Mark Shuttleworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Shuttleworth
Ilustracja
Mark Shuttleworth (2006)
Data i miejsce urodzenia 18 września 1973
Welkom, RPA
Narodowość południowoafrykańsko-brytyjska
Funkcja turysta kosmiczny
Łączny czas misji kosmicznych 9 dni 21 godzin 25 minut i 5 sekund
Misje Sojuz TM-34, Sojuz TM-33
Wyuczony zawód przedsiębiorca

Mark Shuttleworth (ur. 18 września 1973 w Welkom, prowincja Free State) – południowoafrykański przedsiębiorca, który zasłynął jako pierwszy południowoafrykański astronauta i drugi na świecie kosmiczny turysta.

Obecnie mieszka na Wyspie Man[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Mark Shuttleworth studiował na Uniwersytecie Kapsztadzkim i ukończył go z tytułem magistra. Sukces finansowy osiągnął prowadząc działalność w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego i spekulacji finansowych. Zarobiony majątek pozwolił mu na odbycie w roku 2002 lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego w ramach misji Sojuz TM-34 (za sumę 20 milionów dolarów) oraz założenie fundacji Shuttleworth Fundation finansującej programy edukacyjne w Republice Południowej Afryki.

Mark Shuttleworth jest założycielem firmy Canonical Ltd., sponsora biznesowego opartej na Debianie dystrybucji GNU/Linuksa Ubuntu i wielu innych projektów zajmujących się wolnym oprogramowaniem, jak GNOME czy KDE. 12 czerwca 2006, podczas wizyty Shuttlewortha w Polsce, odbyło się z nim spotkanie przeznaczone dla użytkowników Ubuntu i innych osób związanych ze społecznością FLOSS.

W środowisku Open Source znany jest pod pseudonimem sabdfl (z ang. Self-Appointed Benevolent Dictator for Life), używanym przez niego jako nick.

Mark Shuttleworth na stacji kosmicznej
Mark Shuttleworth na WSIS 2005 w Tunisie

World Summit on the Information Society 2005 w Tunisie, wypowiedź Marka Shuttlewortha w trakcie panelu pt. „Is Free/Open Source Software the Answer?”

Pomoc

Lot kosmiczny[edytuj | edytuj kod]

Spędził osiem miesięcy na przygotowaniach. Trenował w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą i w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego w Houston, nauczył się nawet rosyjskiego[2].
Mark Shuttleworth wystartował w kosmos 25 kwietnia 2002 roku z kosmodromu Bajkonur na pokładzie Sojuza TM-34. Wraz z nim polecieli Rosjanin Jurij Gidzenko oraz kosmonauta ESA – Włoch Roberto Vittori. Po dwóch dobach lotu statek przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauci zostali przywitani przez obecną na stacji załogę Ekspedycji 4. Shuttleworth zrealizował mały program badawczy – prowadził badania życia w oceanach oraz biologiczne eksperymenty dotyczące walki z AIDS i innymi chorobami[3]. 5 maja Shuttleworth, Gidzenko i Vittori odcumowali od stacji w kapsule powrotnej Sojuza TM-33, a po kilku godzinach lotu wylądowali w Kazachstanie[4]. Lot trwał 9 dni 21 godzin 25 minut i 5 sekund[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Marka Shuttlewortha w Launchpadzie.
  2. PIOC. Pionier kontynentu. „Rzeczpospolita”, 26.04.2002 (pol.). 
  3. a b Soyuz TM-34 (ang.). W: Spacefacts [on-line]. [dostęp 2017-04-20].
  4. Soyuz TM-33 (ang.). W: Spacefacts [on-line]. [dostęp 2017-04-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]