Mariawici w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapł. Konrad M. Paweł Rudnicki sprawuje mariawicką liturgię w kościele św. Marcina

Mariawici w Krakowie – grupa wiernych (pozostających w diasporze) wyznania starokatolickiego. Przynależą do dwóch Kościołów mariawickich: Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (denominacja płocka) i Kościoła Katolickiego Mariawitów (denominacja felicjanowska). W 2015 w Krakowie mieszkało 21 mariawitów denominacji płockiej i kilka rodzin[potrzebny przypis] z denominacji felicjanowskiej.

Brakuje danych na temat obecności mariawitów w Krakowie przed 1968. Przypuszcza się, że musieli oni pojawić się po II wojnie światowej. Od początku swojej obecności nie utworzyli parafii. Wierni denominacji felicjanowskiej spotykali się na liturgiach odprawianych przez kapłanów ludowych. Ostatnia kapłanka ludowa opuściła Kraków w latach 70. XX w.

W 1968 kapłanem gminy denominacji płockiej został Konrad M. Paweł Rudnicki, który przeniósł się do Krakowa w związku z rozpoczęciem pracy w UJ. Gmina została zaliczona do filii parafii św. Marii Magdaleny w Gniazdowie. Nabożeństwa zorganizowano w improwizowanej kaplicy w mieszkaniu kapłana przy ul. św. Sebastiana 10/14. Na prośbę zwierzchnika denominacji felicjanowskiej bpa Józefa M. Rafaela Wojciechowskiego, kapł. Rudnicki objął opieką duszpasterską także wiernych z tego nurtu.

W latach 1981–1989 mariawici gromadzili się wspólnie na spotkaniach gminnych w kaplicy katechetycznej baptystów. 1 stycznia 2007 rada parafii ewangelicko-augsburskiej udostępniła mariawitom kościół św. Marcina. Od śmierci kapł. M. Pawła (2013) wierni z denominacji płockiej dojeżdżają do kościoła parafialnego w Gniazdowie. Raz w miesiącu (zazwyczaj w drugą sobotę miesiąca o godz. 16.00) w kościele św. Marcina celebrowane są mariawickie nabożeństwa. Organizowane są także dla wiernych rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Informacje z życia diaspory krakowskiej zamieszczane są na blogu oraz stronie facebookowej Mariawici w Krakowie.

Aktualnie opiekę nad społecznością mariawicką w Krakowie sprawuje parafia Przemienienia Pańskiego w Wierzbicy.

Krakowska wspólnota Kościoła Starokatolickiego Mariawitów swoim zasięgiem obejmuje mariawitów z województwa małopolskiego, w tym także rodziny z Nowego Sącza, gdzie również sporadycznie sprawowane są nabożeństwa mariawickie w miejscowym kościele ewangelicko-augsburskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]