Mark Lynas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mark Lynas (ur. w 1973 roku) – brytyjski dziennikarz, autor i działacz na rzecz ochrony przyrody koncentrujący się na zmianach klimatu. Ukończył historię i politykę na uniwersytecie w Edynburgu. Obecnie mieszka w Oksfordzie, w Wielkiej Brytanii.

W 2007 roku opublikował "Gem Carbon Counter", który zawiera wskazówki do obliczania emisji dwutlenku węgla przez pojedynczych ludzi i zalecenia mówiące o tym jak zmniejszyć emitowanie tego gazu do atmosfery, a co za tym idzie wpływ na klimat Ziemi. Mark Lynas znany jest przede wszystkim z książki "Six Degrees: Our Future on a Hotter Planet", gdzie szczegółowo opisane są efekty jakie przyniesie wzrost globalnej temperatury o każdy kolejny stopień. Lynas był także współtwórcą, scenarzystą filmu dokumentalnego "Six Degrees: Could Change the World" - Sześć stopni: może zmienić świat. Film został wyprodukowany w 2008 roku i emitowany przez National Geographic Channel. W listopadzie 2009 roku, Mohammed Nasheed, prezydent Malediwów mianował Lynasa na swojego doradcę do spraw zmian klimatycznych (Malediwy są państwem szczególnie zagrożonym przez skutki globalnego ocieplenia).

Zmiana stanowiska i poparcie GMO[edytuj]

W styczniu 2013, w wykładzie na Oxford Farming Conference, Mark Lynas szczegółowo opisał swoją przemianę z organizatora europejskiego ruchu anty-GMO w zwolennika tej technologii.[1] „... w 2008 roku wciąż pisałem tyrady w Guardianie atakując GM ‒ mimo że nigdy nie prowadziłem badań naukowych w tym temacie, a moje rozumienie tematu było raczej ograniczone. Nie wydaje mi się żebym przeczytał choćby jedną rzetelną, zrecenzowaną pracę naukową z biotechnologii czy botaniki...” Przeprosił za wandalizowanie badań genetycznie modyfikowanych zbóż i poparł zmianę stanowiska stwierdzając „antynaukowa filozofia ochrony przyrody stawała się coraz bardziej nieprzystająca do mojej naukowej filozofii ochrony przyrody związanej ze globalnym ociepleniem.” Lynas skrytykował organizacje z którymi był wcześniej wiązany, włączając w to Greenpeace oraz „organiczne” stowarzyszenia kupieckie takie jak U.K. Soil Association, za ignorowanie faktów naukowych dotyczących bezpieczeństwa genetycznie modyfikowanych zbóż i korzyści z nich płynących, ponieważ stały one w konflikcie z ideologią tychże organizacji, powiedział również że „był w całkowitym błędzie przeciwstawiając się GMO.”[2][3] Jednak naukowe podstawy jego zmiany stanowiska zostały zakwestionowane przez GM-Free Cymru oraz blog profesora filozofii na UC Davis, Roberty L. Millstein.[4][5]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]