Marius de Romanus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marius de Romanus – fikcyjna postać występująca w powieściach z cyklu Kroniki wampirów autorstwa Anne Rice. Jako główny bohater Marius występuje w powieści Krew i złoto[1]. Jego historia także zostaje poruszona w Wampir Lestat , Wampir Armand , Opowieść o złodzieju ciał oraz Królowa potępionych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dorastanie[edytuj | edytuj kod]

Marius żył w czasach, gdy w Rzymie panował cezar August. Jego matka była niewolnicą, która zmarła podczas porodu. Sama była jednak córką wojowniczego plemienia Celtów. Jako człowiek, Marius spędzał swoje życie bardzo aktywnie. Wiele podróżował, obserwował i spisywał swoje spostrzeżenia. Wychował się jako nieślubny syn w bogatym rzymskim domu. Od dziecka miał zapewnione wszystko czego tylko pragnął. Jako dwudziestoletni mężczyzna był już uczonym kronikarzem.

Marius opowiadając sam o swoim życiu stwierdza, że był niezwykle szczęśliwym człowiekiem. Najważniejsze dla niego było to, że prowadził ciekawy tryb życia. Mówi, że życie nigdy nie było dla niego nudne.

Zmiana w wampira[edytuj | edytuj kod]

Przyjęcie daru ciemności nie było czystym wyborem Mariusa. Sytuacja była z góry zaplanowana i związana z obrzędem zwanym Samhain. Marius narodził się dla ciemności, gdy miał czterdzieści lat. Pewnego wieczoru, podczas spisywania swoich spostrzeżeń w jednej z karczm spotkał Celta, który nawiązał z nim rozmowę. Nazywał się Mael. Po krótkiej, lecz interesującej rozmowie Marius został ogłuszony i uprowadzony. Od tego momentu Mael stał się jego przewodnikiem, pewnego rodzaju nauczycielem. Opowiadał mu, że zostanie zmieniony w boga, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Uczył go pieśni, czytał starożytną poezję, uczył prawa. Opowiadał o ich wierze, obrzędach. W tym czasie Marius był cały czas więziony i ciekawostką może być fakt, że miał nakaz zapuszczenia włosów.

Marius miał się stać bogiem płodności, winorośli, zbiorów.

1 listopada, gdy rozpoczął się Samhain, Marius miał zostać zmieniony w boga – i tak się stało. Został zmieniony w wampira przez jednego ze starszych, dostając jednocześnie zadanie. Miał wyruszyć do Egiptu, odnaleźć inne starsze wampiry i dowiedzieć się co było przyczyną spalenia większości wampirów w trakcie nocy z dala od słonecznych promieni.

W trakcie swojego istnienia Marius spotyka m.in. Armanda i Lestata.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Marius jest jednym ze starszych wampirów przewijających się w Kronikach wampirów Anne Rice. Krył się ze swoim wiekiem jak i posiadaną wiedzą przed innymi wampirami. Przez długie wieki prowadził samotne życie, opiekując się tylko Rodzicami Wampirów. Inteligentny, niezwykle oczytany sam uwielbia kolekcjonować różne wynalazki i przedmioty z XX wieku. Żywił się przez całą swoją wampirzą egzystencje tylko krwią złoczyńców jak to zostało mu przekazane w starym zwyczaju wampirów.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Marius początkowo zostaje opisywany jako postać z długimi, złotymi włosami. Niezwykle przystojny, z interesującym wyrazem twarzy. Cechują go typowe elementy wyglądu wampirów: błyszczące oczy, paznokcie dające wrażenie jakby były ze szkła, kły itd. Jednak dalej w powieści zostaje przedstawiany jako postać z długimi (do ramion) jasnymi włosami. Często podczas opisywania jego wyglądu pada słowo „blond”.

Dzieci Mariusa[edytuj | edytuj kod]

Marius w trakcie swojego dwutysięcznego życia przemienił w wampiry następujące osoby:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Content missing - Yahoo! Voices - Yahoo! Voices - voices.yahoo.com, associatedcontent.com/article/2223369/blood_and_gold_book_review.html [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane 2012-07-18].