Mariusz Max Kolonko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mariusz Max Kolonko
Mariusz Max Kolonko
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1965
Lubliniec[1]
Zawód dziennikarz
Strona internetowa

Mariusz Max Kolonko (ur. 6 maja 1965 w Lublińcu[1]) – polski dziennikarz, były korespondent TVP i TVN w USA, publicysta, prezenter i producent telewizyjny. Od 1988 mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Życiorys

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i nauk politycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80 XX w. jako student był prowadzącym audycję Zapraszamy do Trójki, pracując etatowo w Programie III Polskiego Radia, współpracował z Radiową Jedynką prowadząc audycje Lato z Radiem[potrzebne źródło].

W 1988 wyjechał do USA, gdzie założył przedsiębiorstwo budowlane. Od 1992 był amerykańskim korespondentem Panoramy, później także pozostałych serwisów informacyjnych TVP (w ramach Telewizyjnej Agencji Informacyjnej). W USA w 1993 założył swoją własną spółkę producencką, Media 2000, która jest podwykonawcą materiałów, programów i filmów reportażowych m.in. dla Telewizji Polskiej, TV4, TVN i CBS. W 2001 stworzył pierwszą serię reportaży Odkrywanie Ameryki (dla TVP). Jest też częstym gościem amerykańskich sieci telewizyjnych (m.in. ABC i CNN)[2].

W latach 2001–2005 był amerykańskim korespondentem dziennika TVP Wiadomości. We wrześniu 2001 nadawał w 1 programie TVP informacje z Nowego Jorku po dokonanych w dniu 11 września zamachach na World Trade Center. W 2004 w badaniu OBOP sklasyfikowany w pierwszej czwórce najpopularniejszych dziennikarzy w Polsce (obok Kamila Durczoka, Tomasza Lisa, Elżbiety Jaworowicz)[3]. Od 2006 współpracował z telewizją TVN, przygotowując korespondencje dla programu Dzień Dobry TVN. W maju 2006 wydał książkę Odkrywanie Ameryki. Zapiski w Jeepie. Od stycznia 2007 był felietonistą „Super Expressu” w coponiedziałkowej rubryce: Ameryka według Mariusza Maxa Kolonko. Został publicystą „Focus Historia[4], tygodnika Angora[5], od maja 2008 tygodnika „Newsweek[6], a od 2009 dziennika „Rzeczpospolita[7].

Od kwietnia 2007 był prowadzącym i producentem programu Odkrywanie Ameryki o nieznanych stronach USA dla TV4. Od września 2007 jest twarzą telewizyjnej kampanii reklamowej amerykańskiego przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej Liberty Direct (oddziału Liberty Mutual) na polskim rynku. Równolegle w maju 2008 został twarzą kampanii reklamowej „Newsweeka” Angielski na Maxa, obejmującej reklamę telewizyjną, radio, internet, outdoor oraz tytuły wydawnictwa Axel Springer Polska: „Newsweek”, „Forbes”, „Dziennik”, „Fakt”, „Auto Świat”, „TV Kultura” i „Przegląd Sportowy”[8].

W sierpniu 2008 w rankingu „Forbes” sklasyfikowany na pozycji 9. wśród najcenniejszych dla reklamodawców dziennikarzy w Polsce (64. na liście najcenniejszych polskich gwiazd)[9].

W kwietniu 2009 wygrał proces sądowy przeciwko portalowi Pudelek.pl o naruszenie dóbr osobistych[10]. W maju 2010 wygrał proces sądowy o zniesławienie, który wytoczył w 2008 dziennikowi „Fakt” za serię artykułów na temat jego związku z Weroniką Rosati[11].

Od września 2009 jest blogerem amerykańskiego portalu The Huffington Post[12].

Jest twórcą i dyrektorem generalnym www.ThankU.com – e-commerce site wspierającej weteranów wojny[13].

Był komentatorem wyborów prezydenckich 2012 w USA dla Onet.pl i telewizji Superstacja[14].

Od listopada 2012 komentator polityczny Superstacji[potrzebne źródło].

Przeprowadzony z nim wywiad pt. „Jakiś gówniarz mówi mi, jak mam żyć” wygrał w konkursie Best of Onet 2012 na najlepszy tekst roku, generując ponad milion odsłon, ponad 3500 komentarzy i wywołując dyskusję na temat poziomu dziennikarstwa w Polsce[15].

MaxTV

Od listopada 2012 roku dziennikarz prowadzi w serwisie YouTube kanał Max Kolonko - MaxTV, na którym w ramach programu Mówię jak jest (ang. Telling It Like It Is) publikuje komentarze do bieżących wydarzeń politycznych i kulturowych[16], a od grudnia 2013 roku siostrzany kanał MaxTVNews. Programy realizowane są w języku polskim i opatrzone opcjonalnymi angielskimi napisami. MaxTV znajduje się na 34. miejscu listy najpopularniejszych pod względem ilości subskrypcji polskojęzycznych kanałów na YouTubie[17].

Książki

Nagrody i wyróżnienia

  • Zdobywca nagrody Wiktora 2001 dla najlepszego dziennikarza roku[potrzebne źródło].
  • W 2008 srebrna (najwyższa) nagroda 29th Telly Awards za dokument The Shield, o tarczy antyrakietowej USA[18].
  • W 2008 dwie nagrody (srebrna i brązowa) na 9. Effie Awards w kategorii Launch i Media House za kampanię reklamową Liberty Direct[19].
  • W 2009 brązowa nagroda na 10. Effie Awards w kategorii Usługi Finansowe za kampanię reklamową pt. Mariusz Max Kolonko w Polsce – Grupa Ogilvy[20].

Przypisy

Linki zewnętrzne