Marija Baszkircewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marija Konstantinowna Baszkircewa
Marie Bashkirtseff
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 listopada 1858
Hawronci
Data i miejsce śmierci 31 października 1884
Paryż
Narodowość rosyjska
Dziedzina sztuki malarstwo, rzeźba

Marija Konstantinowna Baszkircewa, znana też jako Marie Bashkirtseff (ros. Мария Константиновна Башкирцева; ur. 11 listopada 1858 w Hawroncach koło Połtawy, zm. 31 października 1884 w Paryżu) – rosyjska malarka i rzeźbiarka. Największą sławę przyniósł jej pisany po francusku dziennik.

Spotkanie, mal. Marija Baszkircewa, 1884

Pochodziła z rodziny naczelnika szlachty. Po rozwodzie rodziców pozostała z matką i wychowywała się na wsi w majątku dziadków.

Wraz z matką wyjechała do Wiednia, Genewy i Paryża, zamieszkała z matką i dziadkami w Nicei, gdzie w wieku 13 lat rozpoczęła pisanie dziennika w języku francuskim.

Choroba krtani uniemożliwiła jej naukę śpiewu i aktorstwa. Małżeństwo z rzymskim arystokratą nie doszło do skutku wskutek sprzeciwu jej rodziny. Wyjechała do Paryża i w Académie Julian rozpoczęła studia malarskie. Po dwóch latach studiów zaprzyjaźniła się z malarzem Jules'em Bastien-Lepage'em i opiekowała się nim w czasie jego choroby. Sama chorowała na gruźlicę, co stało się przyczyną jej przedwczesnej śmierci. Została pochowana na cmentarzu w Passy.

Jej dziennik po ocenzurowaniu przez matkę ukazał się w roku 1887 i został przetłumaczony na wiele języków. Jej dzieła malarskie zostały w znacznej części zniszczone podczas II wojny światowej.