Maria Krych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Marii Krych na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie

Maria Krych, pierwotnie Perla Goldwag (ur. 16 sierpnia 1913, zm. 26 listopada 2005 w Warszawie) – polska historyk i tłumaczka literatury hebrajskiej i jidysz żydowskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W okresie II Rzeczypospolitej działała w Komunistycznej Partii Polski. W czasie II wojny światowej więźniarka getta warszawskiego, z którego zbiegła, przyłączając się do partyzantki na Lubelszczyźnie[1]. W okresie PRL związana z Zakładem Historii Partii przy KC PZPR, zajmowała się historią komunistycznego ruchu robotniczego. Przetłumaczyła m.in. książkę G. Glezermana O likwidacji klas wyzyskujących i przezwyciężeniu różnic klasowych w ZSRR (1952). Po 1989 r. poświęciła się tłumaczeniom literatury jidysz i hebrajskiej – do jej najbardziej znanych tłumaczeń należało przetłumaczenie z języka hebrajskiego książki Zagłada i powstanie (1999) Cywii Lubetkin oraz z języka jidysz książek Rodzina Karnowskich (1992) oraz Bracia Aszkenazy (1998) Izraela Joszuy Singera.

Maria Krych pochowana jest na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 2)[2].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • (przekład) G. Glezerman, O likwidacji klas wyzyskujących i przezwyciężeniu różnic klasowych w ZSRR, tł. Eugeniusz Kuszko, Maria Krych, Warszawa: "Książka i Wiedza" 1952.
  • Polska prasa rewolucyjna 1918-1939 : katalog, Warszawa: Zakł.Historii Partii przy KC PZPR 1965.
  • (przekład) I. J. Singer, Rodzina Karnowskich, przeł. Maria Krych; wstępem opatrzyła Eugenia Prokop-Janiec, Wrocław: Wydaw. Dolnośląskie 1992.
  • (przekład) Izrael Joszua Singer, Bracia Aszkenazy, przeł. Maria Krych; wstępem opatrzyła Eugenia Prokop-Janiec, Wrocław: Wydaw. Dolnośląskie 1998.
  • (przekład) Cywia Lubetkin, Zagłada i powstanie, przeł. Maria Krych, Warszawa: "Książka i Wiedza" 1999.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Gazeta Stołeczna", nr 278 z 30 listopada 2005, s. 12 (nekrolog)
  2. Grób Marii Krych w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie