Maria Teresa (wielka księżna Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Teresa
Jej Królewska Wysokość
wielka księżna Luksemburga
ilustracja
Wielka księżna Luksemburga
Okres od 7 października 2000
Jako żona Henryka, wielkiego księcia Luksemburga
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1956
Marianao
Ojciec José Antonio Mestre
Matka Maria Teresa Batista-Falla de Mestre
Mąż Henryk
Dzieci Guillaume
Feliks
Ludwik
Aleksandra
Sebastian
Odznaczenia
Order Lwa Złotego (Nassau) Medal Srebrnego Jubileuszu Wielkiego Księcia Jana (Luksemburg) Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Krzyż Wielki Orderu Dobroczynności (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Korony Orańskiego (Holandia) Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Dama Orderu św. Izabeli (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.) Order Królewski Serafinów (Szwecja) Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Polarnej (od 1975) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy Kawaler/Dama Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji
Luksemburska rodzina wielkoksiążęca
Great coat of arms of Grand Duke Henri of Luxembourg.svgMaria Teresa, urodzona jako María Teresa Mestre y Batista-Falla (ur. 22 marca 1956 w Marianao) – wielka księżna Luksemburga jako małżonka obecnego wielkiego księcia Henryka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się na Kubie jako córka José Antonio Mestre i Marii Teresy Batista-Falla de Mestre, którzy zajmowali się biznesem i plantacjami. Jako Kubanka od urodzenia posługiwała się językiem hiszpańskim. W październiku 1959, w czasie rewolucji, Maria Teresa razem z rodzicami opuściła Kubę. Rodzina osiedliła się w Nowym Jorku, gdzie Maria Teresa uczęszczała do Marymount School, a jej drugim językiem został angielski. Od 1961 kontynuowała naukę w Lycée Français, w którym rozpoczęła naukę języka francuskiego. W młodości pobierała również lekcje baletu i śpiewu. Obecnie Maria Teresa uprawia narciarstwo, łyżwiarstwo i sporty wodne. Z Nowego Jorku przeniosła się do Santanderu, w Hiszpanii i Genewy (tam poznała swojego przyszłego męża).

W 1980 Maria Teresa ukończyła Uniwersytet w Genewie (studiowała politologię). Obecnie ma obywatelstwo Szwajcarii. Swojego przyszłego męża poznała właśnie na tym uniwersytecie. Przez cztery lata oboje uczęszczali na pokrewne wykłady i pracowali razem we wspólnych grupach.

W czasie studiów Maria Teresa zaczęła coraz bardziej interesować się problemami socjalnymi i ludzkimi. W ten sposób pozostała wierna rodzinnej tradycji – jej dziadkowie poświęcili się bowiem aktywnie filantropii i rozwojowi kultury na Kubie. Podczas studiów Maria Teresa w czasie wolnym należała do genewskiej grupy młodych wolontariuszy, którzy opiekowali się starszymi ludźmi w ich własnych domach. Ponadto zajmowała się uczeniem dzieci.

Od czerwca 1997 jest ambasadorem dobrej woli UNESCO. W 2006 otrzymała nagrodę „Path to Peace” od Holy See Foundation za nieugięty wkład w inicjatywy humanitarne. W Luksemburgu cieszy się dużą popularnością.

Odznaczona m.in. duńskim Orderem Słonia w 2003 roku[1].

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

14 lutego 1981 Maria Teresa Mestre poślubiła księcia Henryka Luksemburskiego. Jest pierwszą wielką księżną Luksemburga, która nie urodziła się w rodzinie arystokratycznej. Po ślubie nauczyła się języka luksemburskiego oraz niemieckiego i włoskiego. Od wstąpienia męża na tron może korzystać z prawa występowania w białym stroju podczas audiencji u papieża, tzw. przywilej bieli[2].

Maria Teresa i Henryk mają pięcioro dzieci – czterech synów i jedną córkę:

Maria Teresa i Henryk mają też czworo wnucząt:

  • Gabriela Michaela Louisa Ronny de Nassau (ur. 12 marca 2006) – syna księcia Ludwika i Tessy Antony.
  • Noah Guillaume de Nassau (ur. 21 września 2007) – syna księcia Ludwika i jego żony Tessy.
  • Amalia Gabriela Maria Teresa, księżniczka Nassau (ur. 15 czerwca 2014) – córka księcia Feliksa i jego żony księżnej Klary.
  • Liam Henri Hartmut, książę Nassau (ur. 28 listopada 2016) – syn księcia Feliksa i księżnej Klary.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].
  2. Sydney Luxarazzi, Luxarazzi 101: The Grand Ducal Family at the Vatican, www.luxarazzi.com, 14 marca 2013 [dostęp 2016-05-22].