Mark Sloan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Sloan
McSteamy
Postać z Chirurgów
Ilustracja
Eric Dane, odtwórca roli Marka Sloana
Pierwsze wystąpienie Yesterday
Twórca Shonda Rhimes
Grany przez Eric Dane
Dane biograficzne
Rodzina Sloan Riley (dorosła córka)
Sofia Robbin Sloan Torres (córka)
Bezimienny wnuk (od Sloan; oddany do adopcji)
Inne informacje
Specjalność specjalista chirurgii plastycznej i laryngologii

w szpitalu Seattle Grace Mercy West

Mark Sloan − fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Erica Dane'a, a stworzony przez Shondę Rhimes.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Mark Sloan, chirurg plastyczny, laryngolog, był najlepszym przyjacielem Dereka Shepherda, którego matka w pewnym sensie wychowała go, ponieważ jego rodzice nigdy się nim nie interesowali. Pewnego razu Derek nakrył go w łóżku, ze swoją (ówczesną) żoną – Addison. Po odejściu Dereka, Mark i Addison mieszkali ze sobą przez kilka miesięcy. Addison była nawet w ciąży z Markiem, lecz usunęła ją. Po jakimś czasie Mark przeprowadził się z Nowego Jorku do Seattle (gdzie obecnie mieszka Derek) i zatrudnił się w szpitalu Seattle Grace Hospital. Nazywają go „Męską dziwką” ponieważ podrywa prawie każdą dziewczynę. Jego inny pseudonim to McSteamy.

W 5. sezonie zaczyna spotykać się z Lexie Grey, za co dostaje od Dereka w twarz. Potem jednak panowie godzą się.

W 6. sezonie do SGH przyjeżdża 18-letnia Sloane Riley, która okazuje się być córką Marka. Sloan stara się zająć swoją córką (która wkrótce sama zostanie matką) i przez to oddala się od Lexie, co skutkuje ich rozstaniem. Potem, Mark umawia się na randki z Teddy Altman, jednak wciąż tęskni za Lexie i mówi jej to w finale sezonu szóstego.

W siódmym sezonie obserwuje on dokładnie Lexie, gdyż się o nią boi. Ponadto zdaje sobie sprawę, że kocha małą Grey, więc na siłę próbuję się z nią umówić. W końcu dziewczyna zgadza się. Pod koniec spotkania para całuje się. W późniejszym czasie Mark dowiaduje się, że zostanie ojcem dziecka Calliope Torres, przez co Lexie rzuca go. Krótko potem Callie ma wypadek samochodowy i jej życie jest zagrożone. Mark bardzo to przeżywa. Po wielu operacjach Callie rodzi córkę Sloana – Sofię Robbin Sloan Torres. W finale siódmego sezonu, Mark mówi Jacksonowi, że oddaje mu Lexie, i że nie będzie się wtrącał w ich związek.

W ósmym sezonie Mark uczy się być ojcem małej Sofii i przeżywa w związku z tym zabawne perypetie. W końcu zaczyna umawiać się na randki z Julie, okulistką oraz staje się nauczycielem i mentorem Jacksona Avery’ego, z którym się zaprzyjaźnia. W 22 odcinku Mała Grey w końcu zbiera się na odwagę i mówi Sloanowi, że go kocha i zawsze kochała. W finale sezonu dochodzi do katastrofy lotniczej w której ginie Lexie. Przed śmiercią Mark trzyma ją za rękę, wyznaje miłość i próbuje uratować, jednak sam ma poważne obrażenia wewnętrzne.

W pierwszym odcinku dziewiątego sezonu zostaje odłączony od respiratora zgodnie ze swoją ostatnią wolą i umiera. Przed śmiercią dużo rozmawia z Averym i mówi Julie, że kochał Lexie. Do końca przy jego łóżku siedzą Callie i Derek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mark Sloan (ang.). ABC’s Official site. [dostęp 2012-04-18].