Mariola Szczęsna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariola Szczęsna
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1963
Lwówek Śląski
Burmistrz Lwówka Śląskiego
Okres od 2014
Przynależność polityczna Polskie Stronnictwo Ludowe
Małżonek Władysław Szczęsny
Poprzednik Ludwik Kaziów

Mariola Szczęsna z domu Jankowska (ur. 29 marca 1963 we Lwówku Śląskim) – polska polityk na szczeblu lokalnym związana z Polskim Stronnictwem Ludowym. Burmistrz Lwówka Śląskiego od 2014, radna rady miejskiej miasta Lwówek Śląski w latach 2010–2014, samorządowiec, sołtys sołectwa Mojesz w latach 1999–2014, członek zarządu wojewódzkiego PSL, prezes stowarzyszenia „Srebrna Dolina”. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Mojeszu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Posiada wykształcenie wyższe, ekonomiczne, zdobyte na kierunku zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W latach osiemdziesiątych XX wieku należała do Szeregów Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” będąc członkiem zarządu krajowego w Warszawie. Za pomocą Szeregów Związku Młodzieży Wiejskiej postulowała o równouprawnienie wsi i miast. Dzięki przynależności do związku Mariola Szczęsna zaczęła się szerzej interesować poprawą warunków życia w Polsce i sprawami społecznymi. Od 1999 pełniła funkcję sołtysa w miejscowości Mojesz, a także, w latach 2010–2014 była radną rady miejskiej w Lwówku Śląskim.

Założycielka stowarzyszenia „Srebrna Dolina”, dzięki któremu pozyskiwała fundusze unijne na promocję gminy i regionu, a także jedna z założycieli Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania – „Partnerstwo Izerskie”, które pomaga JST, przedsiębiorcom, organizacjom i podmiotom prywatnym w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Od 2006 pełniła funkcję delegata wojewódzkiego Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, uczestniczyła w spotkaniach z ministrami: rolnictwa, gospodarki, a także w osobistym spotkaniu z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Organizatorka spotkania z wicepremierem Januszem Piechocińskim z przedsiębiorcami powiatu lwóweckiego w Lwówku Śląskim 30 kwietnia 2014 r[2].

W 2012 roku została uhonorowana wyróżnieniem PSL – „kryształową koniczynką”, która jest nagrodą dla najaktywniejszych liderów Dolnego Śląska na obszarach wiejskich.

Od 2014. burmistrz gminy i miasta Lwówek Śląski. W czasie swojej kadencji kładła duży nacisk na rozwój turystyczny miasta i regionu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. l, Ireneusz Sach, Katarzyna Pieczarka, Lwówecki.info, lwowecki.info [dostęp 2018-07-28].
  2. l, Ireneusz Sach, Katarzyna Pieczarka, Lwówecki.info, www.lwowecki.info [dostęp 2018-07-28].
  3. program wyborczy, lwowecki.info [dostęp 2018-07-29] (ang.).