Marianna Skrzypek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marianna Skrzypek
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1943
Katowice
Data śmierci 22 lutego 1989
Posłanka IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 22 lutego 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Marianna Skrzypek (ur. 23 lipca 1943 w Katowicach, zm. 22 lutego 1989) – polska pedagog i polityk, posłanka na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1978 skończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach i została pedagogiem. Pracowała w Kuratorium Okręgu Szkolnego w Katowicach, a w 1964 przeszła do pracy w zarządzie wojewódzkim Związku Młodzieży Wiejskiej. Od 1972 instruktor, później zastępca kierownika Wydziału Organizacyjnego w Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Katowicach, pełniła tamże funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kobiet. Od 1978 sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR w Katowicach. Od 1981 sekretarz w Zarządzie Wojewódzkim Ligi Kobiet Polskich, sprawowała również funkcję wiceprzewodniczącej Rady do spraw Rodziny przy Urzędzie Wojewódzkim. Członkini prezydium Rady Wojewódzkiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego[1].

W 1985 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Tychy. Zasiadała w Komisji Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Mieszkaniowej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o konsultacjach społecznych i referendum. Zmarła w trakcie kadencji.

Otrzymała Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]