Mark Ryan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Ryan
Data i miejsce urodzenia 7 czerwca 1956
Doncaster, Anglia, Wielka Brytania
Zawód aktor

Mark Ryan (ur. 7 czerwca 1956 w Doncaster) - brytyjski aktor filmowy.

Swoją karierę aktorską, poza epizodem w filmie Who Dares Wins z 1982 roku, rozpoczął na planie serialu Robin z Sherwood. W serialu tym miał on także zagrać tylko epizod w pierwszej części, a grana przez niego postać Nasira miała być uśmiercona przez Robina z Loxley. Jednakże ze względu na to, że wzbudził on podziw członków ekipy filmowej sposobem m.in. poruszania się, postać ta, a z nią on sam trwał aż do ostatniego odcinka serialu.

Dzięki temu, że na planie dobrze posługiwał się bronią, stał się jednym z większych fanów samego serialu, a także stał się ekspertem od ustawiania walk bronią białą w filmach. Brał udział w koordynowaniu walk w takich filmach jak: The Secret Adventures of Jules Verne, The Bacchae czy Król Artur.

Swoich sił próbuje jako pisarz, który zawsze ma wiele pomysłów oraz gra w musicalach m.in. w West End. Do albumu Matador wraz z Tomem Jonesem wykonał piosenkę pt. This Incredible Journey. Wystąpił w teledysku Over the Hills and Far Away Gary'ego Moore'a. Także występuje w reklamach m.in. keczupu Heinz.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]