Marian Subocz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Subocz
Prałat Honorowy Jego Świątobliwości[1]
Kraj działania Polska
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1947
Wałcz
Rektor WSD Koszalin
Okres sprawowania 1986–1993
Proboszcz parafii Parafii św. Marcina w Kołobrzegu
Okres sprawowania od 2017
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Prezbiterat 17 czerwca 1973

Marian Subocz (ur. 28 sierpnia 1947 w Wałczu) – polski ksiądz katolicki, kanonik, prałat i kapelan honorowy papieża, kapłan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, doktor teologii. Od 21 czerwca 2007 do 6 czerwca 2017 dyrektor Caritas Polska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Święcenia kapłańskie otrzymał w Lęborku 17 czerwca 1973 z rąk biskupa Ignacego Jeża. Objął obowiązki wikariusza w parafii Mariackiej w Kołobrzegu (do 1974), następnie kapelan biskupa Ignacego Jeża.

W latach 1974–1982 studiował na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie filologię klasyczną oraz starochrześcijańską. W latach 1982–1993 pracował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie, gdzie służył jako prefekt i rektor. W 1991 jako gospodarz seminarium witał w tym budynku Jana Pawła II, który odbywał IV Pielgrzymkę do Ojczyzny.

Biskup koszalińsko-kołobrzeski Czesław Domin, który był przewodniczącym Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w 1992 zwrócił się do ks. Mariana Subocza o utworzenie w Warszawie struktur Caritas Polska. Do 1994 był pierwszym powojennym dyrektorem Caritas.

Jest twórcą akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to dzięki jego inicjatywie na polskich stołach w Boże Narodzenie pali się świeca Caritas. Zainicjował także kwartalnik „Caritas”, który ukazuje się do dziś. Przy współpracy z Caritas we Freiburgu stworzył także fakultet Caritas przy ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – dzisiejszym UKSW. Studiują tam przyszli pracownicy największej charytatywnej organizacji kościelnej.

Jego dziełem są także stacje opieki Caritas, gdzie pomoc znajdują osoby chore. Zorganizował też pierwsze szkolenia dla księży-dyrektorów diecezjalnych Caritas w Wiedniu, Brukseli i Niemczech. Był także w Bośni, gdy wybuchła tam wojna, zorganizował pomoc dla ofiar konfliktu – m.in. 40 wagonów węgla dla ludności cywilnej. Był inicjatorem programu pomocy rodzinom w Syrii, Rodzina Rodzinie.

W 1994 otrzymał nominację na zastępcę sekretarza generalnego KEP. Był nim wtedy bp Tadeusz Pieronek. Współorganizował również VI pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1997. W 1998 został skierowany do Biura Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej w Brukseli. Śledził tam sprawy dotyczące rozszerzenia Wspólnoty Europejskiej (Polska była wtedy krajem kandydującym). Do 1999 pełnił funkcję delegata KEP przy COMECE ds. kontaktów z Komisją.

W 2001 powrócił do kraju z własnej inicjatywy. Biskup koszalińsko-kołobrzeski Marian Gołębiewski powierzył mu największą parafię w diecezji pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku w dzielnicy Zatorze.

Biskupi, którzy obradowali na 340. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim wybrali go na dyrektora Caritas Polska. Oficjalnie urząd dyrektora objął 21 czerwca 2007. Jako dyrektor Caritas do 31 lipca 2007 pełnił funkcję proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku.

Papież Benedykt XVI 25 lipca 2008 mianował go członkiem Papieskiej Rady „Cor Unum”.

6 czerwca 2017 w trakcie 376. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem, następcą ks. Subocza na stanowisku dyrektora Caritas Polska został wybrany ks. Marcin Iżycki[2].

1 sierpnia 2017 roku ks. Marian Subocz został mianowany przez bpa Edwarda Dajczaka proboszczem parafii św. Marcina w Kołobrzegu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]