Maria von Maltzan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria von Maltzan
Maria Helene Francoise Izabel hrabianka von Maltzan, baronówna Wartenberg i Penzlin[1]
Ilustracja
Maria von Maltzan, 1927 r.
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1909
Milicz
Data i miejsce śmierci 2 listopada 1997
Berlin
Ojciec hr. Andreas von Maltzan[1]
Matka Elizabeth hrabianka von der Schulenburg[1]
Mąż

Hans Hirschel

Tablica pamiątkowa ku czci Marii Maltzan.
Grób Marii Maltzan w Berlinie

Maria von Maltzan (ur. 25 marca 1909 w Miliczu, zm. 2 listopada 1997 w Berlinie) - niemiecka arystokratka z rodu Maltzan, lekarka weterynarii.

Życiorys[edytuj]

Maria von Maltzan urodziła się w Miliczu jako córka - najmłodsza z ośmiorga rodzeństwa hr. Andreasa von Maltzana (1863-1921) oraz Elizabeth hr. von der Schulenburg (1869-1934), która pochodziła z zamku Oefte(niem.) w Kettwig(niem.) - dzisiejszej dzielnicy Essen. Od dziecka była miłośniczką przyrody, hodowała kanarki, króliki, papugi i świnki morskie. Kiedy otrzymała kucyka rozpoczęła się jej miłość do koni. Naukę pobierała w gimnazjum z internatem w Cieplicach Śląskich, liceum ukończyła w Berlinie w 1927 r. Studiowała, nietypową dla dziewczyny w tym czasie, zoologię, botanikę i antropologię na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu i od 1928 r. na uniwersytecie w Monachium. Stopień doktora z biologii rybołówstwa otrzymała w 1933 r. Kiedy naziści doszli do władzy w 1933 r., natychmiast przyłączyła się do ruchu oporu. W 1934 r. wyjechała z przyjacielem samochodem przez Francję i Hiszpanię do Afryki, przez Maroko, Saharę, Algierię, Libię oraz Egipt.

Kiedy w 1935 r. powróciła do Berlina we własnym domu ukrywała Żydów. W latach 1935-1940 była żoną Waltera Hillbringa. Ze względu na swoje poglądy politycznej zmieniała często pracę. W 1940 r. rozpoczęła studia weterynaryjne, które ukończyła w 1943 r. Przed II wojną światową poznała autora żydowskiego Hansa Hirschela (1900-1975), który był redaktorem awangardowego niemieckiego pisma literackiego Das Dreieck, założonego w 1925 r. Od 1942 r. do końca wojny chroniła go w specjalnej kryjówce wewnątrz kanapy w salonie swojego mieszkania w Wilmersdorf. Maria zaszła w ciążę z Hansem. Nowo narodzone dziecko zostało umieszczone w inkubatorze w szpitalu, który zbombardowano. Brak energii elektrycznej zatrzymał działanie inkubatora i dziecko zmarło. Wkrótce potem adoptowała dwie dziewczynki z obozu dla dzieci. Działała w opozycji antyhitlerowskiej, we współpracy z Kościołem Szwecji (Kościół Victoria w Wilmersdorf) ratowała Żydów w czasie II wojny światowej, ukrywając, zdobywając dla nich fałszywe dokumenty, mięso z katedry weterynarii. Maria w 1947 r. poślubiła Hansa Hirschela, ale rozstali się po dwóch latach. Ponownie wyszła za niego za mąż w 1972 r. W ciągu powojennych lat Maria miała wiele kłopotów, ale wdzięczni Żydzi, którzy nigdy nie zapomnieli o jej bohaterstwie, pomagali jej przetrwać gorzkie lata. Od 1981 r. zamieszkała w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, gdzie jako weterynarz, prowadziła lecznicę dla zwierząt. W 1986 r. opublikowała swoje wspomnienia w formie biografii, znane szerszej publiczności pt. Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia. W 1987 r. została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie podczas wojny kilkudziesięciu Żydów, natomiast w 1989 r. otrzymała Order Zasługi Landu Berlin[1].

Przypisy

  1. a b c d Maria von Maltzan (Gmina Milicz). edukacja.barycz.pl. [dostęp 4.05.2016].

Linki zewnętrzne[edytuj]