Marina Ładynina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marina Ładynina
Data i miejsce urodzenia 24 czerwca 1908
Skotinino  Rosja
Data i miejsce śmierci 10 marca 2003 r.
Moskwa  Rosja

Marina Aleksiejewna Ładynina, ros. Марина Алексеевна Ладынина (ur. 24 czerwca 1908 we wsi Skotinino, gubernia smoleńska; zm. 10 marca 2003 w Moskwie) – radziecka aktorka teatralna i filmowa.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rodziny chłopskiej. Była jedną z czwórki dzieci Aleksieja i Marii. W dzieciństwie wraz z rodziną przeniosła się do wsi Nazarowo k. Aczyńska. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę nauczycielki w szkole wiejskiej. Tam też po raz pierwszy zetknęła się z teatrem, uczestnicząc w pracach kółka amatorskiego. W 1929 przyjechała do Moskwy, gdzie rozpoczęła studia aktorskie w GITIS. Ukończyła je w 1933 i została przyjęta do zespołu Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego. Z zespołem MChAT występowała do 1935.

W 1934 poznała reżysera Iwana Pyrjewa. Dwa lata później wzięli ślub, a Ładynina została jedną z etatowych aktorek w kolejnych filmach Pyriewa. Zagrała główne role w najsłynniejszych w dorobku reżysera komediach kołchozowych - Górą dziewczęta i Wesoły jarmark.

W 1954 małżeństwo Ładyniny i Pyriewa się rozpadło, a aktorka nie pojawiła się już więcej na ekranach kin. Ze związku z Iwanem Pyriewem przyszedł na świat późniejszy reżyser Andriej Ładynin. Po rozwodzie pracowała w jednym z teatrów moskiewskich i śpiewała pieśni ludowe na koncertach.


Marina Ładynina zmarła w 2003, pochowana na Cmentarzu Nowodziewiczym.

W latach 1941-1951 pięciokrotnie była laureatką Nagrody Stalinowskiej.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]