Maria Mokrzycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Mokrzycka
Maria Pilarz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1882
Lwów
Data i miejsce śmierci 15 maja 1971
Skolimów
Narodowość polska
Język polski
Alma Mater Lwowskie Konserwatorium
Dziedzina sztuki śpiew
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Maria Mokrzycka z domu Pilarz (ur. 25 marca 1882 we Lwowie, zm. 15 maja 1971 w Skolimowie) – polska śpiewaczka (sopran).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rodziny Pilarz[1]. Wykształcenie wokalne otrzymała w Lwowskim Konserwatorium u Walerego Wysockiego. Szybko zwróciła na siebie uwagę miejscowego środowiska artystycznego. W październiku 1905 roku młodziutka śpiewaczka debiutowała na scenie Opery Lwowskiej w operze „Chopin” Giacomo Oreficego.

Debiutowała 1905 w operze we Lwowie. Po okresie występów we Lwowie i w Krakowie zostaje w roku 1907 solistką Opery Warszawskiej. Do 1909 roku śpiewała w Warszawie (z tego okresu pochodzi kilka płyt nagranych przez nią wspólnie z M. Battistinim). W latach (1909–1916) występowała za granicą (Włochy, Hiszpania, Stany Zjednoczone). Śpiewała w Bergamo, Turynie, Genewie, Budapeszcie, Madrycie, Barcelonie, Wiedniu i innych miastach europejskich, niejednokrotnie razem z najwybitniejszymi śpiewakami ówczesnej doby, odnosząc sukcesy. Następnie wyrusza za ocean, gdzie szczególnie pamiętny staje się tam koncert w San Francisco, którego program obejmował między innymi polskie pieśni, przyjmowane z entuzjazmem przez amerykańską publiczność.

W roku 1917 powróciła do Warszawy. W Warszawie śpiewała repertuar rozległy i różnorodny. Do najświetniejszych jej kreacji należą partie Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie”, Mimi w „Cyganerii”, a przede wszystkim tytułowa rola w „Madame Butterfly”. W 1931 wycofała się ze sceny operowej i poświęciła pracy pedagogicznej. Była wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz w PWST w Warszawie.

Będąc zasadniczo sopranem lirycznym, nie wahała się śpiewać również i dramatycznych partii w operach takich, jak „Halka”, „Tosca”, „Mefistofeles”, a nawet Wagnerowska „Walkiria”. Osobny dział w repertuarze Marii Mokrzyckiej stanowiły opery polskie — między innymi śpiewała partię tytułową podczas prapremiery „Hagith” Szymanowskiego, kreowała też główną rolę w pierwszym polskim przedstawieniu opery Różyckiego „Eros i Psyche”.

W 1930 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi na polu działalności artystycznej”[2], a w 1955 – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN (1962-1969)