Maria Wasiliew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Wasiliew
Мария Ивановна Васильева
Ilustracja
Modigliani: Portret Marii Wasiliew
Data i miejsce urodzenia

12 lutego 1884
Smoleńsk

Data i miejsce śmierci

14 maja 1957
Nogent-sur-Marne

Dziedzina sztuki

malarstwo

Maria Wasiliew (ros. Мария Ивановна Васильева, ur. 12 lutego 1884 w Smoleńsku, zm. 14 maja 1957 w Nogent-sur-Marne) – malarka francuska pochodzenia rosyjskiego.

Studiowała w Petersburgu medycynę, lecz przeniosła się na Akademię Sztuk Pięknych. W roku 1907 dzięki otrzymanemu stypendium carycy wyjechała do Paryża, gdzie studiowała w pracowni Henri Matisse'a.

W roku 1910 wraz z innymi artystami rosyjskimi założyła w Paryżu Rosyjską Akademię Malarstwa i Rzeźby i została jej dyrektorką. Wskutek konfliktów w roku 1912 opuściła tę Akademię i założyła w swojej pracowni „Academie Vassilieff”, która wkrótce stała się miejscem spotkań emigrantów rosyjskich, ale też twórców awangardy francuskiej, jak Fernand Léger i Pablo Picasso. W okresie I wojny światowej Maria Wasiliew zorganizowała we własnej pracowni tanią stołówkę dla artystów.

W roku 1915 Maria Wasiliew udała się do Rosji, gdzie wzięła udział w słynnej „0,10 – Ostatniej wystawie futurystycznej”.

Wystawiała swoje obrazy na paryskim Salonie Jesiennym i Salonie Niezależnych. W latach dwudziestych tworzyła scenografię dla baletów szwedzkich, dla teatru Gezy Blattnera stworzyła marionetki, projektowała kostiumy i meble, namalowała freski w Cafe de la Coupole. W roku 1930 przeniosła się na Riwierę i przeżyła tam okres II wojny światowej. W roku 1946 powróciła do Paryża. Zmarła w roku 1957 w domu artystów w Nogent-sur-Marne. Po jej śmierci w jej dawnej pracowni powstało Musée du Montparnasse.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]