Mariawici w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapł. Konrad M. Paweł Rudnicki sprawuje mariawicką liturgię w kościele św. Marcina

Mariawici w Krakowie – grupa wiernych (pozostających w diasporze) wyznania starokatolickiego. Przynależą do dwóch Kościołów mariawickich: Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (denominacja płocka) i Kościoła Katolickiego Mariawitów (denominacja felicjanowska). W 2015 w Krakowie mieszkało 21 mariawitów denominacji płockiej i kilka rodzin[potrzebny przypis] z denominacji felicjanowskiej.

Brakuje danych na temat obecności mariawitów w Krakowie przed 1968. Przypuszcza się, że musieli oni pojawić się po II wojnie światowej. Od początku swojej obecności nie utworzyli parafii. Wierni denominacji felicjanowskiej spotykali się na liturgiach odprawianych przez kapłanów ludowych. W roku 1935 do Krakowa przeprowadziła się rodzina Dorynków, u których w mieszkaniu prywatnym, przy ul. Krowoderskiej odbywały się nabożeństwa. Ostatnia kapłanka ludowa opuściła Kraków w latach 70. XX w.

W 1968 kapłanem gminy denominacji płockiej został Konrad M. Paweł Rudnicki, który przeniósł się do Krakowa w związku z rozpoczęciem pracy w UJ. Gmina została zaliczona do filii parafii św. Marii Magdaleny w Gniazdowie. Nabożeństwa zorganizowano w improwizowanej kaplicy w mieszkaniu kapłana przy ul. św. Sebastiana 10/14. Na prośbę zwierzchnika denominacji felicjanowskiej bpa Józefa M. Rafaela Wojciechowskiego, kapł. Rudnicki objął opieką duszpasterską także wiernych z tego nurtu.

W latach 1981–1989 mariawici gromadzili się wspólnie na spotkaniach gminnych w kaplicy katechetycznej baptystów. 1 stycznia 2007 rada parafii ewangelicko-augsburskiej udostępniła mariawitom kościół św. Marcina. 12 listopada 2013 roku zmarł dotychczasowy duszpasterz krakowskich mariawitów kapłan M. Paweł Rudnicki. Od tego czasu wierni z denominacji płockiej podlegali opiece duszpasterskiej parafii św. Marii Magdaleny w Gniazdowie koło Koziegłów. W latach 2015-2017 kapłan Tomasz Maria Daniel Mames odprawiał mariawickie nabożeństwa w kościele ewangelickim w Krakowie. Nabożeństwa zostały wznowione w listopadzie 2021 roku, odkąd opiekę nad krakowskimi mariawitami przejęła parafia Przemienienia Pańskiego w Wierzbicy.

Mariawickie nabożeństwa celebrowane są, najczęściej w III niedzielę miesiąca o godzinie 17.00, w kościele ewangelickim św. Marcina. Organizowane są także dla wiernych rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Informacje z życia diaspory krakowskiej zamieszczane są na stronie facebookowej Mariawici w Krakowie. Okazjonalnie nabożeństwa mariawickie sprawowane są również w parafii polskokatolickiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie. Mariawicka społeczność angażuje się w życie ekumeniczne miasta i należy do Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Krakowska wspólnota Kościoła Starokatolickiego Mariawitów swoim zasięgiem obejmuje mariawitów z województwa małopolskiego, w tym także rodziny z Nowego Sącza, gdzie również sporadycznie sprawowane są nabożeństwa mariawickie w miejscowym kościele ewangelicko-augsburskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]