Mariusz Świtalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mariusz Świtalski (ur. 1962) – polski przedsiębiorca, twórca marek Elektromis, Eurocash, Biedronka, Żabka, jeden z najbogatszych Polaków (w 2012 r. 20. miejsce listy Wprost, 1,3 mld zł). Pod koniec 2013 r. stworzył Dyskonty Czerwona Torebka. Na początek 2015 r. sieć liczyła 35 placówek we wszystkich polskich województwach. W kwietniu tego samego roku zarząd spółki DYSKONT Czerwona Torebka S.A. podjął decyzję o likwidacji podając powód: odchylenia od realizacji przyjętych założeń ekonomicznych dla sieci sklepów dyskontowych. Podejmując powyższą decyzję wzięto również pod uwagę, iż agresywna walka cenowa w tym segmencie rynku powoduje zwiększenie zapotrzebowania na środki finansowe, których zaangażowanie mimo wszystko nie gwarantuje uzyskania zadawalającej stopy zwrotu z inwestycji. W lipcu 2015 r. zamknięto wszystkie sklepy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Od drugiego roku życia wychowywał się w różnych domach dziecka, najdłużej w domu prowadzonym przez zakonnice w Szamotułach. Skończył 2-letnią szkołę zawodową w zawodzie hydraulika. Następnie, jako uczeń 2. klasy poznańskiego Technikum Budowlanego, został aresztowany za włamania w 1979, a 15 maja 1981 skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności[1].

Kariera w biznesie[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. handlował na poznańskich targach, pod koniec lat 80. wyspecjalizował się w kawie, a potem w sprzęcie komputerowym.

W 1987 założył Elektromis sp.z o.o. (z siedzibą przy ul. Ognik w Poznaniu), przedsiębiorstwo importujące konfekcję, sprzęt RTV, piwo oraz spirytus. W ciągu 2 lat przeobraziło się ono w ogromny holding. Współpracowały z nim zakładane przez Świtalskiego spółki-matki i spółki-córki, część z nich prowadzona na nazwiska jego kolegów z domu dziecka. [potrzebne źródło] W 1992 Elektromis posiadał 50 hurtowni na terenie całej Polski i 168 mld PLZ zysku rocznie[2].

W 1993 przekształcił Elektromis w Eurocash, która stała się największą siecią hurtowni spożywczych w Polsce. W 1995 sprzedał je firmie Jerónimo Martins. W 1995 założył sieć dyskontów Biedronka, którą sprzedał (243 placówki) w 1998 - także Jerónimo Martins.

Był właścicielem tygodnika Miliarder, a także drużyny Sokół Pniewy. Pomagał Jerzemu Urbanowi w założeniu Tygodnika "Nie". Założył bank Posnania, który jednak upadł w 1995[1].

W 1998 założył Żabkę, której udziały w 2000 r. kupił fundusz AIG.

Obecnie (2011) posiada Fundusz "Sowiniec FIZ", który inwestuje w nieruchomości[3]. Posiada sporo gruntów pomiędzy podpoznańskim Puszczykowem a miejscowością Sowiniec. Pod koniec lat 90. kupił też działki w Poznaniu, na osiedlu Naramowice[1].

W 2013 r. stworzył sieć Dyskontów Czerwona Torebka. W kwietniu 2015 r. zarząd spółki DYSKONT Czerwona Torebka S.A. podjął decyzję o likwidacji spółki. W lipcu tego samego roku zamknięto wszystkie sklepy, a spółka DYSKONT Czerwona Torebka przestała istnieć.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy