Mark Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mark Warner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1954
Indianapolis

69. gubernator stanu Wirginia
Okres

od 12 stycznia 2002
do 14 stycznia 2006

Przynależność polityczna

Demokratyczna

Poprzednik

Jim Gilmore

Następca

Tim Kaine

Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych
z Wirginii
Okres

od 3 stycznia 2009

Poprzednik

John Warner

podpis

Mark Robert Warner (ur. 15 grudnia 1954 w Indianapolis) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, były gubernator stanu Wirginia, a obecnie senator USA.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Indianapolis w stanie Indiana. Długi czas mieszkał w Vernon w stanie Connecticut. Studiował na George Washington University w Waszyngtonie, który ukończył w 1977, zostając pierwszą osobą w rodzinie z wyższym wykształceniem. Uczył się dalej, kończąc w 1980 Harvard, gdzie studiował prawo.

We wczesnych latach 80. służył w administracji Senatu Stanów Zjednoczonych, co było dlań dobrą szkołą polityczną. W tym też czasie przeniósł się do Wirginii.

W 1989 pracował dla ubiegającego się o stanowisko gubernatora Douga Wildera, który został w 1990 pierwszym Afroamerykaninem wybranym na stanowisko stanowego gubernatora w USA.

W 1996 bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Senacie konkurując z Johnem Warnerem (zbieżność nazwisk jest przypadkowa). Pojedynek ten wszedł do historii jako Warner vs. Warner.

Gubernator[edytuj | edytuj kod]

W 2001 ubiegał się o stanowisko gubernatora jako „demokrata centrowy”. Wybory wygrał, pokonując republikańskiego prokuratora generalnego Marka Earleya większością ok. 100 tys. głosów. W tych samych wyborach Tim Kaine został obrany wicegubernatorem, zaś Jerry Kilgore prokuratorem generalnym. Jako gubernator Warner był popularny.

Kandydat do Senatu[edytuj | edytuj kod]

Był wymieniany jako potencjalny kandydat na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008, ale zrezygnował, ubiegając się zamiast tego o miejsce w Senacie z Wirginii w miejsce ustępującego Johna Warnera. Były gubernator, który prowadził zdecydowanie w sondażach nad Jimem Gilmore'em został wybrany 4 listopada i objął fotel senacki w styczniu 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]