Mariensztat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy współczesnego warszawskiego osiedla. Zobacz też: dawną warszawską jurydykę – Mariensztadt.
Herb Warszawy Mariensztat
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Mariensztat widziany z wieży kościoła św. Anny
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Śródmieście
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Mariensztat
Mariensztat
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Mariensztat
Mariensztat
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mariensztat
Mariensztat
52°14′47,05″N 21°01′00,93″E/52,246403 21,016925
Portal Portal Polska
Piaskarze – obraz Aleksandra Gierymskiego przedstawiający wybrzeże Wisły w rejonie Mariensztatu ok. 1880
Ulica Boczna przed wojną
Budowa Mariensztatu, pierwszego wzniesionego po wojnie osiedla mieszkaniowego, była miejscem współzawodnictwa pracy
Przekupka Mariensztacka dłuta Barbary Zbrożyny

Mariensztat – część warszawskiej dzielnicy Śródmieście, położona w północnej części Powiśla. Etymologia nazwy pochodzi z języka niemieckiego "Marienstadt" (Miasto Marii).

Położenie[edytuj]

Geograficznie granice Mariensztatu wyznaczają:

Topograficznie Mariensztat przylega od południa do Starego Miasta, leżąc u stóp Zamku Królewskiego, od którego jest jednak oddzielony nasypem prowadzącym na most Śląsko-Dąbrowski. Od wschodu oddzielony jest od Wisły jedną z głównych arterii Warszawy – Wisłostradą, od południa osiedle wyraźnie oddziela od reszty Powiśla pas zieleni, a na zachodzie wyraźną granicę stanowi skarpa ze wspinającą się na nią prostopadle ulicą Bednarską, której dolna połowa stoku należy do Mariensztatu.

Historia[edytuj]

W I poł. XVIII w. Mariensztat był jurydyką. Powstanie warszawskie przyniosło prawie totalne zniszczenie istniejącej zabudowy Mariensztatu. Ocalała jedynie pewna część zabudowy ul. Bednarskiej (zwłaszcza jej górny odcinek) oraz część budynków przy ul. Mariensztat. Przestała zupełne istnieć przemysłowa część Mariensztatu.

Nazwa pochodzi z języka niemieckiego od słowa Marienstadt, co oznacza „miasto Marii”. Jako jurydyka Mariensztat był własnością Eustachego i Marii Potockich. Nazwa pochodzi od imienia właścicielki[1].

Zabudowa[edytuj]

Mariensztat to jedno z najmniejszych osiedli Warszawy. Obecnie niemal całość jego zabudowy zajmuje osiedle mieszkaniowe przodowników pracy wybudowane w latach 19481949 według projektu inż. arch. Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina (w skład zespołu projektantów wchodzili: K. Tor, W. Wapiński, L. Piekarski, F. Sieńko i inni), które urbanistycznie i architektonicznie nawiązuje w luźny sposób do małomiasteczkowej zabudowy XVIII-wiecznej. Osiedle oddano do użytku wraz z nową arterią komunikacyjną (trasą Wschód-Zachód) 22 lipca 1949 roku.

Było to pierwsze warszawskie osiedle zbudowane po II wojnie światowej na miejscu doszczętnie zniszczonego w powstaniu warszawskim, przedwojennego Mariensztatu. Zachowano częściowo fasady niektórych domów, projektując jednak inne, choć na owe czasy nowoczesne wnętrza. Osiedle składa się z 23 kamieniczek o łącznej powierzchni 50 000 m², wzniesionych z cegły z rozbiórki zniszczonej Warszawy. Przy budowie po raz pierwszy użyto w Polsce stropów DMS montowanych z gruzobetonowych pustaków układanych pomiędzy żelbetowymi belkami.

Osiedle Mariensztat było miejscem współzawodnictwa pracy. Dom przy ul. Mariensztat 19 róg Sowiej wybudowano w stanie surowym, od wylania fundamentów do pokrycia dachówką, w ciągu 19 dni, pracując na trzy zmiany[2].

Osiedle posiada zrównoważoną, niewysoką zabudowę i dużo zieleni. Współczesny Mariensztat ani charakterem, ani zabudową nie przypomina przedwojennego. Obecnie jest to senne zaplecze turystyczne Starego Miasta.

Z części położonej na łagodnie w tym miejscu zbiegającej skarpie pozostały jedynie budynki stojące przy samej ulicy Bednarskiej i nieliczne zabudowania podwórek jej części południowej. Północna część tej części skarpy to obecnie duży zielony teren z odkrytym zapleczem ul. Bednarskiej i fragmentem ul. Mariensztat (zabudowanej tylko z jednej strony), podczas gdy przed wojną znajdowały się tu m.in. także wysokie kamienice i wiele zaułków. Również ulica Mariensztat w swojej części leżącej na skarpie przestała istnieć, a jej pozostałością jest tylko chodnik zbiegający wzdłuż kościoła św. Anny. Ostało się również niewiele budynków w części osiedla leżącej na tarasie Wisły. W tej części osiedla przed wojną niektóre kamienice również były bardzo wysokie, a obecnie nie przekraczają 2-3 pięter. Również ożywiony przed wojną Rynek Mariensztacki zmienił swą postać i częściowo położenie, stanowiąc obecnie mało ruchliwy placyk, podwyższony o metr i ogrodzony balustradą. Jest teraz raczej placem na skwerze zieleni, a wykorzystuje się go tylko w niewielkim stopniu na różne imprezy plenerowe.

Mariensztat w kulturze[edytuj]

  • Śpiewano o niej piosenki i nakręcono filmy – najbardziej znany z nich to Przygoda na Mariensztacie.
  • Na podwórzu kamienicy (Mariensztat 9), która gra w serialu Złotopolscy może zostać zagrożony stan konstrukcji (architektoniczno-budowlany).

Przypisy

  1. Andrzej Zahorski: Warszawa za Sasów i Stanisława Augusta. 1970.
  2. Henryk Janczewski: Całe życie z Warszawą. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986, s. 167. ISBN 83-06-01409-X.

Linki zewnętrzne[edytuj]