Marija Gabriel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marija Gabriel
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1979
Goce Dełczew
Przynależność polityczna GERB

Marija Gabriel z domu Nedełczewa, bułg. Мария Габриел (ur. 20 maja 1979 w Goce Dełczew) – bułgarska filolog i politolog, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji, od 2017 członkini Komisji Europejskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia licencjackie z filologii bułgarskiej i francuskiej na Uniwersytecie w Płowdiwie, później obroniła pracę magisterską w Bordeaux z dziedziny politologii. Pracowała jako asystentka i wykładowczyni w Instytucie Nauk Politycznych w ramach Université de Bordeaux. Doktoryzowała się na tej uczelni oraz na Vrije Universiteit Brussel. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 wywalczyła jeden z 5 mandatów, które przypadły ugrupowaniu GERB. Zasiadła w Komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Petycji, a także w grupie Europejskiej Partii Ludowej. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję[1].

W lipcu 2017 powołana w skład Komisji Europejskiej, w której objęła funkcję komisarza do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa[2]. W 2019 wybrana ponownie na eurodeputowaną, zrezygnowała jednak z objęcia mandatu, pozostając członkinią KE[3]. W nowej Komisji Europejskiej kierowanej przez Ursulę von der Leyen, która podjęła działalność 1 grudnia 2019, otrzymała stanowisko komisarza do spraw innowacji i młodzieży[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wyszła za mąż za François Gabriela, doradcę politycznego w gabinecie Josepha Daula, przewodniczącego frakcji EPP[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]