Mariano Fortuny y Madrazo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariano Fortuny y Madrazo
Ilustracja
Mariano Fortuny y Madrazo w 1895.
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1871
Grenada, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 3 maja 1949
Wenecja, Włochy
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki malarstwo, moda
Epoka modernizm
Muzeum artysty Palazzo Fortuny
Strona internetowa
Jedna ze znanych sukni inspirowanych Starożytną Grecją zaprojektowana przez Fortunego, ok. 1917
Pałac Fortuny mieszczący muzeum artysty w Wenecji

Mariano Fortuny y Madrazo (ur. 11 maja 1871 w Grenadzie, zm. 3 maja 1949 w Wenecji) – hiszpański malarz modernista, fotograf, scenograf, projektant tkanin i mody[1].

Pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych. Jego ojcem był malarz hiszpański Marià Fortuny, a jego matka, Cecilia pochodziła ze znanej rodziny artystów o nazwisku Madrazo, była córką Federica Madrazo i siostrą Raimunda Madrazo.

Jego ojciec zmarł, gdy Mariano miał 3 lata, wtedy matka postanowiła przenieść się z rodziną z Grenady do Paryża. Mariano od wczesnych lat wykazywał talent artystyczny, malarstwa uczył się u Jeana-Josepha Benjamin-Constant. Studiował również rysunek i chemię we Francji i w Niemczech. W 1889 r. przeprowadził się razem z rodziną do Wenecji, gdzie wkrótce potem w Palacio Pesaro degli Orfei otworzył pracownię.

Fortuny dużo podróżował po Europie podążając za ulubionymi artystami, m.in. za Richardem Wagnerem. Swoją pierwszą wystawę zorganizował w Londynie w 1894 roku. Następnie wystawiał w Paryżu (1899), Mediolanie (1900) i Barcelonie (1922). Współpracował przy scenografii dla teatru Scala de Milán przy przedstawieniach takich jak Tristan i Izolda, La valquiria czy La vida breve. W 1897 r. poznał w Paryżu Henriette Negrín, która została jego żoną.

Zaistniał również jako projektant w świecie mody. Charakterystyczne są jego stroje inspirowane starożytną Grecją – długie tuniki wykonane z lekkich, marszczonych tkanin, do których uszycia stworzył specjalną maszynę. Pracował również nad samymi tkaninami, wymyślając nowe sposoby ich farbowania i nanoszenia wzorów, tak aby przypominały styl antyczny[2]. Niektóre z zaprojektowanych przez niego strojów można zobaczyć w Museo del Traje w Madrycie, razem z orientalnymi tkaninami i strojami, które kolekcjonował.

Zmarł w 1949 r. w swoim pałacu w Wenecji i został pochowany na cmentarzu w Rzymie. Wdowa po nim przekazała pałac miastu Wenecji, po tym spuścizna po artyście została odrzucona przez rząd hiszpański. Pałac mieści dzisiaj muzeum artysty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. María del Mar Nicolás: Mariano Fortuny y Madrazo: Entre la Modernidad y la Tradición. Fundación Universitaria Española, 2001. ISBN 84-7392-462-2.
  2. Betty Lou Phillips: Inspirations from France & Italy. Gibbs Smith, 2007, s. 112-113. ISBN 14-2360-205-6.