Mark Ryan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Ryan
Ilustracja
Mark Ryan na premierze filmu Transformers: Wiek zagłady
Data i miejsce urodzenia 7 czerwca 1956
Doncaster, Anglia
Zawód aktor, kaskader
Strona internetowa

Mark Ryan (ur. 7 czerwca 1956 w Doncaster) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny.

Swoją karierę aktorską, poza epizodem w filmie Who Dares Wins z 1982 roku, rozpoczął na planie serialu Robin z Sherwood. W serialu tym miał on także zagrać tylko epizod w pierwszej części, a grana przez niego postać Nasira miała być uśmiercona przez Robina z Loxley. Jednakże ze względu na to, że wzbudził on podziw członków ekipy filmowej sposobem m.in. poruszania się, postać ta występowała aż do ostatniego odcinka serialu.

Dzięki temu, że na planie dobrze posługiwał się bronią, stał się jednym z większych fanów samego serialu, a także stał się ekspertem od ustawiania walk bronią białą w filmach. Brał udział w koordynowaniu walk w takich filmach jak: Tajemnicze przygody Juliusza Verne’a, The Bacchae czy Król Artur.

Zagrał w pierwszej serii serialu Piraci wcielając się w kwatermistrza Hala Gates'a.

Swoich sił próbuje jako pisarz, który zawsze ma wiele pomysłów oraz gra w musicalach m.in. w West End. Do albumu Matador wraz z Tomem Jonesem wykonał piosenkę pt. This Incredible Journey. Wystąpił w teledysku Over the Hills and Far Away Gary’ego Moore’a. Także występuje w reklamach m.in. keczupu Heinz.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]