Maria Wachowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Wachowiak
Data i miejsce urodzenia 5 sierpnia 1938
Warszawa
Zawód aktorka, reżyserka

Maria Wachowiak (ur. 5 sierpnia 1938 w Warszawie) – aktorka filmowa i teatralna, reżyser teatralna.

W 1960 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i podjęła pracę w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W kolejnych latach występowała na scenach Teatru Narodowego (1963–1969) i Teatru Dramatycznego w Warszawie (1969–1976). W 1975 roku uzyskała dyplom Wydziału Reżyserii warszawskiej PWST. Reżyserowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz w Teatrze Polskiego Radia. Jej praca w radiu została w 1979 roku uhonorowana Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji – za reżyserię słuchowiska Ania z Zielonego Wzgórza.

Popularność przyniosły jej role filmowe, wśród nich debiutancka, główna rola żeńska w filmie Pożegnania Wojciecha Jerzego Hasa z 1958 r. Inne znaczące kreacje Marii Wachowiak to Beata w Szklanej górze, porucznik Krystyna w Daleka jest droga czy role serialowe: George Sand w Wielkiej miłości Balzaka i Ewy Brzeskiej w Układzie krążenia.

W 1982 roku artystka wyemigrowała do Niemiec Zachodnich. Kontynuowała karierę aktorską jako Maria Wachowiak-Holoubek. Nazwisko zachowała po byłym mężu, aktorze Gustawie Holoubku. W Niemczech bardziej znana jest jednak jako Maria Wachowiak-Holonbeck, pod tym nazwiskiem występowała m.in. w telenoweli Lindenstrasse.

W latach 80. pracowała w Radiu Wolna Europa.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]