Marian Simion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marian Simion
Data i miejsce urodzenia 14 września 1975
Rumunia Bukareszt
Dyscypliny boks
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rumunia
Igrzyska olimpijskie
Brąz
Atlanta 1996 boks
(waga półśrednia)
Srebro
Sydney 2000 boks
(waga junior średnia)
Mistrzostwa świata
Brąz
Budapeszt 1997 (waga półśrednia)
Złoto
Houston 1999 (waga junior średnia)
Srebro
Belfast 2001 (waga junior średnia)
Mistrzostwa Europy
Srebro
Vejle 1996 (waga półśrednia)
Brąz
Mińsk 1998 (waga półśrednia)
Brąz
Perm 2002 (waga junior średnia)
Mistrzostwa UE
Złoto
Madryt 2004 (waga średnia)

Marian Simion (ur. 14 września 1975 w Bukareszcie) − rumuński bokser, dwukrotny medalista olimpijski i trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera amatorska[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach europy w Vejle. W finale pokonał reprezentanta Danii, Ala Hasana[1]. Jeszcze tego samego roku zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Atlancie. W półfinale przegrał z Juanem Hernándezem Sierrą, który zdobył srebrny medal[2].

W 1997 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Budapeszcie. W półfinale przegrał z Serhijem Dzindzirukem, który zdobył srebrny medal[3].

W 1998 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach europy w Mińsku. W półfinale pokonał go Oleg Saitow, który zdobył złoty medal.[1]

W 1999 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w Houston. W finale pokonał walkowerem wybitnego Kubańczyka Jorge Gutiérreza[4].

W 2000 roku zdobył srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. W finale pokonał go Kazach Jermachan Ybrajymow[5].

W 2001 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w Belfaście. W finale przegrał z Kubańczykiem Damiánem Austinem[6].

W 2002 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach europy w Permie. W półfinale pokonał go Rosjanin Andriej Miszyn, który zdobył złoty medal[7].

W 2004 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach unii europejskiej, które odbywały się w Madrycie. W finale pokonał Irlandczyka Andy'ego Lee. Jeszcze tego samego roku startował na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Simion odpadł przed ćwierćfinałem, przegrywając z Egipcjaninem Ramdanem Yasserem[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]