Mariusz Świtalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mariusz Świtalski (ur. 19 maja 1962) – polski przedsiębiorca, twórca marek Elektromis, Eurocash, Biedronka, Żabka, Małpka Express, jeden z najbogatszych Polaków (w 2012 r. 20. miejsce listy Wprost, 1,3 mld zł).

Życiorys[edytuj]

Od drugiego roku życia wychowywał się w różnych domach dziecka, najdłużej w domu prowadzonym przez zakonnice w Szamotułach. Skończył 2-letnią szkołę zawodową w zawodzie hydraulika. Następnie, jako uczeń 2. klasy poznańskiego Technikum Budowlanego.

Kariera w biznesie[edytuj]

W latach 80. handlował na poznańskich targach, pod koniec lat 80. wyspecjalizował się w kawie, a potem w sprzęcie komputerowym.

W 1987 założył Elektromis sp.z o.o. (z siedzibą przy ul. Ognik w Poznaniu), przedsiębiorstwo importujące konfekcję, sprzęt RTV, piwo oraz spirytus[1]. W ciągu 2 lat przeobraziło się ono w ogromny holding. Współpracowały z nim zakładane przez Świtalskiego spółki-matki i spółki-córki, część z nich prowadzona na nazwiska jego kolegów z domu dziecka. [potrzebny przypis] W 1992 Elektromis posiadał 50 hurtowni na terenie całej Polski i 168 mld (16,8 mln PLN) zysku rocznie[2].

W 1993 przekształcił Elektromis w Eurocash, która stała się największą siecią hurtowni spożywczych w Polsce. W 1995 sprzedał je firmie Jerónimo Martins. W 1995 założył sieć dyskontów Biedronka, którą sprzedał (243 placówki) w 1998 - także Jerónimo Martins.

Był właścicielem tygodnika Miliarder, a także drużyny Sokół Pniewy. Pomagał Jerzemu Urbanowi w założeniu Tygodnika "Nie". Założył bank Posnania, który jednak upadł w 1995.

W 1998 założył Żabkę, której udziały w 2000 r. kupił fundusz AIG.

Obecnie (2011) posiada Fundusz "Sowiniec FIZ", który inwestuje w nieruchomości[3]. Posiada sporo gruntów pomiędzy podpoznańskim Puszczykowem a miejscowością Sowiniec. Pod koniec lat 90. kupił też działki w Poznaniu, na osiedlu Naramowice.

W 2013 r. stworzył sieć Dyskontów Czerwona Torebka. W kwietniu 2015 r. zarząd spółki DYSKONT Czerwona Torebka S.A. podjął decyzję o likwidacji spółki. W lipcu tego samego roku zamknięto wszystkie sklepy, a spółka DYSKONT Czerwona Torebka przestała istnieć.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]