobiela, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Harald
Liczba albumów 8

Maria Koterbska (ur. 13 lipca 1924 w Bielsku) – polska piosenkarka, szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX wieku. Największe jej przeboje to m.in. Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Karuzela, Parasolki, Serduszko puka w rytmie cha-cha, Wrocławska piosenka, Do grającej szafy grosik wrzuć.

Matka aktora i piosenkarza Romana Frankla.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała w 1949 w sylwestrowy wieczór. W latach 50. stała się stałą bywalczynią niedzielnych audycji radia Katowice „Melodie świata”, audycji wówczas niezwykle popularnej, w której stałym punktem były piosenki w jej wykonaniu. W połowie lat 50. przez dwa sezony występowała w Teatrze Satyryków w Krakowie. Te dwa lata występów w teatrze miały ogromne znaczenie dla rozwoju jej kariery, przyczyniając się do zmiany repertuaru, od jazzu do piosenki aktorskiej, wymagającej nieco innego operowania głosem. Z tego okresu pozostała niezwykle popularna piosenka Wio koniku. Większość nagrań z tego okresu uległa zniszczeniu, ich ślad można odnaleźć w „Wiązance przebojów z lat pięćdziesiątych”, przy tworzeniu której pomagali Wojciech Młynarski oraz Tomasz Śpiewak, a która została zaprezentowana w listopadzie 1967. Twórcą jej sukcesu był Jerzy Harald, kompozytor, aranżer, który skomponował m.in. piosenkę Brzydula i rudzielec.

Począwszy od 1956 podjęła współpracę z kabaretem literatów Wagabunda, którego sama była współinicjatorką. Przez wszystkie lata istnienia we wszystkich programach była jego pierwszą gwiazdą. Z kabaretem koncertowała w Europie, a także dla Polonii w USA. Z tego okresu zachowały się takie nagrania jak Bajka amurska, Jesteś tu, Piosenka o walcu domino i wiele innych… Na deskach kabaretu występowali obok niej znakomici artyści, Lidia Wysocka, Jacek Fedorowicz, Mieczysław Wojnicki, Bogumił Kobiela, Mieczysław Czechowicz. Aranżerem a także kierownikiem muzycznym zespołu, z którym Maria Koterbska śpiewała w Wagabundzie, był początkowo Wiktor Kolankowski, później Tomasz Śpiewak, z którym współpraca trwała najdłużej.

W przerwach między występami w Wagabundzie brała udział w rozmaitych imprezach estradowych krajowych i zagranicznych. Śpiewała w programach „Zgaduj zgadula”, „Podwieczorek przy mikrofonie” i wielu innych audycjach cyklicznych. W 1961 odbyła kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. Zespół artystyczny pod dyrekcją Kazimierza Rudzkiego był pierwszym polskim zespołem, który przecierał i torował ścieżki do radzieckiej publiczności, a Maria Koterbska została tam bardzo dobrze przyjęta. W 1963 zaproszono ją do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Zaprezentowała piosenkę Marka Sarta do słów Jerzego Millera Odejdź smutku i otrzymała druga nagrodę. Występ na Festiwalu w Sopocie był dla wielu sporym zaskoczeniem, bowiem znano ją dotychczas jako wykonawczynię popularnych przebojów. W Sopocie odsłoniła nowe oblicze artystyczne, udowodniając, że jest wytrawną interpretatorką także piosenek trudnych i ambitnych.

W latach 70. nagrała dwie płyty długogrające, wystąpiła także na KFPP w Opolu oraz uczestniczyła w programach rozrywkowych. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. W 1987 otrzymała Honorowe Grand Prix na KFPP w Opolu. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[1] Pod koniec lat 70. występowała wspólnie ze swoim synem aktorem Romanem Franklem, który był nie tylko wykonawcą, ale także kompozytorem ich piosenek. W 2006 brała udział w koncercie w całości poświęconym Jackowi Lechowi.

Jej postać na stałe wpisała się do powojennego kina - wystąpiła w filmach Sprawa do załatwienia i Irena do domu!.

W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej przy ul Wzgórze 8 w Saloniku Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej.Od Listopada 2013 BPA przeniosła swoją działalność do kawiarni " Pod Sceną". W 1999 Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • 1960Maria Koterbska śpiewa wesołe piosenki
 • 1960 – Ulubione przeboje
 • 1960 – Ulubione piosenki
 • 1967Nie mówmy, że to miłość
 • 1972Maria Koterbska
 • 1974Jubileusz
 • 1980Maria Koterbska
 • 1990Życie zdarza się raz
 • 2010 - 40 Piosenek Marii Koterbskiej

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Publikacje o Marii Koterbskiej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. XIV Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra 78: program, b.n.s.
 2. Informacja o odznaczeniu w Monitorze Polskim
 3. Dariusz Michalski: Piosenka przypomni ci.... Iskry, 2010, s. 339 Maria Koterbska wzięła udział w zdjęciach do „Skarbu” w nagłym zastępstwie jednej ze stałych wokalistek zespołu Nastroje, który miał śpiewać w filmie.