Mariebergs IK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mariebergs IK
Pełna nazwa

Mariebergs Idrottsklubb

Przydomek

Maris

Data założenia

1902

Data rozwiązania

1927

Państwo

 Szwecja

Adres

Sztokholm

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Mariebergs IKszwedzki wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w dzielnicy Sztokholmu Mariebergs.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mariebergs IK został założony w 1902 roku w Sztokholmie[1] przez uczniów Północnego Łacińskiego Gimnazjum. W klubie działały sekcji lekkoatletyczna, bandy, piłki nożnej i hokeju na lodzie.

W 1910 klub był jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Szwecji w lekkiej atletyce, dzięki sprinterowi R. Smedmark i olimpijskiemu medaliście w biegach na średnie odległości John Zander.

Także drużyna w bandy zdobyła wielki sukces, kiedy dotarła do półfinału mistrzostw Szwecji 1919 - przegrana 1:2 z IK Gota.

Piłkarze uczestniczyli regularnie w rozgrywkach Pucharu Svenska Mästerskapet, zwycięzca którego w latach 1896–1925 zostawał mistrzem kraju. Najlepszy wynik to półfinał w 1918 roku, kiedy to przegrali 1:2 z Helsingborgs IF w drodze po tytuł mistrza. Również, zespół brał udział w rozgrywkach mistrzostw Sztokholmu - Wicanderska Välgörenhetsskölden, turnieju podobnego do Tarczy Wspólnoty w Anglii. Trzykrotnie w tym turnieju zdobywał drugie miejsce. Także zespół grał w sezonie w 1911/12 w Svenska serien, która była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Szwecji w latach 1910–1924. W 1924 powstała Allsvenskan, jako następca ligi Svenska Serien. Najlepszy zespół tych rozgrywek nie zostawał jednak mistrzem Szwecji, ponieważ ten tytuł jest oficjalnie przyznawany dopiero od 1931.

W klubie występowało wielu reprezentantów Szwecji, m.in. Sven Ohlsson, Gustaf Carlson, Herbert Svensson, Einar Halling-Johansson, Sixten Öberg, Knut Gustavsson i Helmer Lundberg.

Drużyna w bandy została rozwiązana w 1926, piłki nożnej w 1927, hokeju na lodzie w 1929. Jedynie sekcja lekkiej atletyce kontynuowała działalność.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Trofea międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich (stan na 31-05-2014).

Trofea krajowe[edytuj | edytuj kod]

Szwecja Zdobyte trofea w rozgrywkach Szwecji (stan na: 31-05-2014)
Rozgrywki Osiągnięcie Razy Sezon(y)

Mistrzostwo
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 1 1918 (jako półfinalista)

Puchar
zdobywca 0
finalista 0

II liga
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 0

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]