Maria Teresa (wielka księżna Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Teresa
Ilustracja
wielka księżna Luksemburga
Okres

od 7 października 2000

Jako żona

Henryka, wielkiego księcia Luksemburga

Poprzedniczka

Józefina, wielka księżna Luksemburga

Dane biograficzne
Dynastia

Burbon-Parmeńska

Data i miejsce urodzenia

22 marca 1956
Marianao

Ojciec

José Antonio Mestre

Matka

Maria Teresa Batista

Mąż

Henryk, wielki książę Luksemburga
(śl. 1981)

Dzieci

książę Wilhelm
(ur. 1981)
książę Feliks
(ur. 1984)
książę Ludwik
(ur. 1986)
księżniczka Aleksandra
(ur. 1991)
książę Sebastian
(ur. 1992)

Odznaczenia
Order Lwa Złotego (Nassau) Medal Srebrnego Jubileuszu Wielkiego Księcia Jana (Luksemburg) Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Krzyż Wielki Orderu Dobroczynności (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Korony (Holandia) Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Order Świętej Elżbiety (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.) Order Królewski Serafinów (Szwecja) Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Polarnej (od 1975) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy Kawaler/Dama Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji

Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga (María Teresa Mestre y Batista-Falla, ur. 22 marca 1956 w Marianao) – członkini luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej, od 7 października 2000 wielka księżna Luksemburga jako żona wielkiego księcia Henryka.

Maria Teresa urodziła się na Kubie jako dziecko José Antonio Mestre i Marii Teresy Batista.

W 1980 ukończyła studia na kierunku nauki polityczne na Uniwersytecie Genewskim.

W 1981 poślubiła Henryka, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga, z którym ma pięcioro dzieci: Wilhelma, dziedzicznego księcia Luksemburga (ur. 1981), księcia Feliksa (ur. 1984), księcia Ludwika (ur. 1986), księżniczkę Aleksandrę (ur. 1991) i księcia Sebastiana (ur. 1992).

Po ślubie uzyskała tytuł Jej Książęcej Wysokości dziedzicznej wielkiej księżnej Luksemburga, a po abdykacji teścia w dniu 7 października 2000 została kolejną wielką księżną Luksemburga. W 2004 razem z mężem założyła Fundację Wielkiego Księcia i Wielkiej Księżnej Luksemburga. Maria Teresa uczestniczy w oficjalnych wizytach dyplomatycznych, wydarzeniach odbywających się w księstwie i poświęca się działalności charytatywnej.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Maria Teresa Mestre urodziła się 22 marca 1956 roku w Marianao w prowincji Hawana na Kubie.

Jej rodzicami byli José Antonio Mestre y Álvarez, pochodzący z Vedado (ur. 1926, zm. 1993) i jego żona, María Teresa Batista y Falla (ur. 1928, zm. 1988); oboje będący potomkami hiszpańskiej arystokracji.

Jej dziadkami byli ze strony ojca José Antonio Mestre y Ramos (ur. 1897 w El Cerro, La Habana na Kubie, zm. 1961 w Hawanie)[1] i María Narcisa Álvarez y Tabió (ur. 1899 w Santiago de las Vegas, zm. 1961)[2]; natomiast ze strony matki Agustín Batista y González de Mendoza (ur. 1899, La Habana, zm. 1968, Ginebra), członek zarządu Trust Company of Cuba i María Teresa Falla y Bonet (ur. 1898, Santa Isabel de las Vegas, zm. 1973, Ginebra), córka hiszpańskiego biznesmena i milionera.

Ma dwóch braci: Jose Antonio Mestre (zm. 2015, Miami)[3] i Luisa Mestre (ur. 1959) oraz siostrę Catalinę Mestre (ur. 1960)[4].

Pierwsze lata życia spędziła na Kubie, stąd jej ojczystym językiem jest hiszpański. W październiku 1959, po zakończeniu rewolucji kubańskiej razem z rodzicami i rodzeństwem wyemigrowała do Nowego Jorku. Następnie Maria Teresa rozpoczęła studia w Genewie i uzyskała obywatelstwo szwajcarskie. Przez pewien czas mieszkała w Santanderze w Hiszpanii.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Była uczennicą katolickiej szkoły Marymount w Nowym Jorku. W 1961 rozpoczęła naukę Lycée Français de New York na Manhattanie w Nowym Jorku.

W 1980 ukończyła studia na kierunku nauki polityczne w Graduate Institute of International and Development Studies na Uniwersytecie Genewskim.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów w Genewie w 1976 poznała Henryka, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga, syna panującego w Luksemburgu wielkiego księcia Jana i jego żony, wielkiej księżnej Józefiny Charlotty, urodzonej w belgijskiej rodzinie królewskiej. Początkowa przyjaźń pary przerodziła się w związek, którego rodzice księcia nie chcieli zaakceptować ze względu na brak arystokratycznego pochodzenia Marii Teresy i zbieżność jednego z jej nazwisk z nazwiskiem kubańskich polityków. Po ukończeniu nauki w Szwajcarii książę Henryk zaproponował, że zrzeknie się praw do dziedziczenia tronu Luksemburga, aby móc poślubić Marię Teresę[5].

8 listopada 1980 minister stanu Pierre Werner ogłosił zaręczyny księcia Henryka z Marią Teresą, jeden dzień po tym, kiedy zgodę na ślub wyraził książę Jan[5]. Związek dziedzica tronu był dotąd utrzymywany w tajemnicy. 10 listopada miała miejsce sesja zdjęciowa narzeczonych i specjalna konferencja prasowa, na którym Mestre zaprezentowała swój pierścionek zaręczynowy.

14 lutego 1981 książę i Maria Teresa zawarli cywilny związek małżeński w Pałacu Książęcym w Luksemburgu. Ceremonii przewodniczył burmistrz miasta Luksemburg, Camille Polfer, przyjaciel rodziny książęcej. Pół godziny później w Katedrze Notre Dame w Luksemburgu miał miejsce ślub religijny pary w wierze katolickiej[6]. Pannę młodą do ołtarza odprowadził jej ojciec, a funkcję druhny pełniła jej siostra Catalina. Po uroczystości małżonkowie udali się do Pałacu Książęcego, gdzie z balkonu pozdrowili poddanych i zaprezentowali pierwszy pocałunek. Maria Teresa wystąpiła w tiarze, którą jej teściowa otrzymała w prezencie od mieszkańców Kongo i użyła jej również na własnym ślubie.

Około siedmiuset gości uczestniczyło w przyjęciu weselnym, w tym przedstawiciele rodzin królewskich i książęcych: Szarlotta, wielka księżna Luksemburga (babka pana młodego), wielki książę Jan i wielka księżna Józefina (rodzice pana młodego), Olav V, król Norwegii, Jan Adam, następca tronu Liechtensteinu i jego żona Maria, Baldwin I, król Belgów i królowa Fabiola, Albert, książę Liège i księżna Paola, książę Filip, księżniczka Astrid i książę Wawrzyniec z Belgii, Małgorzata II, królowa Danii (matka chrzestna pana młodego) i książę Henryk, Rainier III, książę Monako i księżna Grace, Filip, książę Edynburga i Maria Józefa, królowa Włoch.

Maria Teresa otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości dziedzicznej wielkiej księżnej Luksemburga.

Wkrótce ogłoszono pierwszą ciążę księżnej, a 11 listopada 1981 w Luksemburgu urodził się książę Wilhelm Jan Józef Maria (Guillaume Jean Joseph Marie). Chłopiec zajął drugie miejsce w linii sukcesji do tronu. Książę Wilhelm może w przyszłości zostać wielkim księciem Luksemburga.

3 czerwca 1984 w Luksemburgu księżna Maria Teresa urodziła swojego drugiego syna, księcia Feliksa Leopolda Marię Wilhelma (Félix Léopold Marie Guillaume), który zajął trzecie miejsce w liście sukcesji, za ojcem i bratem.

3 sierpnia 1986 przyszedł na świat trzeci syn pary książęcej. Otrzymał imiona Ludwik Ksawery Maria Wilhelm (Louis Xavier Marie Guillaume) i został wpisany na czwartą pozycję w linii sukcesji. W 2006 roku, przed ślubem z Tessy Antony, Ludwik zrzekł się swoich praw do dziedziczenia tronu Luksemburga.

16 lutego 1991 urodziła się w Luksemburgu jedyna córka pary, księżniczka Aleksandra Józefina Teresa Szarlotta Maria Wilhelmina (Alexandra Joséphine Teresa Charlotte Marie Wilhelmine). Jako kobiecie, nie przysługiwało jej miejsce w liście sukcesji. Została do niej wpisana w 2011 roku po reformie przeprowadzonej przez księcia Henryka i wyprzedziła w kolejce do dziedziczenia tronu swojego młodszego brata.

Najmłodsze dziecko księcia i księżnej, książę Sebastian Henryk Maria Wilhelm (Sébastien Henri Marie Guillaume) przyszedł na świat 16 kwietnia 1992 roku w Luksemburgu i zajął piąte miejsce w linii sukcesji, za ojcem i starszymi braćmi.

W październiku 2015 rzecznicy pałacu potwierdzili, że wielka księżna cierpi z powodu strachu przed lataniem, co powoduje, że nie uczestniczy we wszystkich podróżach, wymagających lotu samolotem[7][8][9].

30 czerwca 2016 para książęca zorganizowała obchody 35. rocznicy swojego ślubu. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele arystokracji, między innymi król i królowa Szwecji, książę Monako, książę i księżna koronna Danii, księżna koronna Rumunii, książę koronny Norwegii, król i królowa Greków, król Bułgarii, Aga Khan, książę i księżna koronna Belgii[10]. Pierwszego dnia miało miejsce przedstawienie w Teatrze Wielkim w Luksemburgu, drugiego dnia natomiast odbył się piknik i bal w Zamku Berg.

W październiku 2019 Maria Teresa przeszła zabieg operacyjny kolana w Clinique d’Eich w Luksemburgu[11].

Następczyni tronu Luksemburga[edytuj | edytuj kod]

Luksemburska rodzina wielkoksiążęca

18 grudnia 1985 Maria Teresa i Henryk odwiedzili Waszyngton[12].

W czerwcu 1997 została ogłoszona ambasadorem dobrej woli UNESCO[13].

24 grudnia 1999 Jan, wielki książę Luksemburga oficjalnie poinformował, że zamierza abdykować i zrzec się tronu na rzecz swojego najstarszego syna, księcia Henryka.

7 października 2000 książę Jan, w obecności członków rodziny książęcej, podpisał w Pałacu Książęcym dokument abdykacyjny, a nowym wielkim księciem Luksemburga został Henryk[14].

Tego samego dnia odbyły się uroczystości wstąpienia na tron nowego władcy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi królowa Holandii oraz król i królowa Belgów. Premier Claude Juncker podziękował księciu Janowi za trzydzieści sześć lat panowania w księstwie.

Około godziny jedenastej przed południem książę Henryk złożył stosowną przysięgę i wygłosił własne przemówienie. Wielki książę wraz z małżonką i dziećmi wystąpili na balkonie Pałacu Książęcego, skąd pozdrowili poddanych, a następnie udali się na mszę świętą do Katedry Notre Dame w Luksemburgu.

Maria Teresa otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości wielkiej księżnej Luksemburga.

Wielka księżna Luksemburga[edytuj | edytuj kod]

Działalność w Luksemburgu[edytuj | edytuj kod]

27 września 2018 otworzyła w Luksemburgu Centrum Rozwoju Praktycznego nazwane jej imieniem[15].

14 listopada 2018 uruchomiono stronę internetową wielkiej księżnej[16].

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2007 razem z mężem odwiedziła Chile na zaproszenie prezydent Michelle Bachelet, a następnie Brazylię, gdzie zostali przyjęci przez prezydenta Luiza Inacio Lula da Silva.

7 września 2010 książę i księżna przebywali na oficjalnej wizycie dyplomatycznej w Portugalii[17].

W kwietniu 2012 Henryk i Maria Teresa udali się Niemiec na zaproszenie prezydenta Joachima Gaucka[18].

W kwietniu 2013 para książęca złożyła wizytę w Austrii[19], a w listopadzie w Turcji[20].

6 maja 2014 uczestniczyła w dyplomatycznej wizycie do Polski. Pierwszego dnia para książęca spotkała się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz[21] i premierem Donaldem Tuskiem. Zostali przyjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszą damę Annę Komorowską[22].

W październiku 2015 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Maria Teresa cierpi z powodu strachu przed lataniem samolotem i dlatego nie jest w stanie towarzyszyć mężowi we wszystkich podróżach[23].

10 maja 2016 para książęca na zaproszenie prezydenta Sauli Niinistö udała się do Finlandii[24][25].

W listopadzie 2017 z powodu awiofobii zmuszona była zrezygnować z udziału w oficjalnej wizycie dyplomatycznej w Japonii, a w jej imieniu do Tokio poleciała córka, księżniczka Aleksandra[26].

W maju 2018 para książęca przyjęła w Luksemburgu Wilhelma Aleksandra, króla Holandii i królową Maksymę[27].

1 czerwca gościła w Pałacu Książęcym prezydenta Szwajcarii, Alaina Berset wraz z małżonką[28].

W listopadzie uczestniczyła w obchodach setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej w Paryżu na cmentarzu Armistice. Para książęca została przyjęta przez prezydenta Francji, Emmanuela Macron i pierwszą damę Brigitte Macron.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku księżna Maria Teresa i książę Henryk założyli Fundację Wielkiego Księcia i Wielkiej Księżnej, której celem jest pomoc osobom w Luksemburgu i w ubogich częściach świata, zmagającym się z trudnościami finansowymi[29]. Organizacja powstała wskutek połączenia dwóch poprzednich fundacji, stworzonych przez parę książęcą w 1981 i w 2001 roku.

W czerwcu 2009 odbyła charytatywną podróż do Burundi i Kenii[30]. 4 czerwca spotkała się z Aumą Obama, przyrodnią siostrą prezydenta Baracka Obamy, która jest kenijską aktywistką, socjologiem i dziennikarką[31].

W kwietniu 2007 została ogłoszona Wybitnym Adwokatem dla Dzieci UNICEF[32].

W październiku 2018 Maria Teresa wzięła udział w charytatywnej podróży do Libanu, gdzie spotkała się ofiarami przemocy seksualnej i uchodźcami[33]. Księżna została przyjęta przez premiera kraju, Saad Hariri i odwiedziła miejscowy szpital uniwersytecki.

W marcu 2019 zorganizowała pierwszą edycję konferencji Stand Speak Rise Up, na której zajmuje się tematem przemocy seksualnej[34].

Związki z innymi rodzinami królewskimi[edytuj | edytuj kod]

Poprzez swoje małżeństwo wielka księżna spowinowacona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi, panującymi w Europie. Sama jest potomkinią króla Piotra I Okrutnego; była również krewną Fabioli, królowej Belgów (obydwie miały kubańskich przodków).

Była gościem ceremonii zaślubin: Filipa, księcia Brabancji z Matyldą d’Udekem d’Acoz (Bruksela, 1999), Haakona, księcia koronnego Norwegii z Mette-Marit Tjessem Høiby (Oslo, 2001), księcia Wawrzyńca z Belgii z Klarą Coombs (Bruksela, 2003), Fryderyka, księcia koronnego Danii z Marią Donaldson (Kopenhaga, 2004), Filipa VI, księcia Asturii z Letycją Ortiz Rocasolano (Madryt, 2004), hrabiego Rudolfa Limburg-Stirum z arcyksiężniczką Marią Krystyną z Austrii (Mechelen, 2008), Daniela Westlinga z Wiktorią, księżną koronną Szwecji (Sztokholm, 2010), Wilhelma, księcia Cambridge z Katarzyną Middleton (Londyn, 2011), Alberta II, księcia Monako z Charlene Wittstock (Monako, 2011) i Antoniego Wilmsa z księżniczką Marią Gabrielą z Nassau (Marbella, 2017).

Reprezentowała dwór luksemburski na uroczystościach pogrzebowych: Rainiera III, księcia Monako (Monako, 2005) i Fabioli, królowej Belgii (Laeken, 2014).

Uczestniczyła w oficjalnych obchodach: 70. (Oslo, 2007) i 80. urodzin króla i królowej Norwegii (Oslo, 2017), 50. urodzin księcia koronnego Danii (Kopenhaga, 2018), 50. urodzin króla Holandii (Haga, 2017).

W 2012 była wśród gości zaproszonych na obchody jubileuszu panowania Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii

Religia[edytuj | edytuj kod]

Wielka księżna Maria Teresa została ochrzczona i wychowana w wierze katolickiej.

Maria Teresa kilkakrotnie uczestniczyła w oficjalnych audiencjach u papieży w Watykanie:

Od wstąpienia męża na tron może korzystać z prawa występowania w białym stroju podczas audiencji u papieża, tzw. przywilej bieli[38].

Uczestniczyła w pogrzebie papieża Jana Pawła II w kwietniu 2005 w Watykanie.

24 kwietnia 2005 wzięła udział we mszy inaugurującej pontyfikat papieża Benedykta XVI, a 19 marca 2013 we mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka[39].

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

 • Jest prezydentem Luksemburskiego Czerwonego Krzyża.
 • Jest ambasadorem dobrej woli UNESCO.
 • Jest ambasadorem UNICEF.
 • Jest patronem Luksemburskiej Organizacji Alzheimera (od 1991)[40].
 • Jest honorowym prezydentem Fundacji Badań nad AIDS.
 • Jest prezydentem Luksemburskiej Fundacji Przeciwko Rakowi.
 • Jest patronem Luksemburskiej Ligi Osób Niewidomych.
 • Jest patronem SOS Wioski Dziecięce (od 2005)[41].
 • Jest honorowym prezydentem LuxFlag (od 2006)[42].
 • Jest patronem ADA Microfinance Expertise (od lipca 2007)[43].
 • Jest patronem Narodowej Organizacji Pielęgniarek.
 • Jest współpatronem Luksemburskiej Orkiestry Filharmonicznej.
 • Jest honorowym członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2019 premier Luksemburga, Xavier Bettel powołał specjalną komisję, której celem była kontrola funkcjonowania dworu wielkoksiążęcego[44]. Sprawa dotyczyła przemocy psychicznej wobec pracowników, o której stosowanie oskarżona była wielka księżna[45]. 27 stycznia 2020 wielki książę Henryk wydał oświadczenie, w którym napisał, że oskarżenia wobec jego żony są nieuczciwe i oddziałują na całą jego rodzinę[46].

31 stycznia 2020 opublikowano Waringo Report, w którym stwierdzono, że funkcjonowanie monarchii musi zostać zreformowane[47]. Luksemburska policja rozpoczęła wstępny etap śledztwa w lutym[48].

6 lutego premier kraju poinformował, że żadna specyficzna rola nie jest planowana dla wielkiej księżnej w związku z modernizacją monarchii[49].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Księżna Maria Teresa przed ślubem z księciem Henrykiem nie posiadała żadnych tytułów arystokratycznych. Jest daleką potomkinią Piotra I Okrutnego, XIV-wiecznego Kastylii i Leónu. Jest również spokrewniona z Fabiolą, królową Belgów (zm. 2014) poprzez kreolskich arystokratów, którzy dotarli do Kuby, gdy ta była kolonią.

Maria Teresa jest również descendentem arystokratycznych rodzin hiszpańskich. Jeden z jej przodków, Francisco Mestre y Roig Benaprés w 1830 roku wyemigrował do Kuby, gdzie zawarł związek małżeński z Josefą Dominguez y Morales, co dało początek kubańskiej gałęzi rodziny Mestre.

Księżna wielokrotnie podkreślała, że nie była spokrewniona z Fulgencio Batistą, kubańskim dyktatorem.

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Francisco Javier Mestre Fernández-Criado
(1833-1893)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
José Antonio Mestre Ramos-Almeyda
(1897-1961)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Matilde Ramos-Almeyda Gómez
(1864-1948)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
José Antonio Mestre Alvarez
(1926-1993)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lucas Álvarez Cerice
(1868-1940)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
María Narcisa Álvarez Tabió
(1899-1980)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Narcisa Tabió de la Lanza
(1878-1942)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga
(1956-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Melchor Batista Varona
(1859-1932)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Agustín Batista González de Mendoza
(1899-1968)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Julia González de Mendoza Pedroso
(1860-1934)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
María Teresa Batista Falla
(1928-1988)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laureano Falla Gutiérrez
(1859-1929)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
María Teresa Falla Bonet
(1898-1973)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
María Dolores Bonet Mora
(1863-1949)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki
Wilhelm, dziedziczny wielki książę Luksemburga
(ur. 1981)
książę Karol z Luksemburga
(ur. 2020)
książę Feliks z Luksemburga
(ur. 1984)
księżniczka Amalia z Nassau
(ur. 2014)
książę Liam z Nassau
(ur. 2016)
książę Ludwik z Luksemburga
(ur. 1986)
książę Gabriel z Nassau
(ur. 2006)
książę Noah z Nassau
(ur. 2007)
księżniczka Aleksandra z Luksemburga
(ur. 1991)
książę Sebastian z Luksemburga
(ur. 1992)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczeń przyznanych wielkiej księżnej Marii Teresie:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
2004  Rumunia Order Gwiazdy Rumunii
24 listopada 2008  Finlandia Order Białej Róży Finlandii
1994  Belgia Albert I, król Belgów Order Leopolda
30 stycznia 2009  Włochy Giorgio Napolitano Order Zasługi Republiki Włoskiej
2013  Austria Heinz Fischer Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii
20 października 2003  Dania Małgorzata II, królowa Danii Order Słonia
 Luksemburg Order Domowy Nassauski Lwa Złotego
 Holandia 24 kwietnia 2006
?
Order Lwa Niderlandzkiego
Order Korony
3 grudnia 2007  Brazylia Order Krzyża Południa
 Francja Order Narodowy Zasługi
5 maja 2003  Estonia Order Terra Mariana
2001  Grecja Order Dobroczynności
27 listopada 2017  Japonia Order Drogocennej Korony
5 grudnia 2006  Łotwa Order Trzech Gwiazd
1996  Norwegia Order Świętego Olafa
 Portugalia 6 maja 2005
7 września 2010
23 maja 2017
27 października 2012
Order Chrystusa
Order Świętego Jakuba od Miecza
Order Infanta Henryka
Order Świętej Elżbiety
11 maja 2001  Hiszpania Order Karola III
15 kwietnia 2008
?
 Szwecja Karol XVI Gustaw Order Królewski Serafinów
Order Gwiazdy Polarnej

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od Do Tytuł
22 marca 1956 14 lutego 1981 panna Maria Teresa Mestre y Batista Falla
14 lutego 1981 7 października 2000 Jej Książęca Wysokość Dziedziczna Wielka Księżna Luksemburga
7 października 2000 nadal Jej Książęca Wysokość Wielka Księżna Luksemburga

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. José Antonio Mestre y Ramos-Almeyda, Almeyda (1897 – 1961) – Genealogy, www.geni.com [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 2. María Narcisa Narcisa Álvarez y Tabió, Tabio (1899 – 1980) – Genealogy, www.geni.com [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 3. Luxembourg Times – Archives – Maria Teresa’s brother dies aged 62, luxtimes.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 4. Royalement Blog: Décès du frère aîné de la Grande-Duchesse, royalementblog.blogspot.com [dostęp 2019-04-09].
 5. a b Wedding of Grand Duke Henri of Luxembourg and Maria Teresa Mestre y Batista-Falla | Unofficial Royalty, www.unofficialroyalty.com [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 6. Spokane Daily Chronicle – Wyszukiwanie w archiwum Wiadomości Google, news.google.com [dostęp 2019-04-09].
 7. Luxembourg Times – Archives – Luxembourg’s Grand Duchess is afraid of flying, luxtimes.lu [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 8. Princess Alexandra of Luxembourg fills in for mother on visit to Japan – HELLO! Canada, ca.hellomagazine.com [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 9. RTL Today – Luxembourg’s Royals, part 5: Grand Duchess Maria Teresa of Luxembourg, today.rtl.lu [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 10. Royals Gather For Luxembourg Silver Wedding Party, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-21] (ang.).
 11. Royal family member undergoes secret knee operation – details | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-12-09] (ang.).
 12. BRIEFING; Visitors From Luxembourg – The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 13. H.R.H. the Grand Duchess María Teresa of Luxembourg | United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, www.unesco.org [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 14. BBC News | EUROPE | Luxembourg’s new Grand Duke, news.bbc.co.uk [dostęp 2019-04-09].
 15. Grand Duchess Maria Teresa opens the Center for the Development of Apprenticeships “Grand Duchess Maria Teresa” – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-05-17] (ang.).
 16. Home | Maria Teresa, Grande-Duchesse de Luxembourg, www.grande-duchesse.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 17. http://www.presidencia.pt/index.php?action=12&id1=46185&id2=&id3=46188&url=http://www.presidencia.pt/archive/img/100907-LFC-0873.jpg.
 18. https://web.archive.org/web/20140327224102/http://www.demotix.com/news/1171991/state-banquet-honor-their-royal-highnesses-bellevue-berlin.
 19. Luxembourg Times – Archives – Day one of Luxembourg’s Royal state visit to Austria, luxtimes.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 20. Luxembourg Times – Archives – Grand Duke and Duchess leave for 5-day Turkey trip, luxtimes.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 21. Marszałek Sejmu spotkała się z wielkim księciem Luksemburga i jego małżonką, www.sejm.gov.pl [dostęp 2019-04-09] (pol.).
 22. President of the Republic of Poland / President Komorowski / News / „Luxembourg is an important partner for Poland”, t.prezydent.pl [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 23. Luxembourg Times – Archives – Luxembourg’s Grand Duchess is afraid of flying, luxtimes.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 24. Grand Duke of Luxembourg to make a state visit to Finland – Presidentti, www.presidentti.fi [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 25. Luxembourg Times – Archives – Luxembourg Royals receive warm reception in Helsinki, luxtimes.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 26. Luxembourg Royal Tiaras | The Royal Watcher, royalwatcherblog.com [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 27. Queen Máxima attends glittering state dinner in Luxembourg | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 28. Son Excellence Monsieur Alain Berset, président de la Confédération suisse, reçu pour un déjeuner privé au Palais grand-ducal – Cour Grand-Ducale de Luxembourg – Juin 2018, www.monarchie.lu [dostęp 2019-04-09] (fr.).
 29. The Foundation | Fondation du Grand-Duc et de la Grande-Duchesse, www.fondation-grand-ducale.lu [dostęp 2019-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-07] (ang.).
 30. Maria Teresa starts African tour in Burundi – News Summary R O Y A L B L O G. N L, gpdhome.typepad.com [dostęp 2019-04-21].
 31. Evénements – Cour Grand-Ducale de Luxembourg – Photos, www.monarchie.lu [dostęp 2019-04-21] (fr.).
 32. Eminent Advocate | UNICEF People | UNICEF, www.unicef.org [dostęp 2019-04-09].
 33. Violences sexuelles. La Grande Duchesse en voyage humanitaire au Liban, www.lequotidien.lu [dostęp 2019-04-09] (fr.).
 34. Stand Speak Rise Up | Who We Are, www.standspeakriseup.lu [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 35. Pope John Paul II Henri and Maria Teresa of Luxembourg and their sons... News Photo | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-04-13] (ang.).
 36. Pope Benedict XVI meets Grand Duchess Maria-Teresa of Luxemburg at... News Photo | Getty Images, www.gettyimages.in [dostęp 2019-04-13] (ang.).
 37. Luxembourg’s royals meet the Pope | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-13] (ang.).
 38. Sydney Luxarazzi, Luxarazzi 101: The Grand Ducal Family at the Vatican, www.luxarazzi.com, 14 marca 2013 [dostęp 2016-05-22].
 39. Pope Francis inauguration: Argentinean Princess Maxima watches with pride. – Photo, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
 40. Maria Teresa Attends Academic Session About Alzheimer’s, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-04-09].
 41. Henri Attends Concert for SOS Children’s Villages, www.luxarazzi.com [dostęp 2019-04-09].
 42. About us, www.luxflag.org [dostęp 2019-04-09] (ang.).
 43. High Patronage – About ADA – ADA, www.ada-microfinance.org [dostęp 2019-04-09].
 44. Luxembourg’s Prime Minister forms special team to look into palace staff operations – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 45. Allegations against Grand Duchess Maria Teresa swirl as report on government’s investigation into palace staff operations is due within weeks – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 46. Grand Duke Henri releases statement regarding allegations circulating about his wife, Grand Duchess Maria Teresa – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 47. Waringo Report reveals a culture of fear dominates Luxembourg’s Grand Ducal Court – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 48. Luxembourg judicial police launch preliminary investigation into alleged physical violence against employees at Grand Ducal Court – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 49. Luxembourg’s Prime Minister: „no role planned for the Grand Duchess” – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).