Maria Teresa (wielka księżna Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Teresa
Jej Królewska Wysokość wielka księżna Luksemburga
Maria Teresa Mestre.jpg
Wielka księżna Luksemburga
Okres panowania od 7 października 2000
Jako żona Henryka, wielkiego księcia Luksemburga
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Urodzona 22 marca 1956
w Marianao
Ojciec José Antonio Mestre
Matka Marii Teresy Batista-Falla de Mestre
Mąż Henryk
Dzieci Guillaume
Feliks
Ludwik
Aleksandra
Sebastian
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Złotego Lwa Nassau Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży (Finlandia) Krzyż Wielki Orderu Dobroczynności (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa) Kawaler/Dama Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Wielki Krzyż Wojskowego Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Rycerzy Pana Naszego Jezusa Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii Order Królewski Serafinów (Szwecja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy
Luksemburska rodzina wielkoksiążęca
Armoiries Luxembourg Bourbon avec ornements.svgMaria Teresa, urodzona jako María Teresa Mestre y Batista-Falla (ur. 22 marca 1956 w Marianao) – wielka księżna Luksemburga jako małżonka obecnego wielkiego księcia Henryka.

Biografia[edytuj]

Urodziła się na Kubie jako córka José Antonio Mestre i Marii Teresy Batista-Falla de Mestre, którzy zajmowali się biznesem i plantacjami. Jako Kubanka od urodzenia posługiwała się językiem hiszpańskim. W październiku 1959, w czasie rewolucji, Maria Teresa razem z rodzicami opuściła Kubę. Rodzina osiedliła się w Nowym Jorku, gdzie Maria Teresa uczęszczała do Marymount School, a jej drugim językiem został angielski. Od 1961 kontynuowała naukę w Lycée Français, w którym rozpoczęła naukę języka francuskiego. W młodości pobierała również lekcje baletu i śpiewu. Obecnie Maria Teresa uprawia narciarstwo, łyżwiarstwo i sporty wodne. Z Nowego Jorku przeniosła się do Santander, w Hiszpanii i Genewy (tam poznała swojego przyszłego męża).

W 1980 Maria Teresa ukończyła Uniwersytet w Genewie (studiowała politologię). Obecnie ma obywatelstwo Szwajcarii. Swojego przyszłego męża poznała właśnie na tym uniwersytecie. Przez cztery lata oboje uczęszczali na pokrewne wykłady i pracowali razem we wspólnych grupach.

W czasie studiów Maria Teresa zaczęła coraz bardziej interesować się problemami socjalnymi i ludzkimi. W ten sposób pozostała wierna rodzinnej tradycji – jej dziadkowie poświęcili się bowiem aktywnie filantropii i rozwojowi kultury na Kubie. Podczas studiów Maria Teresa w czasie wolnym należała do genewskiej grupy młodych wolontariuszy, którzy opiekowali się starszymi ludźmi w ich własnych domach. Ponadto zajmowała się uczeniem dzieci.

Od czerwca 1997 jest ambasadorem dobrej woli UNESCO. W 2006 otrzymała nagrodę „Path to Peace” od Holy See Foundation za nieugięty wkład w inicjatywy humanitarne. W Luksemburgu cieszy się dużą popularnością.

Odznaczona m.in. duńskim Orderem Słonia w 2003 roku[1].

Małżeństwo[edytuj]

14 lutego 1981 Maria Teresa Mestre poślubiła księcia Henryka Luksemburskiego. Jest pierwszą wielką księżną Luksemburga, która nie urodziła się w rodzinie arystokratycznej. Po ślubie nauczyła się języka luksemburskiego oraz niemieckiego i włoskiego. Maria Teresa i Henryk mają razem 5 dzieci; czterech synów i jedną córkę:

Maria Teresa i Henryk mają też troje wnucząt:

  • Gabriela Michaela Louisa Ronny de Nassau (ur. 12 marca 2006) – syna księcia Ludwika i Tessy Antony
  • Noah Guillaume de Nassau (ur. 21 września 2007) – syna księcia Ludwika i jego żony Tessy
  • Amalia Gabriela Maria Teresa de Nassau (ur. 15 czerwca 2014) – córka księcia Feliksa i jego żony Claire

Przypisy

  1. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].