Marian Lichtman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Lichtman
Ilustracja
Marian Lichtman w Czwórce (2018)
Data i miejsce urodzenia 30 marca 1947
Łódź
Zawód wokalista, perkusista, kompozytor
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa
Marian Lichtman w Czwórce Polskim Radiu podczas zlotu słuchaczy audycji „Hejterska 4”

Marian Lichtman (ur. 30 marca 1947[1][2] w Łodzi) – kompozytor, perkusista i wokalista. Wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim stworzył w 1963 roku Trubadurów, w których występuje do dzisiaj[3]. Należy do grona czołowych polskich przedstawicieli tworzących utwory w stylu scat, charakteryzującym się dźwiękonaśladowczym sposobem śpiewania.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej, jako syn Stanisława (zm. 1994) i Anny (zm. 1995)[4].

W 1960 zdobył II miejsce na Festiwalu Młodych Talentów w Sopocie.

W 1963 wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim założył Trubadurów, do których w 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. W 1967 dołączył do grupy Ryszard Poznakowski, a w 1969 Halina Żytkowiak, która niedługo potem odeszła z Trubadurów. Obok Czerwonych Gitar był to najbardziej popularny polski zespół bigbitowy łączący elementy rocka z polską muzyką ludową. Z Trubadurami wylansował wiele znanych przebojów, m.in. „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości” (muzyka Bogusław Klimczuk, słowa Andrzej Kudelski) i „Przyjedź mamo na przysięgę”. W 1967 po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego do zespołu No To Co Krawczyk wraz ze Sławą Mikołajczyk i Marianem Lichtmanem stworzyli eksperymentalny zespół Izomorf 67. Jednak po kilku miesiącach Krawczyk z Lichtmanem wrócili do Trubadurów, ale już bez Sławy Mikołajczyk.

W 1974 na pewien czas rozstał się z Trubadurami i wyjechał do Danii. Zamieszkał w Kopenhadze, gdzie po antysemickiej nagonce z 1968 wyemigrowali jego rodzice. Zapisał się tam do szkoły jazzu. Równocześnie podszkolił swój angielski oraz nauczył się języka duńskiego. Cały czas mógł liczyć na wsparcie swojej żony Bożeny, oraz rodziców, którzy do Danii wyemigrowali już wcześniej. Zaczął wtedy występować w składzie skandynawskiej supergrupy Mosala Dosa u boku samego Randy’ego Castillo i Marilyn Mazur. Dwa lata później zgłosił się na casting do zespołu Red Square, który wygrał pokonując ponad 200 przesłuchiwanych perkusistów. Z tą grupą większość utworów nagrywał w studiu legendarnego zespołu ABBA. W tym czasie otworzył muzyczny klub Roxana, w którym odbywało się wiele koncertów.

Na początku lat 90. XX wieku zaczął co jakiś czas przyjeżdżać do kraju, by wspólnie koncertować z Trubadurami. W 1998 nagrał wraz z zespołem płytę Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz. Latem tego roku ukazała się jeszcze jedna płyta zespołu Znamy się tylko z widzenia – Złote przeboje, która zyskała status Złotej Płyty.

W 1999 ukazała się płyta Trubadurzy śpiewają Lichtmana, na której wykonał także samodzielnie kilka utworów: „Moje rodzinne miasteczko”, „Dla Ciebie nie znaczy nic”, „Taki jazz”, „Mariana samba” i „Witamy rok 2000”.

W 2005 wraz z Trubadurami zaangażował się w kampanię wyborczą Samoobrony RP[5], co spowodowało, że z zespołu odszedł na kilka lat Ryszard Poznakowski[6]. Obecnie razem z Marianem Lichtmanem w zespole śpiewają Sławomir Kowalewski i Piotr Kuźniak (zastąpił Krawczyka), a na instrumencie klawiszowym gra Jacek Malanowski. Okazjonalnie z grupą koncertuje też Poznakowski.

Równocześnie będąc członkiem zespołu próbował także kariery solowej śpiewając i nagrywając płyty z muzyką jazzową oraz dyskotekową. W 2006 nagrał z Iwoną Węgrowską – byłą wokalistką zespołu ABRA piosenkę zatytułowaną „Moja zima” oraz „Mogę wszystko ci dać”[7].

W 2008 ukazała się jego solowa płyta Traces In The Sand. Na płycie znalazła się między innymi przeróbka piosenki „Znamy się tylko z widzenia”, którą zaśpiewał z młodymi wykonawcami w wersji hip-hop z nieznacznie zmienionym tekstem, a także nowe utwory, m.in. „Moje lato” i „Szał pod sufitem”. Większą popularność odniosły teledyski z tej płyty umieszczone na portalu YouTube. Utworem promującym krążek była piosenka „Call Of The Desert” wykonana w stylu muzycznym – orient scat.

W 2008 wraz z zespołem nagrał piosenkę „Nic nie wychodzi”, do której powstał również teledysk promujący stronę internetową zespołu.

W grudniu 2008 razem ze Sławomirem Kowalewskim stworzył płytę Imieniny z premierowymi piosenkami. Dwa utwory wraz z nimi wykonała Krystyna Giżowska[8].

W styczniu 2010 wraz z Trubadurami nagrał piosenkę „W zimowy wieczór”, do której powstał także teledysk[9]. W tym roku nagrali jeszcze wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem utwór „Marynarze szos”, do którego nagrano również teledysk[10].

W 2010 wraz z zespołem nagrał utwór „Bez Ciebie tak mi źle” wraz z wideoklipem[11].

W latach 2011–2013 był menadżerem Pikeja, rapera i wykonawcy muzyki hip-hop, który jest bratem Natalii Kukulskiej. Napisał także kilka tekstów do jego piosenek. Za muzykę i beaty odpowiedzialna była natomiast jego firma[12].

W 2012 wykonał z zespołem Chanel piosenkę i teledysk pt. „Polska Samba”[13].

Obecnie poza działalnością w zespole Trubadurzy, nagrywa i tworzy głównie w nurcie dance (w tym także disco polo), przede wszystkim z wokalistą Zbyszkiem Lemańskim. Ich duet nosi nazwę „Maniek & LeMan[14]. Wspólnie stworzyli płytę Ipreza – piosenki na każdą okazję, wydaną w 2016. Nagrywał także i śpiewał z discopolowym zespołem Masters. Ich najbardziej znanym nagraniem jest piosenka pt. „Tylko muzyka”. W 2018 Mr Sebii nagrał wraz z nim piosenkę „Do przodu biec”, do której powstał również klip. Znany jest też z nagrywania utworów w stylu scat.

W 2018 ukazała się jego płyta Bez Ciebie tak mi źle, która jest zbiorem najlepszych według piosenkarza utworów z jego kariery solowej. W grudniu tego samego roku wystąpił z koncertem w radiowej Czwórce w audycji Hejterska 4 (czyt. Hejterska Cztery), podczas którego scatował m.in. do sampli Molesty, Żabsona, Hemp Gru czy Toto granych przez DJ-a Berta[15]. W trakcie występu swoje pałeczki Marianowi Lichtmanowi przekazał Michał Bryndal, perkusista zespołu Voo Voo[16][17].

W lutym 2019 ukazał się utwór artysty „Dziękuję bardzo”, który jest podziękowaniem dla jego rodziny, fanów i przyjaciół za okazane wsparcie i sympatię podczas jego kariery[18]. Natomiast w czerwcu tego samego roku ukazał się teledysk do utworu „Emigranci”, który powstał już kilka lat wcześniej[19].

Pod koniec marca 2020 ukazała się piosenka Mariana Lichtmana pt. „La Ula La” nagrana z gościnnym udziałem saksofonisty Witolda Ambroziaka (ps. Brozzi).

W maju 2020 włączył się w drugą edycję ogólnopolskiej akcji muzycznej Hot16Challenge, w której poprzez muzykę ludzie kultury, sztuki, czy polityki zachęcali do wsparcia finansowego zbiórki na rzecz walki z koronawirusem[20]. Niespełna miesiąc wcześniej wziął udział w nagraniu piosenki pt. „Matka Ziemia – epidemia”, do której powstał również teledysk. Utwór wykonało wspólnie z nim wielu piosenkarzy i instrumentalistów (śpiewali w nim m.in.: Zbigniew Fil, Krzysztof Jaryczewski, Kasia Nova, Paweł Stasiak, Stanisław Wenglorz), którzy nagrali swoje partie z własnych domów[21]. 23 maja w serwisie YouTube ukazała się jego piosenka pt. „Życzenia dla medyków”, a 2 czerwca nagrany przez niego utwór pt. „Nasze Reggae”, do którego powstał także teledysk.

W czerwcu i lipcu 2020 wystąpił z kilkoma kameralnymi koncertami w stylu scat pt. Marian Lichtman-Trubadur. Jepepepej. Odbywały się one w łódzkim centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalnym Monopolis. Na sali podczas koncertów zajętych mogło być maksymalnie 50% dostępnych miejsc siedzących, co wynikało z aktualnych obostrzeń obowiązujących w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Występy można było oglądać również w systemie pay-per-view na stronie artkombinat.pl[22].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Trubadurzy[edytuj | edytuj kod]

Występ Trubadurów (2005)
 • Krajobrazy (Pronit, 1968) – Złota Płyta
 • Ej Sobótka, Sobótka (Pronit, 1969) – Złota Płyta
 • Kochana (Pronit, 1970) – Złota Płyta
 • Zaufaj sercu (Pronit, 1971) – Złota Płyta
 • Będziesz Ty (Pronit, 1973) – Złota Płyta
 • Znowu razem (Muza, 1973) – Złota Płyta
 • Popołudnie z młodością: Trubadurzy 1991
 • Znamy się tylko z widzenia (Muza), 1994
 • Trubadurzy śpiewają piosenki S. Kowalewskiego (Polskie Nagrania, 1997)
 • Znamy się tylko z widzenia – Złote przeboje 1998 – Złota Płyta
 • Zagrajmy rock & rolla jeszcze raz (1998)
 • Kochana (Polskie Nagrania, 1998)
 • Będziesz Ty (Polskie Nagrania, 1998) – reedycja z 1973
 • Moje rodzinne miasteczko – Trubadurzy śpiewają piosenki M. Lichtmana (Polskie Nagrania, 1999)
 • Trubadurzy – Złote Przeboje (1999)
 • Krajobrazy...plus...Ej, Sobótka, Sobótka (2000)
 • Kochana...plus...Zaufaj sercu (2000)
 • Cóż wiemy o miłości – Złota kolekcja (EMI Music Poland, 2002)
 • 45 RPM: Kolekcja singli i czwórek (Polskie Nagrania, 2005)
 • Gwiazdozbiór muzyki rozrywkowej (Polskie Nagrania, 2005)
 • The Best – Cóż wiemy o miłości (Agencja Artystyczna MTJ, 2006)
 • Polskę trzeba zLepperować (ZAiKS, 2005)
 • ŁKS to drużyna nasza jest (ZAiKS, 2008) – płyta wydana z okazji 100 lecia istnienia klubu ŁKS Łódź
 • Imieniny – Trubadurzy Lichtman & Kowalewski (Agencja Artystyczna MTJ, 2009)

Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

 • Kilka singli, w tym najpopularniejszy Moja zima nagrany z Iwoną Węgrowską, 2006
 • Traces In The Sand (ZAiKS, 2008)
 • Bez Ciebie tak mi źle (2018)

Płyty wydane w duetach[edytuj | edytuj kod]

 • Impreza – pioseki na każdą okazję (wraz ze Zbigniewem Lemańskim, 2016)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2004 wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi[23].

18 kwietnia 2011 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, podczas jubileuszowego koncertu Trubadurów, otrzymał z rąk wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[24].

W 2017 podczas koncertu z racji 50-lecia istnienia zespołu Trubadurzy otrzymał z rąk Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[25].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wraz z żoną Bożeną mają dwoje dorosłych dzieci: Roksanę i Maksa. W 2002 roku przyszedł na świat ich wnuk Antoni Samuel. Jego córka Roksana od 2005 do 2008 roku występowała w TVP2 w programie „Europa da się lubić”, gdzie reprezentowała Danię. W 2010 został członkiem Łódzkiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Polskie Radio Jedynka – Kalendarium.
 2. Polska Fundacja Muzyczna – Kalendarium Muzyczne – Marzec.
 3. Reportaż programu „Uwaga” o Trubadurach.
 4. Jerzy Sławomir Mac: Mowa kamieni (pol.). wprost.pl. [dostęp 2010-03-16].
 5. Zapis czata z członkami zespołu Trubadurzy, Sławkiem Kowalewskim i Marianem Lichtmanem; samoobrona.org.pl.
 6. Trubadurzy śpiewają dla Leppera.
 7. ABRA z Trubadurem.
 8. Historia Trubadurów.
 9. W zimowy wieczór.
 10. Marynarze szos.
 11. Bez Ciebie tak mi źle.
 12. Sebastian Skajnowski, Pikej: „Tede zaczepił mnie bezpodstawnie”, GlamRap.pl, 16 kwietnia 2013 [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 13. Chanel i Marian Lichtman – Polska Samba.
 14. https://www.youtube.com/user/ManiekLemanProjekt – oficjalny kanał.
 15. Marian Lichtman elektronicznie w Czwórce, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-12].
 16. Marian Lichtman Freestyle Scat Performance. Czwórka 2018-12-18. [dostęp 2019-07-12].
 17. Galeria – Czwórka – polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2019-07-12].
 18. Marian Lichtman – Dziękuje bardzo. Marian Lichtman 2019-02-07. [dostęp 2019-07-11].
 19. Marian Lichtman – Emigranci (Official Video). Marian Lichtman 2019-06-17. [dostęp 2019-07-11].
 20. „Siemanko, tu Marian Lichtman. Łona, dziękuję za nominację. Nagramy coś, wierzę” – CGM.pl, CGM, 8 maja 2020 [dostęp 2020-05-12] (pol.).
 21. Tomasz Dereszyński, Artyści vs COVID-19. Piosenka „Matka Ziemia Epidemia” została nagrana online przez ponad 30 artystów [PREMIERA, LINK DO KLIPU], Dziennik Polski, 28 kwietnia 2020 [dostęp 2020-05-12] (pol.).
 22. 26.06.2020 | MARIAN LICHTMAN – Trubadur. Jepepepej | ONLINE i STACJONARNIE –, 16 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-27] (pol.).
 23. Złoty Krzyż Zasługi dla Trubadurów.
 24. Znamy się tylko z widzenia. lodzkie.eu, 18 kwietnia 2011. [dostęp 2013-01-20].
 25. Trubadurzy odznaczeni przez ministra kultury. „50 lat minęło!” MKiDN – Wydarzenia 2017 [dostęp 2020-06-27] (pol.).