Mark Shuttleworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Shuttleworth
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 września 1973
Welkom, RPA

Mark Shuttleworth (ur. 18 września 1973 w Welkom, prowincja Free State) – południowoafrykański przedsiębiorca, który zasłynął jako pierwszy południowoafrykański astronauta i drugi na świecie kosmiczny turysta.

Obecnie mieszka na Wyspie Man[1].

Działalność[edytuj]

Mark Shuttleworth na stacji kosmicznej

Mark Shuttleworth studiował na uniwersytecie w Kapsztadzie i ukończył go z tytułem magistra. Sukces finansowy osiągnął prowadząc działalność w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego i spekulacji finansowych. Zarobiony majątek pozwolił mu na odbycie w roku 2002 lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego w ramach misji Sojuz TM-34 (za sumę 20 milionów dolarów) oraz założenie fundacji Shuttleworth Fundation finansującej programy edukacyjne w Republice Południowej Afryki.

Mark Shuttleworth jest założycielem firmy Canonical Ltd., sponsora biznesowego opartej na Debianie dystrybucji GNU/Linuksa Ubuntu i wielu innych projektów zajmujących się wolnym oprogramowaniem, jak GNOME czy KDE. 12 czerwca 2006, podczas wizyty Shuttlewortha w Polsce, odbyło się z nim spotkanie przeznaczone dla użytkowników Ubuntu i innych osób związanych ze społecznością FLOSS.

W środowisku Open Source znany jest pod pseudonimem sabdfl (z ang. Self-Appointed Benevolent Dictator for Life), używanym przez niego jako nick.

Multimedia[edytuj]

Mark Shuttleworth na WSIS 2005 w Tunisie

World Summit on the Information Society 2005 w Tunisie, wypowiedź Marka Shuttlewortha w trakcie panelu pt. „Is Free/Open Source Software the Answer?”

Pomoc

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]