Marie Laveau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marie Laveau
Marie Laveau
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 1794
Nowy Orlean
Data i miejsce śmierci 16 czerwca 1881
Nowy Orlean
Wyznanie voodoo

Marie Laveau (ur. około 1794 w Nowym Orleanie, zm. 16 czerwca 1881 w Nowym Orleanie) – była "wielką kapłanką" (mambo) voodoo, jedną z najbardziej wpływowych osób w Nowym Orleanie; bohaterką wielu opowiadań i legend. Nazywana "Królową Voodoo" ("Voodoo Queen").

Urodziła się jako mulatka (z białego ojca-farmera i murzyńskiej matki) w Dzielnicy Francuskiej Nowego Orleanu. 4 sierpnia 1819 wyszła za mąż za Murzyna Jacques Paris'a, który zmarł 7 lat później. Pracowała jako fryzjerka w domach bogatych Kreolek. Po śmierci męża została kochanką francuskiego arystokraty Louisa Christophe'a Deuminy de Glapion (zmarł w 1835), któremu urodziła piętnaścioro nieślubnych dzieci.

Marie zaczęła karierę jako jedna z wielu mambo, jednak dzięki swojej inteligencji umiejętnie ugruntowała swoją pozycję m.in. wykorzystując informacje, zasłyszane w domach bogaczy, u których pracowała. Marie rozumiała, że przede wszystkim trzeba zmienić negatywną opinię o wyznawcach voodoo jako "czcicielach szatana". W tym celu wprowadziła do kultu voodoo katolickie dewocjonalia (krzyże i figury świętych), które przekonały opinię publiczną, że voodoo jest także religią chrześcijańską. Wprowadziła w Nowym Orleanie modę na kult voodoo i przyciągała bogatych Kreoli, organizując dla nich publiczne "nabożeństwa" voodoo, "oczyszczone" z najbardziej kontrowersyjnych rytuałów, takich jak krwawe ofiary i kult boga-węża Damballaha. Zaufanym oferowała także prawdziwe ceremoniały voodoo. Była znienawidzona przez miejscowych duchownych chrześcijańskich i wielokrotnie próbowano oskarżyć ją przed sądem, ale dzięki bogatym protektorom Marie była nietykalna. Najstarsza córka (również nazwana Marie Laveau) przejęła po śmieci matki funkcję mambo, jednak po kilku latach zaginęła bez śladu.

Marie Laveau została pochowana w grobie rodziny De Glapion na cmentarzu "Saint Louis". Grób oraz dom Marie na St.Anne Street jest celem pielgrzymek wyznawców voodoo i turystów.

Marie Laveau była bohaterką wielu powieści (m.in. Neil Gaiman American Gods (epizod), Jewell Parker Rhodes Voodoo Dreams, Isabel Allende Zorro), piosenek country i filmów. W 2013 r. Angela Bassett odegrała jej postać w serialu American Horror Story.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Martha Ward, Voodoo Queen, University Press of Mississippi, 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]