Marian Zdzisław Stawniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Zdzisław Stawniak
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1922
Marzenin
Data i miejsce śmierci 10 marca 1996
Łódź
Zawód, zajęcie nauczyciel chemii
Tytuł naukowy mgr inż. chemik
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Złota Odznaka ZNPZłota Honorowa Odznaka PTTK Złota Odznaka Za opiekę nad zabytkami.jpg Srebrna Honorowa Odznaka PTTK

Marian Zdzisław Stawniak (ur. 31 stycznia 1922 w Marzeninie, zm. 10 marca 1996 w Łodzi) – nauczyciel chemii, działacz krajoznawczy PTTK, przewodnik turystyczny.

Wykształcenie, praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia mgr inż. chemik. Pracował w szkolnictwie, ostatnio w Zespole Szkół Chemicznych w Łodzi, skąd przeszedł na emeryturę.

Działalność społeczna w organizacjach[edytuj | edytuj kod]

Poza pracą zawodową czynnie działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Swoje turystyczne pasje realizował w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, do którego wstąpił w 1959 w Oddziale Łódzkim. Uprawiał m.in. turystykę górską, w 1965 zdobył Górską Odznakę Turystyczną PTTK w stopniu srebrnym. Czynnie zajmował się ochroną zabytków, od 1969 pełnił funkcję skarbnika Wojewódzkiej Komisji Opieki nad Zabytkami oraz popularyzacją krajoznawstwa od 1983 był członkiem zarządu Wojewódzkiej Komisji Krajoznawczej. W 1978 uzyskał uprawnienia przewodnika miejskiego i terenowego III klasy, a w 1981 II klasy na teren miast Łodzi i Kalisza oraz województw łódzkiego, piotrkowskiego, skierniewickiego, sieradzkiego, kaliskiego i częstochowskiego. W latach 1995-1996 członek zarządu Koła Przewodników w Łodzi.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce spoczynku[edytuj | edytuj kod]

Zmarł dnia 10 marca 1996 w Łodzi. Pochowany na cmentarzu w Gnieźnie.

Źródło informacji biograficznej[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki część II, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału im. J. Czeraszkiewicza w Łodzi, Komisja Historyczna, Łódź 1996