Maria od Boskiego Serca Jezusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiona
Siostra Maria od Boskiego Serca
Maria Gräfin Droste zu Vischering
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 września 1863
Münster

Data i miejsce śmierci

8 czerwca 1899
Porto

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1 listopada 1975
przez Pawła VI

Siostra Maria od Boskiego Serca (ur. 8 września 1863 w Münsterze, zm. 8 czerwca 1899 w Porto) – niemiecka Błogosławiona Kościoła katolickiego, zakonnica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Siostra Maria od Boskiego Serca Jezusa, Matka Przełożona klasztoru Dobrego Pasterza w Porto (1894).

Maria Droste zu Vischering urodziła się 8 września 1863 r. w Münster jako córka hrabiego Klemensa-Heindricha Droste zu Vischering, deputowanego do Reichstagu, i hrabiny Heleny von Galen, siostrzenicy biskupa Kettelera.

Wychowywała się na zamku w Darfeld. Była dzieckiem trudnym, o dużej wrażliwości i wielkoduszności, ale też o sporej dozie samodzielności i uporu. Od przyjęcia sakramentu bierzmowania myślała o życiu zakonnym.

W 1888 Siostra Maria wstąpiła w Münster do zgromadzenia Dobrego Pasterza, założonego niedawno przez Świętą Marię Eufrazję Palletier. Podobnie jak inne siostry, zajmowała się dziewczętami ubogimi i wykolejonymi, najpierw w samym Münster, a potem także w portugalskim Porto, gdzie od 1894 była przełożoną.

W 1896 Siostrę Marię dotknął postępujący paraliż; mogła jednak nadal swobodnie kontaktować się z innymi i sprawnie kierować wspólnotą. Siły czerpała z gorącego nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego. W latach 1897 i 1898 pisała do papieża Leona XIII, prosząc go o poświęcenie całego świata Bożemu Sercu.

Jej przełożony z Klasztoru Dobrego Pasterza napisał list, w jej imieniu, do papieża Leona XIII stwierdzając, że siostra Maria otrzymała wiadomość od Chrystusa, prosząc papieża, aby poświęcił cały świat dla Najświętszego Serca Pana Jezusa. Papież początkowo nie uwierzył i nie podjął żadnych działań. Jednak w dniu 6 stycznia 1899 roku napisała kolejny list, prosząc, że oprócz konsekracji, pierwsze piątki miesiąca obserwuje się ku czci Najświętszego Serca. W liście odniosła się również do niedawnej choroby papieża. Papież Leon XIII zlecił dochodzenie w oparciu o jej objawienia i tradycji kościoła. W swojej encyklice z 1899 roku Leon XIII zadekretował, że poświęcenie całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Serca Pana Jezusa powinno nastąpić w dniu 11 czerwca 1899 roku. Maria zmarła na trzy dni przed konsekracją.

Czas śmierci od Siostra Maria od Boskiego Serca w Porto (1899).
Grobowiec Siostry Marii od Boskiego Serca w Ermesinde.

Została beatyfikowana przez papieża Pawła VI w dniu 1 listopada 1975 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Maria del Divino Cuore di Gesù (Droste Zu Vischering). santiebeati. [dostęp 2012-05-17]. (wł.).
  • Louis Chasle; Sister Mary of the Divine Heart, Burns & Oates, London (1906).
  • Max Bierbaum; Maria vom Göttlichen Herzen Droste zu Vischering: Ein Lebensbild. Unter Benutzung unveröffentlichter Quellen, (1966).
  • Antonio Ricciardi; Più nobile per Carità: Beata Maria Droste zu Vischering (1863-1899), 261 pp., Edizioni Agiografiche, Italia (1975).
  • Joaquim Abranches; Beata Maria do Divino Coração, Mensageiro do Coração de Jesus, Braga, Portugal (1970).
  • Soeur Muriel du Divin Coeur; Le secret de la bienheureuse Marie du Divin Coeur, 480 pp., Éditions de la Contre-Réforme Catholique, Saint-Parres-lès-Vaudes – France (2014)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]