Mark Norell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mark A. Norell (ur. 26 lipca 1957 w Saint Paul) – amerykański paleontolog specjalizujący się w badaniu dinozaurów, zwłaszcza celurozaurów, oraz mezozoicznej fauny Azji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1980 otrzymał tytuł Bachelor of Science na Uniwersytecie Stanu Kalifornia w Long Beach, a w 1983 Masters of Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Doktoryzował się na Uniwersytecie Yale’a w 1988. Jego praca doktorska dotycząca kladystyki oraz filogenezy aligatorów otrzymała nagrodę Johna Spangera Nicholsa dla najlepszej dysertacji. Rok później rozpoczął pracę w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej na stanowisku kustosza działu skamieniałości, gadów, płazów i ptaków[1]. Wraz z Michaelem Novackiem był kierownikiem wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi skutkujących odkryciem licznych skamieniałości, które umożliwiły Norellowi przeprowadzenie szczegółowych badań dromeozaurów i troodontów[2].

Prowadził liczne ekspedycje do Azji, zwłaszcza północnych Chin i Mongolii, ale także Ameryki Południowej i Afryki, podczas których badał dinozaury pierzaste, prymitywne Avialae i dromeozaury[1][2]. Opisał wówczas wiele dinozaurów, między innymi Anchiornis, Caudipteryx, Citipati, Dilong, Guanlong, Mei, Mononykus, Shuvuuia, Xiongguanlong[3]. Badał również mezozoiczne azjatyckie gady z grupy Choristodera oraz jaszczurki[1].

Mark Norell jest członkiem kilku międzynarodowych towarzystw naukowych (Society of Vertebrate Paleontology, The Explorers Club, Willi Hennig Society). Książka Discovering Dinosaurs autorstwa Norella została nagrodzona przez czasopismo naukowe „Scientific American”, a w 2000 roku książka A Nest of Dinosaurs otrzymała nagrodę Orbis Pictus, przyznawaną przez National Council of Teachers[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mark A. Norell (ang.). Division of Paleontology. [dostęp 1 lipca 2009].
  2. a b c Mark A. Norell (ang.). American Museum of Natural History. [dostęp 1 lipca 2009].
  3. Norell (ang.). DinoData. [dostęp 1 lipca 2009].