Marija Boczkariowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marija Boczkariowa

Marija Leontjewna Boczkariowa, ros. Мария Леонтьевна Бочкарёва (ur. w 1889 we wsi Nikolskoje w guberni nowogrodzkiej, zm. prawdopodobnie 16 maja 1920 w Krasnojarsku) – rosyjska dowódczyni żeńskiego batalionu piechoty, sformowanego dla obrony Rosji w czasie I wojny światowej.

Po wybuchu wojny w 1914 wstąpiła do armii, za specjalną zgodą cara Mikołaja II. Za bohaterstwo w walkach była wielokrotnie nagradzana. Po rewolucji lutowej, w obliczu braków kadrowych w wojsku rzuciła pomysł tworzenia żeńskich jednostek. Pierwszy batalion pod dowództwem Boczkariowej, skupiający wyłącznie kobiety powstał 21 czerwca 1917 z ochotniczek w Petersburgu (pierwszy apel odbył się 21 czerwca przed soborem św. Izaaka). Został powołany przez Rząd Tymczasowy (29 czerwca powołanie zatwierdziła Rada Wojenna) i otrzymał oficjalną nazwę Pierwszy Kobiecy Oddział Śmierci. Jej adiutantem była Marija Skrydłowa - córka admirała. Batalion był w 1917 wizytowany przez gorącą orędowniczkę udziału kobiet w wojnie Emmeline Pankhurst i wziął udział w walkach na froncie. Jeden z oddziałów żeńskich, liczący 137 kobiet-żołnierzy, uczestniczył w obronie Pałacu Zimowego w Piotrogrodzie przed szturmem bolszewików w czasie rewolucji październikowej, ale poddał się bez walki.

Wiosną 1918 przez Władywostok wyjechała do USA, a następnie Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. podczas spotkań z prezydentem Wilsonem i królem Jerzym V zabiegała o wsparcie w walce z bolszewikami. Powróciła do Rosji wraz z wojskami interwencyjnymi w sierpniu 1918. Następnie przebywała na Syberii przy armii admirała Kołczaka.

7 stycznia 1920 aresztowana przez Czeka. Prawdopodobnie została rozstrzelana przez bolszewików 16 maja 1920, w Krasnojarsku. Inną wersję podaje biograf S. Drokow, twierdząc, że z Krasnojarska wywiózł ją do Harbinu Izaak Lewin, który został później jej mężem[1]. Formalnie zrehabilitowana w 1992.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S.W. Drokow, Мария Бочкарева: краткий биографический очерк русского воина, [w:] Русский исторический сборник, tom 2, Moskwa 2010, s. 195.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Swietłana Aleksijewicz – Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Wydawnictwo: Czarne, Listopad 2010; Seria: Reportaż; ​ISBN 978-83-7536-225-1​; Liczba stron: 352; Tłumaczenie: Jerzy Czech