Marketing SMS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marketing SMS – wykorzystywanie w działaniach marketingowych wiadomości wysyłanych na telefony komórkowe i smartfony, mogą to być zarówno SMS, MMS, VMS. Jest to jedno z narzędzi marketingu mobilnego.

W myśl ustawy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłka SMS-ów stanowi komunikacje drogą elektroniczną, to zastosowanie do niej mają wszystkie jej artykuły. Zgodnie z nimi informacje marketingowe i handlowe można wysyłać jedynie do tych osób, które potwierdziły chęć ich otrzymania[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki marketingu SMS sięgają lat 90. XX wieku; wiążą się z upowszechnieniem telefonów komórkowych i usługi wysyłki krótkich wiadomości tekstowych (SMS). Do jego rozwoju przyczyniło się również wprowadzenie nowych funkcji umożliwiających przesyłkę wiadomości dźwiękowych (VMS) i multimedialnych (MMS). One również zostały szybko wykorzystane w kampaniach marketingowych.

Obecnie pomimo spadku liczby SMS wysyłanych przez osoby prywatne, rośnie liczba wysyłek reklamowych i marketingowych[2], która w roku 2015 miała osiągnąć 116 miliardów wiadomości dziennie[3].

Narzędzia marketingu SMS[edytuj | edytuj kod]

  • Kampanie SMS – jednokierunkowa komunikacja polegająca na wysyłce wiadomości SMS do bazy kontaktów z komunikatami marketingowymi.
  • Powiadomienia SMS – wiadomości transakcyjne, pełnią funkcje informacyjną np. o wizycie kontrolnej, dostarczeniu paczki[4].
  • Dwukierunkowa komunikacja SMS – pozwalająca odbiorcy odpowiedzieć na wiadomość wysłaną z bazy np. krótki numer odbiorczy 4321[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2020 r. poz. 344
  2. Platforma SerwerSMS: Wyniki badania "Komunikacja SMS w Polsce. SerwerSMS.pl. [dostęp 2016-09-30].
  3. Wysyłamy coraz mniej prywatnych wiadomości e-mail. www.komputerswiat.pl. [dostęp 2017-11-18].
  4. Pobierz ebook Dwukierunkowa Komunikacja SMS - SMSAPI.pl. www.smsapi.pl. [dostęp 2017-11-18].
  5. 6 narzędzi marketingu SMS, o których mogłeś nie słyszeć. marketingmobilny.pl. [dostęp 2017-11-18].